Viatza in Germania - cap.74

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Amonar, mai scrie ca eu sunt atenta la detalii. am citit acum vre-o cativa ani intr-o revista un articol amplu despre ce spui tu acolo. da de atunci am uitat.

Andreia, daca tin bine minte am citit la umanitare cati ani au copii. dar poate ar trebui sa stim si ce nevoi au, haine, rechzite, incaltaminte, altele. bine, cred ca orice le este de folos pana la urma.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Ramona,am facut o greseluta,in linkul pe care ti l-am dat,in loc de .de este .org

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Amonar, tu intrebai de un forum cu romani din Germania? stiu ca era unul acum cativa ani, "tinerii romani din germania". sotul meu avea cont acolo.
cauta pe google poate il gasesti.

acuma vad ca ti-a dat si Loredana unul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Kari,chiar acela e!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Mersi Kari si Loredana Il gasisem deja. Mi-am amintit ca in 2007 cnad m-am mutat in Germania imi facusem account acolo. Dar uitasem cum se numeste. Am pus deja o reactie acolo, sper sa iasa ceva.

Mai adaug ceva despre cum ar trebui sa fie alcatuita alimentatia noastra, dupa traditia chineza.
Ar trebui sa avem 3 mese pe zi si la fiecare masa sa mancam 70-80% din cat am vrea sa mancam. Adica sa nu ne sculam saturati de la masa.
Hrana ar trebui sa fie alcatuita din:
- 35-60% cereale
- 25-40% legume
- 5-15% fructe
- 0-10% produse animale

La hrana cu energie 'fierbinte' se adauga alcolul cu procente mari, carnea de miel, piper chili, scortisoara si ginger.
Eu de exemplu fac pe timp de iarna, mar cald cu scortisoara si cu putin zahar maro. Este un deliciu si foarte sanatos pt corp.

La energie calda ar fi: usturoi, ceapa, nelke, coriandru, marar, patrunjel, arpagic, cafea, vin rosu, fasole neagra, linte, cirese, castane, nuci, pinienkern, fenchel, morcov, dovleac, carne de pui, creveti si scoici.

La neutral: cateva cereale, carne de vita, carne de porc, de rata, oua, apa calda, suc de struguri, porumb, amandele.

La racoros: mei, orz, grau, lubenita, banana, fructe citrice, ciuperci, castraveti, ridiche, varza chinezeasca, paksoi, soia, tofu, crab, sparanghel, alfalafa, vinete.

La rece: salatele, ceai negru, ceai de musetel, ceai de pepermint, maghiran, sare, gheata, alge, kiwi.

De asemenea modul in care se pregateste mancarea este importanta. Cea mai 'calda' metoda, plina de yang este friptul si afumatul. Cea mai 'rece' metoda de a pregati mancarea este branconatul sau la aburi.

In general se recomanda, cat mai putin dulce si produse de lactate dulci ( lapte de vaca, branza de vaci). Mai bine se pot inlocui cu lapte si branza de capra si lactate acre.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Citat:

Andreia, daca tin bine minte am citit la umanitare cati ani au copii. dar poate ar trebui sa stim si ce nevoi au, haine, rechzite, incaltaminte, altele. bine, cred ca orice le este de folos pana la urma.


Kari, si eu am citit acolo, dar apoi am luta leg. cu Rall si ea mi-a trimis acum 2 zile varstele copiilor, cu specificatia ca sunt slabuti. Mi-a zis ac e f greu de luat leg. cu ei, ca nu au telefon (de aici idea mea inca dinainte de Craciun de a le trimite un telefon, macar sa poata fi contactati si sa sune in caz de urgenta). Imi spunea Rall ca numai cind se mai intalnesc verisorii ei intamplator cu tatal, mai afla ceva de ei. Insa, am sa o rog sa incerce sa afle ce nevoi ar avea si eventual ce masuri poarta la haine, sau macar cit sunt de inalti.

Ma gindesc ca de rechizite si cosmetice de uz personal (sapun, periuta, pasta de dinti) e nevoie mereu cind copii sunt la scoala.
Te rog, daca mai ai idei, sugestii sa imi mai spui.

Cu transportul inca nu stiu cum vom face. Fie luam leg. cu aceeasi fata care o ajuta acum pe Cristina, in caz ca sotul ei ajunge prin zona. Ma mai gindeam la zuzi_simona (Simo, daca ne citesti, poate ne potzi si ajuta) ca stiu ca e din Galati si "circula" des...poate are vreun drum spre Paste, ea sau vreun cunoscut si poate lua pachetul al Galati. Si, daca nu se rezolva asa, atunci am sa platesc eu pachetul si i-l trimit Ralucai (Rall). Dar...sa ajungem in faza aia:-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Tot eu dar cu alta tema, care s-a mai discutat acum citeva pagini

M-a sunat acum o amica, trebuie sa se mute si ar renunta la abon. la tel. la Telekom ca e scump pt ce are ea nevoie (numai flat rate si net pe DE). A gasit o oferta buna (29 Eu/luna) la O2 si una cu 24 (paca) la Unity Media. Gasise ceva si la 1&1, dar a auzit ca nu sunt seriosi si semnaul e prost (asa stiu si eu de la 2 pers.).
Acum intrebarea: aveti vreuna idn voi la O2 sau Unity Media telefon fix+internet? Cum se aude/receptioneaza semnalul de net?

I-am spsu de Vodafone, dar ea pe mama ei nu o poate suna in RO decat pe mobil, si e scump la Vodafone, asa ca si-a luat cartela de care zicea parca Loredana sie f multumita.

Astept ceva pareri, ca e destul de urgenta treaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Andreia, eu am abonament la O2 de felul acela dual (cu numar de fix in "homezone" si numar de mobil in rest). Un coleg de al meau a avut internt de la O2 dar cu Stick (adica nu prin cablu, ci prin satelit). Amindoi nu am fost prea multumiti. Adesea disparea semnalul cind foloseai homezone in mijloc de convorbire iar internetul deasemenea cind era rapid, cind lent.

Daca are cablu la TV, sa intrebe acolo daca au si internet in oferta. Noi suntem tare multumiti.

Cristina, scuze de intirziere. Nu m-am simtit bine si nu am iesit din casa pina azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Daniela, deci tu nu prea esti multumita de telefonul de la O2? Si sa inteleg ca, daca vrei sa suni de ex. la Frankfurt de pe tel tau fix nu potzi? Scuze, dar sunt si obo la ora asta si nu prea inteleg

De internet i-am zis sa se intereseze in bloc Ea zice ca se poate face simulare pe net la O2 (asa am intelesde la ea) si ca in zona resp,. semnalul al O2 era dublu fat ade Telkom,. Acum eu stiu ca toate liniile, indiferent de proveider apartin Telekomului.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Andreia, puteam sa sun si sa fiu sunata, dar riscam, mai ales cind eram in casa, sa se intrerupa convorbirea (disparea semnalul din senin). Uneori si de doua ori . Iar asta se intimpla si colegului.

Iar la stick (fara modem) depinde cum bate vintul si cit de grosi sunt peretii. Dar asta se intimpla si la e-plus (unde are sotul stick pe care il foloseste in delegatii).

Mergi la inceput