Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (24)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Ella si eu am patit asa, sar putea sa fie ceva ce ai mancat de vina. La mine nu a durat mult doar 2 zile, dar nu a fost placut deloc.

Ramona mamica fericita a lui Eduard (09.10.09) si 26+ Robert Aaron

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Mmamita si eu ca si tine cu ingrijorarea...bebe misca cateodata dar nu foarte tare, altadata nu simt cu orele..si ma ingrijorez..pe 03.02 am si eu urm eco si pana atunci stau cu frica in..san..

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 20s+
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Buna dimineatza..dar nu a dat nimeni cafeaua? va servesc eu atunci
Enona bine ai venit..
|ieri dupa atata efort am picat ca de pe front, dar nu am reusit sa ma odihnesc azi noapte ca nu m-a lasat cand Luca, cand bebe din burtica..a avut program de box..

Elena mami fericita de Luca (22.06.2010) si 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Buna dimineata, burticutelor!

Vad ca avem un adevarat trend al contractiilor, din pacate. Poate-o fi normal? Ca prea multe par sa le "bifeze". Virginia, ce m-am distrat cand am citit cum ai concluzionat tu sa lasam teama nasterii pe mai tarziu, ca acum avem altele cu care sa ne distram .

Gyan, si eu aveam probleme cu constipatia inaintea sarcinii si iti dai seama ca Elevitul si suplimentul de fier ce le iau acum nu ma prea ajuta. Elena ti-a dat sfaturi foarte bune. As mai adauga pe langa ele: dimineata, pe stomacul gol, un lichid cald: un ceai (nu de menta ca acesta constipa), o cafea (ideal ar fi, insa stiu ca acum sunt cam contraindicate, eu beau decofeinizata) si mancare abia dupa vreo jumate de ora - o ora. Museli integral zilnic face minuni - cu putin iaurt ori lapte, ideal dimineata. Nicio zi fara supa/ciorba, si cum zicea si Elena, multe lichide si fructe si legume care contin fibre (ananas, prune, struguri, pere, varza). Multe cruditati, putina paine, orez si alte uscaturi. Si plimbare.

Aever, sper sa ai o zi mai linistita astazi, pentru ca ieri ai cam luat-o pe aratura . Lasa-le mai incet, nu moare nimeni daca nu se intampla toate astazi.
Ziceai ca boxeurul tau activeaza mai mult ziua si speri sa fie asa si dupa ce s-o naste. Ei, al meu activeza noaptea (cand ma duc la baie ori ma mai trezesc el e la "aparat" , dimineata pe la 6 la fel. Ziua e mai linistit... Asa ca eu sper sa-si mai schimbe programul, pentru ca altfel va fi vai de noi.
Ziceai de cupcakes - e link spre reteta, pare tare simplu si mai mult de 30 de minute nu are cum sa-ti ia. Ti-as aduce eu o portie daca as fi mai aproape . Dar ai perfecta dreptate, ar trebui sa fie ilegala reclama pe un forum de gravide .

Anitta, sa-ti dai gata audienta! Iti doresc sa mearga totul ca pe roate zilele astea mai grele si sa nu te epuizezi.

Medeira, da' stiu ca sunteti hotarati! In patru luni v-ati decis, va puneti pe cautat si sperati sa va mutati si aranjati. Multa bafta la vizionari - si eu sunt de parere ca o casuta - cat de mica, de modesta si de departe e mai minunata decat un apartament fie el cat de somptuos. Eu am crescut la casa, cu curte si gradina si cireste, capsuni, prune, pere, caise, ceapa verde, rosii si castraveti dintr-o gradina mica dar cu sarg ingrijita. Mereu ma duc acasa cu drag - ma duc prin gradina sa mai smulg burienele, sa culeg rosiile, stam seara pana tarziu afara la un pahar de vin facut de tata sub via inflorita... e de vis. Abia astept sa ajungem acolo in 3 luni si sa-l ntroducem si pe Mirciulica in atmosfera, ca doar el mai lipsea - de pe la 18 ani taica-mio ma tot imbie sa ii aduc fac odata nepoti, ca ei lipsesc de pe gazon. Uite ce frumos l-a tuns! Nepotii unde-s, sa-i duca-n carca?! Scuzati-ma ca m-am intins (de unde am plecat si unde am ajuns), insa asa m-a apucat un dor...

Ioana, si eu am observat ca de vreo doua saptamani mi-s cam umflate mainile si picioarele. Pot sa port inca fara probleme verigheta, dar era tare lejera si acum e fixa...

Ella, daca ne intrebi ce ai putea manca de regim stiu ca ar fi bune asa: paine prajita, ceai de menta, orez si legume fierte. Daca ne intrebi ce ai putea manca in general pentru ca nu ai pofta de nimic... ti-as putea face o lista luuunga, dar nu stiu daca e bine sa ma apuc sa le enunt aici...ar trebui sa fie la fel de ilegal ca reclama la cupcakes

Discutati despre copiii bilingvi... si noi o sa vorbim cu el romana si engleza, pentru ca aproape sigur va merge la o gradinita/scoala in alta tara si i-ar fi mai usor daca ar sti deja limba. I-as vorbi si franceza pentru ca stiu ca nu e greu deloc pentru ei si invata foarte repede, insa nu as vrea sa-l invat franceza mea stricata Mai asteptam un pic cu aia...



Diana 25+ cu Mirciulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Fetelor, azi am stat ca o placinta in fotoliu si am butonat asa aiurea pe net. E asaaaaaaaaa de bine sa nu faci nimic! Acum ma imbrac de iesit, trec pe la banca aici aproape de casa, apoi servici. O iau incet, lejer. M-am calmat si cu contractiile si cu secretiile. Cand sunt linistita si nestresata nu mai simt nevoia sa fac ecografie in fiecare zi sau sa controlam colul tot asa. Bebeloiu a fost si el lenes azi, am dormitat amandoi. Si ce-as mai dormita si restul zilei!

Andreea, 19+ cu BebeLUnu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_gabi spune:

Buna fetelor,

Ati fost foarte vorbarete ieri. Multumesc mult pentru urari .

Eu inainte de sarcina aveam probleme mari cu constipatia, iar singura solutie era ceai antiadipos in fiecare seara. Cum in perioada sarcinii nu l-am mai baut ma gandeam ca o sa fie groaznic, insa cum nu am mai putut manca deloc carne mi s-a rezolvat problema.Acum pot sa spun ca am inceput sa mananc cate putin carne, dar tot nu am probleme.
Si eu fac parte din categoria mamicilor care uneori sunt ingrijorate ca bebe misca prea mult. Dupa ce am stat toata noaptea la WC la ora 6 bebita mea avea chef de gimnastica. Se pare ca ii seamana lui taica-su in privinta asta.
Va las si merg la bucatarie. Vreau sa fac fasole cu ciolan.
Pana acum am luat 7 kg cu toate ca am avut grija ce si cat mananc.




Alina cu bebelusa 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Alina si eu am luat 6kg pana acum si sunt mai mica decat tine ca varsta a sarcinii. Eu recunosc ca n-am prea avut grija, n-am mancat regulat, am mancat prea rar si prea mult de-o data, plus am intrat in dulciuri destul de rau. Asta e, vedem ce-om face.

Din fericire n-am probleme cu constipatia nici acum, poate o sa ma ajute asta sa nu iau chiar 20kg in sarcina.

Fetelor, ati vazut ca am depasit la numarul de capitole mamicile de martie-aprilie? E clar ca suntem super vorbarete. Nu ca ar fi fost vreun dubiu in sensul asta.

Andreea, 19+ cu BebeLUnu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepurasu spune:

Buna dragele mele,

Ma alatur si eu voua (finally!), va citesc cu mare interes de vreo 2-3 luni incoace si chiar nu mai "rezist" sa nu impart si eu cu voi din experientele mele intr-ale sarcinii
Pe scurt, am in burtica un baietoi vioi de aproape 21 de saptamani, mai am un baietoi mai mare acasa ( 7 ani) si astept cu mare interes ca la sfarsitul lui mai, inceputul lui iunie sa-mi maresc "echipa".
Pentru "inventarul" de la inceputul odiseei, va trimit si eu datele:
UM = 31.08.2011, DPN = 06.06.2012.
O sa pun si semnatura dar intai trebuie sa-mi dau seama cum anume

Iepurasu - 34 saptamani
DPN - 18 decembrie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepurasu spune:

Sper sa fie bine acum si semnatura (era neactualizata de data trecuta... )

Iepurasu - 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Bine ai venit Iepurasu, avem DNP in aceeazi si..sa fie o sarcina usoara si o nastere la fel.

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 20s+
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput