PRIETENE FARA TTLU (82)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

INGRID da-l incolo,mi-e lene sa il mai fac odata,face ea azi altele daca mai are chef.Mai eu evit sa o pun sa faca dupa model pentru protectia mea psiho-nervoasa ti-am zis ca ma scoate din minti cand o aud/vad cum incontinuu se miauna,jeluie,enerveaza etc. ca nu ii iese cum vrea! Daca ar fi ca a ta,sa stea in banca ei (= camera ei) si sa lucreze in tacere,ar fi altceva !

Iar am incarcat cartusul si nu merge Asa m-am saturaaaaaaaaaaat

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Salu'

Si-ai mai isi mai fac "pofta" de joaca cu diverse inspirandu-se unul de la altul.

TUDOR e tare scump. Este si rabdator. Cosmin ma "cicaleste" la cap.. AIA, AIA,AIA. E normal pentru varsta lui... vrea mai mult sprijin din partea noastra iar eu vreau sa-l las singur pentru ca am vazut ca poate..ma rog.. cunoaste f. bine piesele de vreme ce tot cu alea jongleaza (deocamdata).

INGRID - sincer, eu decand am copii conduc cu viteza mai redusa.. mai ales in oras. Sunt mai toleranta cu participantii la trafic si ii las pe isterici sa se bage inainte fara sa ma mai enervez. Da' cunosc si "teribilismul" incepatorului... cum este verisoara-mea. De-asta o tot bat la cap sa fie MAI prudenta. E-adevarat ca acum a avut si ghinion... da' poate ii va fi invatatura de minte pentru pe viitor. Imi tot spune ca nu a avut viteza da' a facut "greseala incepatorului"... a franat brusc. Este evident ca nu a avut viteza mare insa Doamne Fereste de mai mult ca n-ar fi scapat decat asa DOAR cu masina avariata.

Ea trece prin niste momente mai "speciale" de vreo cateva luni . I s-au intamplat multe chestii.. si nu a avut timp sa se linisteasca. Sper sa reiasa soarele si pe strada ei... ODATA...



LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello,
Am pus ceva poze de duminica:
http://www.dropshots.com/markalex

O sa revin cu detalii, ca sunt prinsa acum cu niste documente si trimis de 2 cv.am vazut poze frumoase si v-am citit.
Ingrid-sanatate multa si pupici la Diana cea talentata.
Moni-bravo pt amindoi copiii,si ei au parti f.faine si ne treb rabdare,si Emma are o perioada de miorlaiala si cam raspunde,deja am inceput cu masuri,asta de cand vede ca sunt mai mult pe acasa
Lili-sa iti fie de bien tunsoarea cea noua si pupici copiilor-bine ca e ok cumnata.
Daniela-ce fain ca faceti si voi inot si ai timp si pt time.
Mira-sanatate si bafta cu mobila si pupici copiilor.
Bee-cum mai esti,ce fac copiii
Cristina-spor la pregatiri pt vineri si sa ai inspirtatie

Denisa cu Emma Andrea 5 ani si Mark Alex 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Yuhuuu! a venit zapada

M-am "distrat" de dimineata cand a trebuit sa il imping pe Robert sa isi faca loc prin zapada. Evident ca la noi "la tara" nu au bagat plugul.. iar el cu tractiune spate... a avut ce invarti in gol la rotile din spate.

Macar l-am scos repede desi ii propusesem sa nu mai duc copilul la gradi si sa ia el masina mea ca are 4x4. Da' nu a vrut.. si oricum trebuia sa iasa el primul ca noi bagam masina in garaj unul dupa altul. De regula el o lasa langa poarta ca vine ultimul si pleaca primul

Asa ca dupa amiaza... ma "distrez" si eu prin nameti. Sper sa treaca si plugul pana pe la 4 cand voi pleca eu . Ma gandesc sa o duc pe mama si sa ramana Nicolas la ea ( e vis-a vis de gradi cu apt.) si maine dimineata sa mearga mai repede. Eventual ii las acolo pana vineri si ii dau lui Robert masina mea ca oricum astia zic ca va ninge continuu pana vineri.
Deh... asta-i dezavantajul ca locuim in afara orasului. In rest abia astept in week-end sa ne jucam in zapada si sa ne tragem cu sania pe "ulite".

MONI - esti OK?

Denisa



LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Ceau fetelor!
No Denisa, mai laconica nici c-ai fost. Asteptam detalii. Frumoasa petrecere a avut fiica-ta si rochita a fost deosebita.
Lili, stiu cum e cu condusul cand esti mic si teribilist. Am trecut si eu prin asa ceva.
La voi ninge acum? Aici asteptam zapada, macar sa acopere ogoarele, ca vine gerul si va fi dezastru.
Imi pare rau sa aud ca are necazuri vara-ta, se tin lant de ea. Sa speram ca se rezolva.
Moni, ce mai spui? Apropo, nu mai stii nimic de Deea si Daria?

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Lili, aveti zapada la greu, daca e necesar plugul. Mai zi din astea, ca sa ma deprim de tot. Of, ma mut in Canada.

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Ingrid - poti sa te muti la Bucuresti.. ca-i mai aproape. E zapada cat vrei. Bine macar ca si-a intrat iarna pe fagasul normal si a pus ceva zapada pe ogoare cum zici tu.

Acum am alta grija.. cu petrecerea lui Cosmin. Planuisem un gratar... Da' daca ninge si e si ger iar aici la mine pe deal mai e si mega vant... s-a zis cu gratarul meu.
Robert s-a 'scos" repede.. cica daca tot ii invit la ora 17:00 sa fac doar niste aperitive mai consistente si niste salate.. Adica el iarasi sa nu mai munceasca... doar "Izaura" sa bage

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

LILI hai cu gratarele alea la noi,ca aici e soare
Ah si sunt ok,nu ma doboara pe mine un cartus de imprimanta uscat-reincarat : juma' de ora l-am invartit,pocnit,trosnit,gadilat pana ce exasperat si-a dat drumul ... ce dracu' ... si-a gasit si 'mnealui cu cine sa se puna

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

LILI mi-am amintit , i-ai luat Abecedar lui Nicolas? Maria stie sa citeasca bine? (ca ai zis ca e cu un an mai mare) Saptamana asta la culcare a mai citit Diana din Abecedar cate un pic.Unele cuvinte le citeste foarte usor,din prima,la altele se mai chinuie ... ce ma distreaza cand citeste ceva - pe litere sau pe silabe si nu isi prea da seama cum suna cuvantul si numai ce o aud : "CUUUUUM???" si casca niste ochi d-aia mari uneori ... pai nici cu nume gen Barbu,Serban nu e obisnuita si "nu ii suna nicicum" ,la fel alte cuvinte pe care nu le cunostea.Nu mai zic ca la noi se vorbeste nu foarte literar si in scris e un pic altfel decat e obisnuita la oral.De exemplu i-a fost greu sa citeasca "trebuie" fiindca noi folosim in mod curent ... "trebe" /"traba" De-aia era bine sa vorbim numai literar cu ea de cand era mica
Oricum e chestie de exercitiu,daca ar citi zilnic si mai mult ,i-ar fi mai usor.Dar ea in timp ce citeste viseaza la ... scrisul de mana I-am promis ca daca termina de citit Abecedarul ala (mai are vreo 10 pagini) si dupa aia de completat un caiet de scriere (bagat pe gat de la gradi ) care e cu hieroglife d-alea aiuritoare,atunci o las sa scrie si in "caietul de scriere" unde-s literele ... clar nu va fi in graba asta

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

MONI - deci un amarat de "cartus" te-a blocat atat.. m-am si speriat cand am vazut ca ai disparut...

Am abecedar.. da' nu vreau sa-l pun pe N sa citeasca... inca.. Poate mai pe la vara cand s-o plictisi. Acum sta prea putin acasa si seara am observat dar nu mai da randament nici macar cu engleza... se impotmoleste aiurea... eu ma enervez desi stiu care e cauza pentru care nu se poate concentra (oboseala).

Maria le silabiseste si le leaga (pe cuvinte)... chiar daca ea a facut pregatitoarea tot doar anul acesta. Verisoara-mea o mai punea pe M sa citeasca pt ca si ea cand s-a dus la scoala stia sa citeasca.. nu ca asta a reprezentat pt ea un avantaj pe termen lung... pentru ca s-a "culcat" repede pe urechea ca ea stie sa citeasca... si s-a delasat si cu restul activitatilor scolare.

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput