PRIETENE FARA TTLU (82)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

LILI pai dupa ce deblocai cartusul ala am putut sa imi fac treaba deci am fost ocupata,pe urma am facut papa,iar dupa-amiaza am picat lemn la ca ma trezisem "cam devreme" avand in vedere orele de culcare
Eu te intrebam fiindca am citit pe la subiectele cu scolile si tot citeam pe-acolo care cat stie si cate fac pe la gradi,pai la Diana nici poveste sa faca alea atatea chestii cu ei ... nici acum nu au inceput sa invete literele de tipar macar!
Eu o pun sa citeasca fiindca s-a apucat ea singura si vrea sa o faca. Atunci cum mai ziceam macar sa o faca in ordine,ca in Abecedar sunt texte asa mai in ordine crescatoare din punct de vedere a dificultatii de citire (ce formulare ,dar sper ca pricepusi ce vreau sa zic) Ah dar uneori cand nu ii iese se mai si plange si zice ca "nu credea ca e atat de greu" Si la ea cred ca e cam aiurea ca citeste exclusiv dupa ora 22 dar chiar nu am apucat la alte ore.Asearqa mi-am propus sa o pun sa citeasca zilnic atunci cand soseste de la palat,dar de obicei atunci sunt eu bagata in priza cu actele sau dorm ca ieri ,sau e Tudor acasa Noi pur si simplu am ajuns sa sacrificam "ora" de citit povesti pentru citit din Abecedar - asta cand nu doarme Tudor acasa.Cand doarme le citesc la amandoi dintr-o carte cu povestioare scurte si cu multe imagini (una din aia gem "365 de povesti") si are si el rabdare asa,iar pentru Diana sunt noi.Cam 10 povestioare din alea le citesc intr-o seara,dar ei tot ar mai vrea !

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

DENISA bafta cu CV-urile,am vazut si eu poze si filmele (si cele din urma ) dar nu am apucat sa pun la toate comenturi.Moama ce m-am distrat de Emma cum era gatita cu coronita,colier,bratari si inel am chemat-o iute si pe Diana sa o vada Diana m-a intrebat ca putem sa ii invitam pe Emma si pe Alex la noi ? Sigur ca putem ,mai greu e cu ajunsul
BRANDUSA tu unde disparusi? Mai zi de strumfi! Chiar nu se cearta/caftesc?
LILI am uitat sa iti zic,ca imi pare rau de vara-ta,dar chiar de-aia ar fi bine sa o iei pe sus si sa mai iesiti asa "in doua" pe undeva ... acum mai greu cu zapada asta,dar vine ea si primavara.Ce fain ca aveti zapadaaaaa
DANIELA si voi sunteti la sanius? Vad ca daca tot esti libera dimineata te-ai pus pe facut prajituri la greu!
Mai chiar asa,mie - care eram pasionata de ciocolata -nu mi se mai prea cer dulciurile ! In schimb am pofta de paste si de carne! Si de grasimi.Ce-o fi asta??? Pofta de legume macar a ramas la fel.
INGRID ieri n-a mai desenat Diana dupa model acasa.La curs mi-a zis ca au desenat in schimb dupa model ! Ceva scena cu un incendiu si pompieri ,dar nu l-a adus acasa,Ghita zice ca i-a iesit fain,ca semana si profa iar a super laudat-o.Intai a facut in creion,apoi cu acuarele.Taica-su nu o mai lasa sa le aduca acasa de la sarbatori,de cand a adus ceva acasa (voia musai) si s-a stricat pe drum,ca era in relief,cu sclipici,ceva felicitare ... dar el a fost incantat si de desenul ala de zilele trecute dupa model,ba m-a mai si intrebat ca singura l-a facut? ca nu am ajutat-o eu? Asa ca nu stiu in ce masura chiar i-a iesit "dupa model"
Mai era varianta sa ia aparatul foto sa le fotografieze,dar nu l-am lasat,ca asta pierde tot Ultima pierdere - penarul Dianei cu creioanele colorate,ascutitoare etc. Nu mai zic de chei si alte chestii



MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

MONI - la noi fac literele de tipar (cele mari) inca de anul trecut. Anul trecut au avut caiete speciale cu spatii mai mari iar acum sunt un pic mai mici spatiile. Si cifrele tot asa le-au facut.
Ba mai mult am vazut ca pun accent mult pe despartirea in silabe si pe recunoasterea literei la care sunt, in cuvintele pe care le si despart.

La mine n-au copii astia tragere de ascultat povesti. Cosmin e fix ca frate-su... imi smulge cartea din mana si rasfoieste paginile.. el nici macar nu face interpretare pe imagini pt ca inca nu vorbeste bine.
N m-a pus in ultima vreme sa-i citesc despre insectele alea odioase pe care le colectioneaza. Ultima chestie era cu "carcaiacul vietnamez". M-a amuzat ca citeam descrierea "specimenului" da' nu m-a intrebat care e treaba cu "fecundarea", "copulatia"... eu citeam la rand, relaxata si ma asteptam sa ma opreasca sa ceara detalii... da' nu stiu ce-a priceput din lectura. Eu chiar m-am gandit ca nu-i atent da' cand uneori imi mai facea el 'adnotari" pe text semn ca era cu urechile ciulite...

Deci Ghita se inscrie lejer in tiparul "masculin" ... despre care l-am discutat zilele trecute. Nu l-a certat Diana ca i-a pierdut creioanele?


LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

LILI Diana nu s-a suparat,nici eu foarte tare,mai mult s-a agitat singur Oricum in penar erau creioanele de sacrificiu,alea scurtissime cu care il lasam pe Tudor mai mult.Alea noi nu i le dadusem inca sa le duca cu ea.Si penarul nu era cine stie ce,un fel de borseta d-aia Herlitz,pe care o foloseam eu in poseta inainte ,ca n-am apucat sa ii cumpar penar adevarat.Deci nu era mare pierdere, dar ideea e ca asta pierde orice
Legat de literele mari de tipar,in programa scrie ca trebuie invatate la pregatitoare,asa ca le-or invata ei lunile ce urmeaza.Aia cu despartitul in silabe au facut-o si ei anul trecut,dar oral.Drept e ca nu am vazut inca la fatza caietele speciale sa vad exact ce fac,doar caietele alea de caligrafie le-am vazut.Dar de cate ori am intrebat-o pe Diana daca au invatat literele la gradi mi-a zis ca nu! Sigur le vor face,ca maraia educatoarea ceva ca au ramas cam in urma din cauza repetitiilor cu serbarea si a vacantei prelungite.
La capitolul povesti,ai mei sunt cum zicea BRANDUSA de ai ei,daca le-as citi incontinuu nu s-ar satura o zi intreaga cred! Atat ca ei sunt si cu comentariile ... chiar si acum ca e mare ,Diana ma mai intrerupe sa imi zica ce si-a amintit,ce i-a trecut prin cap auzind povestea respectiva,sau ce i-au sugerat imaginile din carte ... de Tudor nu mai vorbesc !!!
Sa va mai zic de Diana si baieti.O intreb aseara cum mai sta la capitolul asta si imi zice ca ii place de un baiat de la cursul de desen,ca s-au complimentat reciproc ,ca el are 7 ani si e in clasa intai,ca el i-a spus ca lui ii place sa povesteasca etc.Singurul amanunt e ca a uitat sa il intrebe si cum il cheama

Am uitat sa va zic si de Tudor ca saptamanile trecute i s-a nazarit sa intrebe ca "unde e bunu' Ghita?" (socru-meu)? Eu am schimbat discutia,dar zilele trecute nu mai stiu care mi-a zis ca zicea Tudor ca bunu Ghita e la cimitir,in groapa etc. ... presupun ca numai Diana e cea care i-o fi dat asa detalii

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Si Nicolas are faze de genul.."mami mi-am facut un prieten la karate".."Si cum il cheama?" .."Nu mai stiu".

Moni sa inteleg ca Diana stie ce s-a intamplat cu bunicul? N nu stie care e treaba cu cimitirul... ca oamenii sunt pusi in groapa desi l-am luat cu noi la cimitir nu i-am zis ca e vb de cineva ingropat acolo... si mai ales ca e taica-miu. Cand a fost sapt trecuta la mama isi adusese aminte cum era cand era el mic si aveau si catelul si era si "bunicu'".. evident. Da' a zis ca nu-si mai aduce aminte cum era bunicu'. Noi nu i-am zis ce s-a intamplat... a ajuns singur la concluzia ca e pe steluta... o vreme i-am zis ca e "plecat la tara bunicu'" El tot intreba cand vine dupa care a aflat de chestia ca "oamenii se duc pe stea cand mor".. si intr-o zi a spus singur "Cred ca bunicu' s-a dus si el pe stea..."

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

LILI pai Diana stie,desi n-am dus-o la inmormantari.Dar avand in vedere ca ne plimbam des prin cimitir,s-a prins ea cumva,o mai fi auzit discutii,habar nu am

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marchplayer spune:

RETETA PENTRU INGRID ..si pentru cine mai vrea

tort cu crema mascarpone si ciocolata

Ingrediente:
120 grame unt
2 oua
80 grame faina
35 grame cacao
8 nuci Brazilia tocate din cutit sau nuci normale ca alea braziliene au un ret de te rupe!!
2 linguri ciocolata menaj rasa
1/2 lingurita praf de copt
5 ml esenta de vanilie
120 grame zahar
1 vârf de cutit de sare

umplutura (cheescake cu ciocolata)
#9632;350 grame ciocolat#259; neagr#259; (minim 52%) cacao
#9632;600 grame mascarpone (sau crem#259; de brânz#259; nes#259;rat#259;)
#9632;280 ml fri#351;c#259; (din smântân#259; dulce)
#9632;140-220 grame zah#259;r (dup#259; gust, în func#355;ie de concentra#355;ia ciocolatei)
#9632;1 vârf de cu#355;it sare
glazura (ganache)
#9632;100 gr ciocolat#259; (cu minim 52% cacao)
#9632;50 ml smântana dulce (pentru fri#351;c#259;, minim 30% gr#259;sime)
#9632;50 grame unt gras (minim 80% gr#259;sime, la temperatura camerei)

decor
14-16 nuci Brazila
Preparare:

blat
1.Tapeta#355;i fundul unei t#259;vi de tort rotunde cu o hârtie de copt uns#259; cu ulei.
2.Încinge#355;i cuptorul la 180-190 de grade (foc mediu spre mare).
3.Topi#355;i #351;i r#259;ci#355;i untul.
4.Toca#355;i ciocolata #351;i nuca din cu#355;it.
5.Bate#355;i ou#259;le într-un castron adânc.
6.Încorpora#355;i untul topit #351;i r#259;cit.
7.Încorpora#355;i amestecând cu telul: zah#259;rul, vanilia, pudra de cacao, faina, sarea #351;i praful de copt.
8.Ad#259;uga#355;i nuca #351;i ciocolata.
9.Turna#355;i #351;i nivelela#355;i amestecul în tava de tort.
10.Introduce#355;i la cuptor pentru 8 minute.
11.Scoate#355;i tava din cuptor #351;i l#259;sa#355;i s#259; se r#259;ceasc#259;. Nu scoate#355;i blatul din tav#259;.

cheesecake
1.Unge#355;i interiorul t#259;vii de tort (în care se g#259;se#351;te deja blatul r#259;cit) cu pu#355;in ulei.
2.Rupe#355;i sau toca#355;i ciocolata.
3.Pune#355;i ciocolata s#259; se topeasc#259; împreun#259; cu zah#259;rul #351;i pu#355;in#259; sare într-un vas bain-marie (sau pe o crati#355;#259; a#351;ezat#259; deasupra unei oale cu ap#259;).
4.Separat, bate#355;i fri#351;ca.
5.Încorpora#355;i în fri#351;c#259; brânza mascarpone #351;i ciocolata topit#259; #351;i r#259;corit#259;.
6.Turna#355;i amestecul peste blat #351;i nivela#355;i.
7.Introduce#355;i la rece pentru minin 2 ore.

ganache
1.T#259;ia#355;i untul în cubule#355;e.
2.Toca#355;i m#259;runt ciocolata (sau da#355;i-o prin r#259;z#259;toarea mare) #351;i pune#355;i-o într-un vas adânc.
3.Pune#355;i la fiert smântâna dulce la foc mic.
4.Când smântâna este pe punctul de a fierbe, turna#355;i-o peste ciocolat#259;. L#259;sa#355;i smântâna s#259; topeasc#259; ciocolata timp de 3-4 minute. Amesteca#355;i cu telul pentru a ob#355;ine o crem#259; cleioas#259;.

5.Încorpora#355;i, amestecând u#351;or, untul în crema de ciocolat#259;.
6.Acoperi#355;i crema de ciocolat#259; cu o folie de plastic pentru a preveni formarea crustei.

montarea
1. Scoate#355;i tortul de la rece #351;i preg#259;ti#355;i montarea lui.
2.Desprinde#355;i cu un cu#355;it cu lama sub#355;ire #351;i elastic#259; marginile tortului #351;i ale blatului.
3.Îndep#259;rta#355;i inelul exterior.
4.Pune#355;i tortul, cu tot cu baza metalic#259; a t#259;vii, pe un bol de sup#259; a#351;ezat cu gura în jos.
5.Mixa#355;i glazura ganache timp de 1-2 minute pentru a redeveni pufoas#259; #351;i lucioas#259;.
6.Turna#355;i #351;i nivela#355;i glazura deasupra #351;i de jur împrejurul tortului.
7.Decora#355;i tortul cu fulgi de nuc#259; Brazilia, t#259;ia#355;i pe lungime.
8.Introduce#355;i la rece pentru alte 2 ore sau la congelator pentru aceea#351;i perioad#259; de timp pentru parfait.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marchplayer spune:

Buna seara!!

La noi vreme urata!! Toata ziua a fost innorat si acum se puse pe ploaie. Cica vine vreme rea. Ma rog..acum nu prea avem chef de zapada ca il am pe Rares virusat si va dati seama ca nu-i voi lasa afara in zapada la joaca!! Mi-a inceput cu stranuturi, a inceput sa-i curga nasul...si acum doua nopti mi-a facut frison, Avea mainile si picioarele reci gheata si tremura mititelul. Ieri si azinoapte febra continuu, tot la 4 ore ii dadeam antitermice. Azi au fost amandoi copii acasa, pe Rares nici nu voiam sa-l duc la gradi dar pe Ioana am scapat-o in chiulangioaica. Daca n-am dormit azinoapte cand a sunat ceasul dimineata m-am intors pe partea cealalta si m-am sculat la 9. O trimit la balet la 6 asta daca o sa fie apta ca vad ca se plange de burtica. Pe Rares nici la inot nu-l mai duc saptamana asta, oricum sa vad cum evolueaza boala. Sper vsa nu ajungem la antibiotice. Sper ca n noaptea asta sa fie ok macar Rares. La mine cand ii apuca ii apuca pe amandoi.
Revin...plec la farmacie dupa provizii!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

DANIELA of si io care ma gandeam ca va destrabalati la zapada! Sper sa ii treaca iute si sa nu ia si Ioana de la el!

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Daniela, multumesc de reteta si sanatate la copilasi! Sper si eu sa nu ajunga la antibiotice niciunul.
Va scriu maine, ma doare capul si vreau sa ma culc. Noapte buna, dragelor!

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput