Burse de merit scoala generala

Burse de merit scoala generala | Autor: viviana

Link direct la acest mesaj

Azi am aflat ca dragii nostri copilasi ce au media generala peste 8,50 si 10 la purtare vor primi burse de merit.

Este o hotarare a ME ce dateaza din noiembrie anul trecut.
Nu stiu ce cuantum va avea bursa.

Se mai dau:
burse de excelenta pentru locurile I, II, III + 10 purtare la olimpiadele pe tara.
burse merit mediile 8,5 - 10 + 10 la purtare
burse de studii pentru copiii ce au media generala peste 7 + salariu parintilor echivalent cu minim pe economie + 10 la purtare.

Atata stiu deocamdata.

Fii-mea fierbe de nerabdare.


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

Buna.
Si eu stiu de asa ceva de la sedinta cu parintii din nov. si chiar fiul meu mi-a spus ca ia anuntat ieri de acste burse. Al meu se incadreaza la burse de merit si suma ar fi 130 lei. Acum astept si la cea mica din clasa I, dar se pare ca aici ar fi o probleme la calculul cu calificative. La ei in scoala din 1400 elevi, vor lua bursa cam 700

Acum asteptam sa ne umplem de bani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Bursele sunt acordate din bugetul Consiliului Local. Si cum acesta este limitat desi sunt multi elevi ce se pot califica pentru ele doar 1% dintre ei vor fi selectati.
Se fac dosare cu diplome, rezultate etc si se decide apoi cine primeste.
Pentru semestrul I au fost acordate deja, la noi in scoala cel putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Metodologie de acordare


Art. 3. - Bursele se acorda in limita fondurilor aprobate cu aceasta destinatie de la bugetul de stat, proportional cu num#259;rul elevilor din invatamantul preuniversitar de stat, inscrisi la cursuri cu frecventa.
Art. 4. - Numarul beneficiarilor de burse de merit, excelenta nu poate sa depaseasca 1% din numarul total al elevilor pe fiecare nivel de invatamant (primar, gimnazial sau liceal), iar numarul beneficiarilor de burse de studiu nu poate sa depaseasca 1,5% din numarul total al elevilor pe fiecare nivel de invatamant (primar, gimnazial sau liceal), la nivelul judetului si al municipiului Bucuresti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

la fata la scoala bursele de excelenta au fost in numar de 5 pentru clasele 5-8. Au fost selectati 5 din cei 11 care aveau in anul precedent media generala 10. Criteriul de departajare a fost dat de obtinerea cel putin a unui premiu la olimpiadele scolare etapa municipala sau nationala. Si valoarea acestora difera de la sector la sector. In 4 e 100ron (excelenti pentru un copil de 12 ani!!!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D
Art. 4. - Numarul beneficiarilor de burse de merit, excelenta nu poate sa depaseasca 1% din numarul total al elevilor pe fiecare nivel de invatamant (primar, gimnazial sau liceal)

Excelent!
Cum in foarte multe scoli elevii au acum cam toti note foarte mari si chiar 10 pe linie, va fi distractiv sa vedem cum se selecteaza acel 1%.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Sincer eu as fi dat burse de merit de la media 9 in sus.

Apoi si eu imi pun intrebarea Capcaunului.
La fata in clasa 25 de copii din 27 au peste 8.50

Sunt curioasa si eu cum se face departajarea.


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

eu cred ca bursa de merit la clase asa mici nu isi are locul. Bursa de merit ar trebui sa fie pentru merite exceptionale gen rezultate la olimpiade, implicare in viatza sociala nu acordata copiilor care pur si simplu invata bine. Asta ar trebui sa fie standardul nu exceptia


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

mie mi se pare cam exagerat bursa de merit cu 8,5

de fapt, la varste mici mi se par exagerate la orice note.
dar, ma rog, eu is din aia care zice ca ce invata, invata pt el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D
Art. 4. - Numarul beneficiarilor de burse de merit, excelenta nu poate sa depaseasca 1% din numarul total al elevilor pe fiecare nivel de invatamant (primar, gimnazial sau liceal)

Excelent!
Cum in foarte multe scoli elevii au acum cam toti note foarte mari si chiar 10 pe linie, va fi distractiv sa vedem cum se selecteaza acel 1%.


Deoarece nr de burse ce se puteau acorda a fost relativ mic fata de rezultatele elevilor, la baiat in scoala, acestea au fost acoperite strict de bursele de excelenta, nu s-a ajuns si la cele de merit, departajarea s-a facut pe rezultatele la olimpiade si concursuri.
Daca ar fi putut fi acordate toate ar fi primit cam jumatate de scoala bursa de merit.
Asa au fost doar vreo 8 sau 9 burse pe toata scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Cum mai stati cu bursele?
Am fost ieri sa ridic bursa fetei pe semestrul 1. Am stat la coada vreo ora.
S-au dat la aboslut toti copiii ce au avut peste 8,50.
Valoarea: 438 lei/copil.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput