Viatza in Germania - cap.74

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

pt toate mamicile inimoase dar in special pt (in ordinea in care m-au contactat) iris, helbi, kariguld, camelia, alina, mariana (langa München) , in numele tuturor copiilor si a mamicilor care incearca sa le asigure un trai si o scoala : multumesc!!

Aici puteti vedea copilasii pt care am adunat, in Benesti (un sat din com. Tanacu) si Tanacu :

http://www.youtube.com/watch?v=dHLvmkA6Vvw





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Cristina
Am vazut si eu video-clip-ul si m-a impresionat f tare. Tot acolo se pot vedea si copii (dar si tatal si casa, daca aia se poate numi casa) a celor din Tg. Bujor pet care as vrea sa fac un pachet pina in Paste.

Ieri am aflatde la Rall varstele copiilor: "patru fete cu varstele de 9, 14, 16 si 19 si doi baieti de 7, respectiv 12 ani. Toti sunt slabuti si destul de micuti ca inaltime".

Asa ca, daca cineva vrea sa ajute sa facem si pt ei un pachet, ma poate contacta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Andreia, eu promit niste haine de la copila mea. alaltaieri am facut ordine in sifonierul ei, m-au apucat spaimele cate haine inutile are.
sper sa mai fac rost si de altele si vad eu cum reusesc sa ti le trimit. mai este vreme insa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

andreia, am retinut, pana la Paste. Sa le trimit pe ale mele si apoi vad ce pot face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Fetele, exista cumva vreun forum al romanilor in Germania? Eu una nu am gasit pana acum niciunul. As vrea sa pun un anunt, am nevoie de om la o lucrare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Ramona:ro-de punct de

Ziua buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RuxandraV spune:

Ce dragute sunteti ca mi-ati arata alte magazine online Multumesc! Eu am alte magazine din UK si din Franta, dar cele mai bune preturi sunt, evident, in SUA :(

Nici eu nu suport sa merg la cumparaturi, insa haine si incaltari nu pot sa iau fara sa probez, asa ca online-ul pt mine este doar pt cosmetice so far.

Si eu ma chinui cu dieta, asa m-am chinuit mereu Uneori imi iese, alteori nu, vad ca acum am probleme cu vointa, ca-s multe tentatii aici Insa incerc sa ma tin tare, sa rezist ispitelor!
Fetelor care sunt in aceeasi liga, le urez rezistenta si rabdare

Azi ma duc la Primaria strainilor in Erding, sa iau FZB-ul, fara el ma pun sa-mi platesc integral si singura cursurile de limba/ integrare. Sper sa fie ok, sa nu am prbleme!

O zi cu spor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Loredana, mersi! Am sa ma uit.

Fetele, in legatura cu slabitul. Cateva chestii generale care ar putea sa va ajute. Stiu ca exista (in Olanda, cel putin) o metoda de slabit cu ajutorul unor 'cazane' (nu stiu cum sa le spun). Persoanele care doreau sa slabeasca faceau o terapie intensiva de caldura prin a intra in acel aparat pt cateva minute. Acolo era o temperatura foarte ridicata. In timpul acestei sedinte se transpira mult. Pe langa acest lucru se accelera metabolismul, pt ca enzimele lucreaza mai bine la caldura ridicata.

Ce ati putea sa incercati este sa faceti cateva sedinte la sauna doar pt a da un impuls metabolismului. Bineinteles ca acest lucru in sine nu ajuta fara o metoda constienta de alimentatie.

Chinezii mananca mancarea calda si bogata, dimineata. La pranz iarasi se mananca cald. In plus masa lor este alcatuita din alimente care apartin tuturor gusturilor, adica, sarat, dulce, acru, amar la o singura masa. Asta pt ca fiecare gust corespunde unui organ din corp. Alimentele cu un anumit gust alimenteaza cu energie un anumit organ. De aceea, ei stimuleaza, toate organele simultan si nu simt 'pofte' pt ceva in plus. Eu nu am mai pus paine in gura de cand am fost in China. Painea este un 'ingrasamant' La fel, produsele lactate, le evit cat pot. Ele sporesc viscozitatea in corp, pt ca produc 'damp' fapt pt care sangele si 'qi'-ul nu mai pot circula in mod liber in corp. Sangele si qi sunt elementele de baza care ajuta la mentinerea unui corp sanatos.

Cel mai bine, bineinteles este de a consulta un terapeut de medicina chineza pt a stabili ce plante v-ar ajuta la dieta. Eu v-as consulta pe toate daca ati fi fost prin apropiere. V-as fi facut si acupunctura sau masaj, dar nu am voie aici in Germania. Diploma olandeza nu este acceptata....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

Andreia si Cristina, as trimite si eu haine sau jucarii, dar sunt pt bebe mic (cam de 1 an).

Nu am inteles pana acum cum functioneaza treaba. Cine se ocupa de colectarea respectiv livrarea lor? Cum sunt trimise catre familii? In filmul de la Cristina am vazut ca sunt mai multe familii. Pe cine trebuie sa contactez daca doresc sa trimit la alte familii? E aici un link pe forum, pe care nu l-am vazut eu?

As dori sa stiu in detaliu care sunt demersurile, poate resusesc de aici sa trimit mai multe lucruri sau chiar bani. Pt asta vreau insa sa stiu ca merg pe mana sigura, ca lucrurile (sau banii, daca va fi cazul) chiar ajung la destinatie. No ofence, in voi am incredere, daca va ocupati personal de treaba. In altii nu. Cunosc aici o grupa de oameni inimosi care au constituit un Verein pt ajutor umanitar, am donat (povestisem poate mai de mult) chiar un mamograf la un Spital din Resita, ne-am ocupat personal de livrare, montajul lui, cu platit taxe, tot. Au fost insa si situatii unde Vereinul a trimis un aparat in alta tara si la vizita lor acolo au constatat ca fusese vandut, in loc sa fie folosit in interesul tuturor. Deci daca demarez o actiune mai mare am nevoie de date certe.

pupici tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Panseluta, te inteleg perfect. Eu, ca si mult eidntre noi, am fost impresionata de cazurile unde fetele au fost cu „Ajutoarele lui Mos Craciun“. Nu stiu insa, de ce, cazul tatalui care isi creste singur cei 6 copii, m-a impresionat cel mai tare. Pe el i-l vezi in filmuleztz in fata..casei. Daca aia se poate numi casa. Si parka mai e o poza cu mama copiilor, care….si-a luat lumea in cap si a plecat#61516;
De caz s-a ocupat Rall de pe forum, ea a fost personal de Craciun acolo si cunoaste, prn parintii ei, si tatal. Eu am contactat-o acum vreo 2 sapt. De si mai vb cu ea si inainte de Craciun, raminind ca, dup ace merge la fata locului sa revina uc detalii despre copii. Abia acum 2 zile mi-a rasp. Si mi-a dat varstele copiilor. Vreau sa o mai contactez odata sis a o rog, daca poate, sa afle ce marime poarta copii la haine/incaltaminte. Stiu ca mi-a zis ca e f grea comunicarea cu tatal, pt ca n-au telefon.. M-am oferit sa le trimit un handy (model mai vechi, dar care functioneaza) sis a le luam o cartela reincarcabila, ca sa poata tine leg. cu el.

Eu am mai contactat citeva personae, astept sa vad ce rasp. Primesc. Pachetul as vrea sa-l trimit de Paste, dar, pina atunci, am sa incep incet-incet sa le cumpar ceva rechizite (cred ca 4 din ei sunt la scoala) si ceva cosmetice: sapunele pt fiecare am, vreau sa le iau periute de dinti si pasta la fiecare.

Daca vrei, ia legatura si tu cu Rall (asta e nick-ul ei) sau, te potzi orienta spre alt caz. Pe cei din Cluj i-i ajuta mai multe persoane. Dar mai sunt altii…

Copii astia am scris mai sus ce varste au….


Mergi la inceput