Burse de merit scoala generala

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabib spune:

Astazi fiica-mea a primit bursa de merit, 67 lei pe luna ianuarie. Probabil ca sunt bani pe jumatate de luna, fiindca in alte sectoare am inteles ca valoarea e de 130 lei/luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

iar in altele 100ron pe luna (sector 4).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_p spune:

Saptamana trecuta am participat la sedinta comitetului de parinti din cadrul scolii.Directorul a deschis si subiectul burselor...clasa I nu intra-n discutie pt ca ar insemna sa ia burse 99,99% din elevi.Dar am auzit cat e bursa...20 lei/luna!!!Nu stiu cum s-a ajuns la suma asta dar cred ca-i o mare bataie de joc!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

si alocatia de 42 de ron pe luna e bataie de joc

la noi nu s-a discutat de nici o bursa, nu stiu nimic de asta, baietelul meu e in clasa I

burse ar trebui sa se acorde dupa implicarea in procesul de invatare, dupa rezultate, dupa rezultate la concursurile scolare, dupa purtare exemplara; astfel multi turbulenti si-ar mai apleca poate si capul in carte, n-ar mai fi catarati pe pereti sau alergand si tipand ca apucatii printre banci, in pauze, si facand traznai intruna in ore; eu zic ca joaca e buna dar o anumita cenzura se impune in public cel putin in alea 4-5 ore petrecute in scoala; ori ce vad eu la scoala e nebunie, te trezesti dat de perete asa alearga pe coridoare si urla in gura mare; oare de ce nu alearga si urla pe strazi, pe terenul de fotbal, acasa, dar sa se abtina in scoala:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_p spune:

Si fiica-mea e tot in clasa I si cand am auzit ca pentru ei nu se discuta de burse...nu m-a mai interesat subiectul!!!Dar am ramas muta cand mamica de langa mine mi-a spus care-i "cuantumul" bursei!!!
Dorsilia,sunt perfect de acord cu tine in ceea ce priveste comportamentul multor copii la scoala!!!N-am crezut ca ajung vreodata sa spun :"Eu...pe vremea mea...nu faceam asa ceva!"Asta era fraza cea mai cicalitoare pe care-o repetau ai mei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Eu nu inteleg de ce nu se aplica aceeasi regula - aceleasi conditii de acordare a bursei si acelasi cuantum/lunca - la toate scolile?
8.50 mi se pare cam jos plafonul...totusi!
Si eu am copilul in clasa intai, deci probabil nu se pune problema de burse...cat priveste colegii mai mari...eu cred ca si pe "vremea noastra" era la fel, numai ca priveam cu alti ochi, de fapt acum privim cu alti ochi...colegii mei jucau leapsa, lapte gros...capra prin clasa, nu toti, dar unii dintrei ei da. Asa e si acum, sunt copii si copii, numai ca noi ii vedem doar pe ce ce alearga, tipa...pe aia de stau in bancute si repeta pentru ora ce urmeaza nu ii vedem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabib

Astazi fiica-mea a primit bursa de merit, 67 lei pe luna ianuarie. Probabil ca sunt bani pe jumatate de luna, fiindca in alte sectoare am inteles ca valoarea e de 130 lei/luna.



bursa se da pe perioada cursurilor . singura bursa care se da si pe perioada vacantelor este bursa de ajutor social (pentru copiii cu venituri mici si cei bolnavi).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Se dau burse si la clasele II-IV? Pe ce criterii? F.B. pe linie? In clasele mici mai toti au FB pe linie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

bursele se pot acorda la clasele II-IV si VI-VIII incepand cu primul semestru si la clasele I si V incepand cu al doilea semestru, conform criteriilor generale de pe pagina anterioara (am pus link), dar o scoala poate stabili criterii proprii in functie de banii pe care ii are in buget, alocati pentru burse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neda spune:

Mi se par ridicole aceste burse .Chiar nu a gasit ministerul sau cine o fi ,o solutie mai buna de cheltuire a banilor publici? E ridicol!

Mergi la inceput