Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (24)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Fetelor, pe cuvant daca eu mai apuc sa va citesc..aveti o guraaaaaaaaaa! Da' tot imi sunteti dragi!

Vin si eu cu ingrijorarile mele, asa ca sa ma aliniez trendului general..bebita mea se misca, dar nu asa cum se misca Ilinca! Citeam in jurnalul din prima sarcina ca la 20 de saptamani Ilinca se misca foarte foarte mult si raspundea cand ''loveam'' burtica cu degetul. Ei bine, Mayuta mea nu raspunde la provocari si nici nu se misca atat de mult..Incerc sa ma linistesc spunandu-mi ca nu toti bebeii sunt la fel, dar ma tot intreb daca e totul in regula, ?! De azi in doua saptamani avem urmatoarea ecografie (si ultima de fapt), am mari emotii!

Felicitari miresucilor si noilor sotioare, sa fiti fericite la maxim! Aever, imi plac verighetele, good choice!

Fetelor cu contractii, le tinem pumnii sa se mai linisteasca apele!

In legatura cu limbile, si eu ramas super-surprinsa cand am vazut ca Ilinca intelege ce ii spunem, cu toate ca tati ii vorbeste in spaniola, mama mea in romana si eu in romana si engleza ( ma chinui sa fie doar engleza, ca mama vb cu ea romana 10h+/zi, dar uit mai mereu). E incredibil cat de repede invata piticutii astia!

Gata, fug la munca, mai am 2,5 oreeeeeeeee! aaa..tre sa schimb si semnatura, am trecut de jumate (desi eu cred c-am trecut demult de jumate ).

Cori, mami de Bubulina1+ si acum bebe 2, ... 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Doamne mai fetelor,da v-ati odihnit bine in we de aveti limbaritza asta....de 2 ceasuri ma chinui sa va citesc...e asa un talmes -balmes in capu meu,o sa scriu si eu din ce-mi mai aduc aminte..
In primul rand bun venit mamicilor proaspat ”aterizate”in mijlocul odiseei noastre minunate!Sa aveti sarcini usoare pana la termen si bebelusi frumosi si sanatosi!
SHOSHO,felicitari pt barbatelu din burtik,sa fiti sanatosi pana la capat!Teama de nastere las-o pe mai incolo..nu vezi ca acum ne distram cu contractii,scurgeri,mancarimi,intzepaturi si alte cele??.Pai mai incolo vrei sa ne plictisim?Te-ai mai hotarat cu schimbatul medicului si locului unde vei naste?
ALINA_GABI ,LA MULTI ANI!Fericiti si linistiti!Cred ca la ora asta s-a terminat tortul...
MIRINA,RAMONA,azi sunt mai bine ,multumesc...dar e abia luni,mai vedem de miercuri incolo cum mai sta burtoiul...oricum evit sa trag de mine,ma relaxez de cate ori am ocazia,iau pastilele,incerc sa nu ma enervez prea tare.Sfat pe care i-l dau cu drag si Andreei(AEVER)...inca putina rabdarica draga mea,se va termina si cu agitatia nuntii..Cat despre verighete,ce sa mai zic si eu?Sunt SUPER!Sa fiti fericiti!
CLARA esti de invidiat...sa te invarti asa printre monstrii sacri ai cinematografiei...!
ANITTA,bafta cu speech-ul!Sa nu te emotionezi prea tare ...si ai grija pe drumuri!.Si eu vreau sa-l tin pe bebe in camera cu noi,vreau sa-i fiu cu laptele la indemana,si tot asa,nu vreau sa o trezesc din somn pe Ioana care dimineata merge la scoala.
ELLY,sper ca ti-ai mai revenit in simtiri...pozitive!Iti vei aduce aminte cu zambetul pe buze de aceste momente stresante cand iti vei tine puiutul in brate!Si multumim pt casutza noua!Sa dea Dumnezeu sa avem numai vesti bune si burtici linistite in acest capitol si cele ce urmeaza!

Virginia 24+ cu ,mami de Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

MEDEIRA,eu nu m-as stresa asa tare cu a doua cezariana si-ti spun si de ce:
1.toate fetele care au mai multe cezariene la activ,au spus ca la a doua e muuuult mai usor decat la prima(incepand cu revenirea din anestezie,terminand cu refacerea si acceptarea lui bebe,lactatia. etc...)
2.eu una nu m-as risca in Romania la o nastere vaginala dupa cezariana,chiar daca au trecut 2 ani si un pic..la mine vor fi trecut 9 ani si ceva la momentul cand voi naste si nici nu ma gandesc sa fac altceva decat cezariana.Cine stie cum va fi cordonul copilului,prezentatia,greutatea lui,starea si pozitia placentei....offf sunt atatia factori de care tre sa tinem cont incat discutia e prematura.Ma rog doar sa fiu bine macar pan la 38 de sapt si apoi n-are decat doctorita sa-l scoata pe unde vrea ea.Cat despre vorbitul copilului ce sa-ti zic?Ioana mea a inceput sa vorbeasca pe la 2 ani si 3 luni,tot asa zicea cuvinte de tot felul,dar nu le lega in propozitii.Iar cand a inceput sa vorbeasca ,a inceput prin a ne spune povesti...era bestiala....toata ziua ne prapadeam de ras cu ea.Si de atunci n-a mai tacut o clipa.Asa am patit si noi cu soacra(apropos de presiuni de la neamuri)...imi zicea ca nu vorbeste fata ca i-am dat sa manance peste inainte de un an...de aia-i ”muta”
Spor si bafta la vizionat casutze noi!

Virginia 24+ cu ,mami de Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

MAMITA,...daca poti sa crezi va veni momentul cand te vei ingrijora ca se misca prea mult bebe,cum am patit eu in seara asta...Frate,cel putin o ora a miscat continuu ,cand lovea jos-jos inspre col,cand sus deasupra buricului,cad mici gadilituri,cand lovituri puternice(una din ele a mutat suportul laptopului care era chiar langa burtik intr-un echilibru precar).Am zis ca ori isi ”reamenajeaza apartamentul”,ori a inceput ”cantonamentul”.Incepusem sa ma intreb daca nu s-o fi strans singur cu cordonul de gat de se zbate asa....nu credeam ca voi ajunge sa ma ingrijorez ca e prea activ...poate-l innebunesc cu radiatiile laptopului...caci avem wireless”in tot regatul”Ilinca cum mai e?

Virginia 24+ cu ,mami de Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimutzica10 spune:

seara buna,

eu din pacate numai la ore de-astea apuc sa va citesc.. de-aia scriu mai greu, cand intru eu majoritatea subiectelor sunt deja inchise.
sper ca dupa ce apare bb2 sa ma organizez mai bine cu timpul, ca acum mi-l papa maimutzica mica pe tot
noi suntem ok, contractii doar din gama celor nedureroase. pe 10 feb am si eu morfo si sper sa aflam daca e fetita sau baiat.
va pup, va doresc o noapte linistita si ma duc sa mananc si eu niste compot, ca in capitolul trecut (la care am ramas cu cititul) vorbeati despre el si mi-ati facut pofta

Rox mami de maimutzica Marie Lorelei (18.01.2011) si 17s
think pink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Lui M i-a dat soacra mea sa bea apa din clopotel ca sa vorbeasca.
Buna dimineata! Sa aveti o zi excelenta!

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Virgi, m-a busit rasul citind mesajul tau cu bebe in cantonament. Mi-l si imaginam in toate ipostazele la care te gandeai tu si chiar si imaginara lupta cu cordonul mi s-a parut amuzanta. Poate pentru ca nu am considerat ca ar fi vreun pericol, sincer nu cred ca poate sa se sufoce singur cu cordonul. Acum si eu sunt atenta la al meu, tinand cont ca il simt zilnic si suficient de tare. Momentan sunt incantata ca doarme mult(cel putin eu asa zic). Noaptea nu boxeaza, doar ziua si nu de dimineata devreme. Ar fi minunat sa faca asa si dupa ce se naste.

Multumesc pentru aprecierile legate de verighete. Mie astea imi cazusera cu tronc si de cate ori cautam din nou la ei pe site tot la ele ma opream. Insa au multe multe modele frumoase si chiar la ei la magazin daca as fi stat sa mai caut inca o data sigur gaseam inca ceva si n-as fi putut sa ma hotarasc. Asa ca geaman ce sunt imi e foarte greu sa ma hotarasc asupra unui lucru, de obicei ma chinui sa aleg intre 2-3 chestii si acum ca sa nu ma mai intorc de la gandul initial am cerut la magazin doar modelul asta si cand am vazut ca e ca in poza am zis ca-l luam. Evident pe urma am inceput sa ma intreb daca nu era mai frumos alt model...Acum ma bucur ca mi-ati confirmat ca a fost o alegere foarte buna. Abia astept sa le purtam! Si fetelor care nu prea aveti experienta cu cei din zodia gemenilor si asteptati un gemanas prin mai-iunie, pregatiti-va! S-ar putea sa trebuiasca sa luati 2 masinute in loc de una pentru simplul fapt ca nu se va putea hotara la una singura si daca il lasati 10 ore in magazin.

Asa, si altceva fara legatura. Ma uit in stanga ecranului si e link la un articol despre cupcakes cu ciocolata si portocala. Mai inainte era unu cu cupcakes cu capsuni. Deci ar trebui sa fie interzis sa se puna asa ceva pe forum la gravide. Unde gasesc eu cupcakes ca alea din poze? La noi in tara n-am vazut asa ceva. Cred ca ma apuca pofta si nu stiu cum o sa mi-o satisfac.

Sa aveti o zi frumoasa si linistita, fara contractii, intepaturi si scurgeri dubioase!

Andreea, 19+ cu BebeLUnu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Buna dimineata fetelor.
Va servesc cu o ciocalata sau un suc de fructe.

Medeira si al meu ma ajuta la curatenie si iubeste sa spele vase, doar ca pe urma trebuie sa il schimb, ca e ud tot. Sa ai spor la cautat o casuta sau un apartament, dar din punctul meu de vedere eu as prefera o casuta, sa aibe unde se juca copii.

Noi ieri nu ne-am simtit asa de bine. Mi-a fost rau toata ziua. Si pe langa asta Robert sa jucat ieri si azi cu coastele mele, cateodata ma speriu ca loveste prea tare.

Ramona mamica fericita a lui Eduard (09.10.09) si 26+ Robert Aaron

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Fetelor suntem de coma, cand ne speriem ca nu misca, cand ne stperiem ca misca prea tare. Eu oricum va spuneam ca paranoia domneste la mine in capusor, si ma "bucur " cand vad ca nu sunt singura nebuna:)). Glumesc va dati seama, asa mi as dori sa fim mai relaxate insa se pare ca nu se poate.

Oricum eu sunt putin ganditoare ca printul meu a fost cam linistit si aseara si azi dimineta cand mai ales seara el isi face de cap.

Eh, cred ca sunt griji firesti si fac parte din cesta minunata calatorie. :)

AAA pt prima data dragelor, mi s au umflat mainile super mult, a trebuit sa mi scot inelele de la degete ca ma dureau tare ainile, acum vad ca sunt mai bine, insa mi se pare ciudat ca deja am inceput sa retin apa. Un mic tanculet ma fac pana nasc in mai:)),



Ioana, mamica lui Cristian 24 saptamani +

Life is the best thing that can happen to us, the best gift we are offered...so full of surprises! We should cherish every single second! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella81it spune:

Buna dimineata!
Nu ammai citit de cateva zile,m-am simtit foarte rau si am stat numai in pat
A inceput de vineri cu dureri de burta am zis sa stau cuminte cateva zile ca poate imi trece,duminica sera am fost la socrii si am mancat iar toata noapte m-a durut stomacul
Ieri am vomat toata ziua si de duminica seara nu am reusit sa mananc nimik.
Nici nu stiu ce as putea sa mananc ptr ca nu imi mai place nimic,aveti ceva idei?
Fetelor noi venite le doresc o sarcina usoara si bebei sanatosi si mancaciosi!
VIRGINIA si bebe meu se agita asa ,mai ales noapte,ma loveste asa puternic de ma trezeste
Ziua e cumintel dar nopate se distreaza,ii place viata de noapte
AEVER foarte frumoase vereghetele sa le purtati cu placere!Si ale noastre sunt asemanatoare doar oleaca mai patratoasesi le purtam foarte rar.
Va doresc o zi frumoasa !

www.flickr.com/photos/22873079@n04/2215811271/" target="_blank">POZE
ELLA mamica de Alex

Mergi la inceput