Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (24)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

6 kg am luat si eu pana acum desi nu m-am omorat cu mancarea, de vreo 2 sapt insa bag de toate si simt ca nu ma satur la masa..balena ma fac si eu..data trecuta am luat 15 kg sa vad acum.

Ma pregatesc intens de botez sambata, cred ca nasicul va tine gaza in brate de data aceasta si sper sa se descurce, o sa o mai tin si eu dar probabil doar la poze..e grasanica finutza caci sa nascut cu 4500 g aproape si a luat bine de tot in 3 luni..plus hainutele de iarna, sa vezi chin..data trecuta mi-au tremurat mainile o gramada dupa ce am lasat copilul jos. Insa abia astept. Rochita pentru mine nu am cautat..ma duc in trening :((

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 20s+
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepurasu spune:

Mersi mult, si tie la fel iti doresc, stiam eu ca mai sunt 2 fete parca cu acelasi DPN.
Vroiam sa va intreb daca se confrunta cineva cu situatia in care bebe are cordonul in jurul gatului, mie doctorul mi-a spus asta data trecuta si apoi m-a linistit (stie ca in general sunt speriata de bombe!) si mi-a zis sa nu-mi fac griji deocamdata...dar...stiti si voi cum e....e imposibil sa nu ma gandesc. Saptamana viitoare am si eu morfologia de trim 2 si o sa vedem acolo probabil mai in amanunt ce si cum

Iepurasu 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Bun venit IEPURAS, sa fii sanatoasa si tu,si iepu din burtik si cel de acasa!Deocamdata stai linistita cu cordonul bebelui,mie dr mi-a zis ca nu se discuta de circulara de cordon decat dupa 32 de sapt. Pana atunci se joaca cu el ,il innoada si deznoada de cate ori vrea el

Virginia 24+ cu ,mami de Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Iepurasu, bine ai venit, sa ai un bebe sanatos si la termen.

Stai linistita cu cordonul in jurul gatului, si printisorul meu la fel il are, si medicul a zis ca nu i nici o problema momentan, insa daca pana la termen nu si l da jos ar treb sa luam in calcul cezariana.

Toti cred ca si pun cordonul de gat dar nu i prindem noi la eco, asa ca stai linistita :)

Ioana, mamica lui Cristian 25 saptamani +

Life is the best thing that can happen to us, the best gift we are offered...so full of surprises! We should cherish every single second! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepurasu spune:

Multumesc mult de sfaturi si de intelegere, m-am mai linistit
Oricum sunt "abonata" la cezariana, stiu ca multe dintre noi sunt adeptele nasterii naturale si mai stiu si ca acesata este cea mai sanatoasa/recomandata varianta, insa daca prima mea experienta de acest fel (prima nastere) am avut-o tot cu cezariana si a fost foarte ok din toate punctele de vedere (recuperare rapida, bebe ok) sunt inca o sustinatoare infocata

Iepurasu 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_gabi spune:

IEPURAS, Bine ai venit,

Stai linistita cu cordonul lui bebe. Am o colega care tocmai a nascut prin cezariana si e foarte o.k. si ea si bebelusul.
Nu-ti face griji.

Alina cu bebelusa 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dannonninno spune:

Citat:
citat din mesajul lui maiiunie2012


Doamne ajuta sa avem un capitol cu vesti bune si bebelusi sanatosi!

Dannonninno bine ai venit!!! Nu am primit datele tale, sa stii. Nu sunt nici pe adresa de DC, nici pe mailul de yahoo.
Incearca sa le mai trimiti o data, sau posteaza-le direct aici, e mai usor asa.

Medeira te-am trecut in listuta! Impresionanta povestea ta. Si ma bucur tare mult ca totul a fost ok pana la urma.
Sa ai o sarcina usoara in continuare! Felicitari pentru floricica!




Aha! Deci de aia nu eram in listuta. Datele mele sunt UM 18.08.2011, DPN 25.05.2012, si am desi intre saptamanile 12 si 20 am fost convinsa ca e , asa ni s-a spus la eco de trim I.

Se pare ca intr-adevar,ca si Medeira, am si eu multe de recuperat si de impartasit. Promit sa o fac mai ales ca inteleg ca trebuie sa bag repede, repede 10 mesaje

Va multumesc tuturor pentru primire si va doresc tuturor ce-mi doresc si eu: o sarcina usoara ca un fulg si un bebe sanatos si voios!!!

Odiseea mea a inceput dupa circa 2 ani de incercari nereusite, niste ganduri cam sumbre ca trecusem deja de 30 de ani, o intalnire cu o doctorita inimoasa de la Parhon care, cu rabdare si profesionalism mi-a identificat din aproape in aproape problema (o prolactina marita, care-mi inhiba ovulatia) si dupa un tratament de 6 saptamani cu Dostinex (si un concediu la mare) hop cele 2 liniute! Mi-am tinut in frau entuziasmul, am repetat testul, apoi am vrut sa vad cu ochii mei la prima eco ca totul e bine, apoi la dulbu test, apoi la morfo de trim. I si tot asa... Si cum toate analizele mi-au iesit bine am inceput si eu sa ma conving ca n-am motive de ingroare si ma pot bucura in voie de acest miracol. Asta asa ca si scuze ca v-am urmarit din umbra. Chiar si asa, mi-ati fost de ajutor cu niste mici intrebari care s-au itzit pe parcurs asa ca va foarte multumesc !!

Am avut o sarcina fara probleme si am dat dovada de o vitejie fara margini la servici, ca si cum starea mea n-ar trebui sa schimbe cu nimic ritmul si nici pretentiile de la mine pana ieri cand, programata fiind la 11:40(adica asa , pe la jumatate de program de birou) la doctorita mea pt un control de rutina ( e aproape de birou), mi-a luat tensiunea si aveam 16 cu 8....A inceput sa-mi vorbeasca rar si pe un ton calm si-mi explica cum ca locul meu in acel moment ar fi la spital si in niciun caz la birou. I-am explicat ca ma mai stresez eu de felul meu asa...de doctor...dar am admis ca totusi 16 e mult. M-au mai tinut pe acolo vreo ora, timp in care mi-au mai luat tensiunea de cateva ori si imi scazuse pana la 12 insa mi-a dat medical cu forta o saptamana + m-a trimis tot ieri la cardiolog...Aveam tot 16 tensiunea si seara la cardiolog asa ca diminetza m-am imbracat frumossi m-am prezentat la clinica pentru montarea unui holter. Stau cu el pe mine de azi dimineatza si incercam sa ne imprietenim. Maine ma duc sa mi-l scoata iar joi dimineata la cardiolog ca sa-mi citeasca rezultatele.

Fetelor, nu vreu sa sperii pe nimeni cu acest mesaj, vreau sa subliniez (ca pe parcurs veti observa voi singurele) ca sunt o optimista si o realista de felul meu. As fi putut jura ca am atata experienta in job-ul meu incat nu ma streseaza, nu pun la suflet, imi e usor sa-l fac, n-am nicio problema sa-l fac in acelasi ritm...NU am simtit aceea tensiune, habar n-aveam ca SUNT stresata daca n-ar fi fost acel tensiometru...Aveam o zi plina, cu toate dead-line-urile din lume toate pentru a doua zi, ma tot gandeam de dimineata cum sa fac sa le termin pe toate dar nooooooooooo, io NU eram stresata..... Toata lumea ne zice si stim si noi ca cel mai important pe lumea asta e bebe! Si ghiciti la ce ma gandeam eu in timp ce doctorita imi spunea ca nici nu se gandeste sa ma mai lase la munca....ce naiba o sa se intample cu toate trebile mele...cine o sa se ocupe.... M-am intos frumusel la birou, am delegat tototototot ce era pe lista de task-uri (ca sa nu ma stresez o sapt ca am lasat ceva incurcat) si acum stau linistita acasa. Si pe langa faptul ca joi cardiologul ma va lauda pentru "tensiunile" mele nemaivazut de normale , intentionez sa fiu Zen tot restul calatoriei lui bebe cel mic!
Va imbratisez fetelor si AVETI GRIJA DE VOI!
PS: ati retinut, stau acasa o saptamana deci sa te tii activitate aici

Dana, in 22+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Uraaa se mareste familia aici la odisee...bun venit Iepuras!
Joana in legatura cu retentia de lichide doctorita mea mi-a spus ca incepe sa apara in jur de 24 de saptamani, dar ca trebuie monitorizata sa nu fie excesiva...si ca un pic mai putina sare in mancare ar fi recomandata.
Dieta mea anticonstipatie inceputa acum 4 zile merge...ma vad zilnic cu toaleta...nu-mi vine sa cred. Si s-au rarit si intepaturile in col...tind sa cred ca au legatura.

Elena 20+ poate cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anxy spune:

Heeeeeeeey!!! Mi-era dor de voi! nu am mai scris dinainte de sarbatori ptr ca am fost intr-un lung concediu dar acum m-am intors special sa merg cu gogoshica la doctor si de unde eu super hyper optimista fara nici o problema 25 de saptamani eram toata un zambet...parca mi-a dat o palma cand mi-a zis ca si gaza mea are cordonul in jurul gatului Ca sa stau linistita ca si-l pun si si-l dau jos de multe ori si ca o tinem sub supravecghere. Well...in acelasi timp ca posibilitatea de a se sugruma (Doooooooooamne apara si pazeste) sunt mici dar nu inexistente, ca sunt doc care nu au intalnit cazuri in toata viata lor dar ca el din pacate a avut asa ceva la 37 saptamani Dar sa stau linistita ca Dumnezeu are grija de noi si ca oricum ar fi nu putem decat sa observam momentan caci pana la nastere nu avem cum sa intervenim. Paaaaaaaaaaaanica a scria pe mine vreo 2-3 zile. Acum m-am mai calmat dar toooooot....

gogosica pe druuum 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepurasu spune:

Dannonninno, imi pare tare rau de situatia in care esti din cauza stresului, si eu lucrez cam in acelasi ritm si vreau sa-ti spun ca ceea ce ma "intareste" este faptul ca de la 1 aprilie (fara pacaleala!) voi intra in concediul ala "maaaare". Oricat as incerca sa ma abtin sa nu ma mai enervez/stresez/macin nu reusesc si basta. Am simtit si eu de nenumarate ori in ultima perioada ca inima imi bate cat pe ce sa sara din piept (de nervi ce aveam pe la munca) si cred ca intr-adevar nimic pe lumea asta nu merita....
Anxy...join the club....Doamne ajuta sa fie bine totul cu bebeii nostri nazdravani si jucausi cu cordoanele ombilicale

Iepurasu 20+

Mergi la inceput