Viatza in Germania - cap.74

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar

Kari, eu m-am gandit de prima oara ca barbatul in poveste ar fi pricina....doamne ce s-o fi intamplat pana sa o ia pe fata cu copilul ei la casa de mame...Ma bucur ca s-a rezolvat cat de cat. Mie mi se pare ca in Germania sunt mai alerti din punctul asta de vedere decat in Olanda. Acolo nu se baga asa de usor, cel putin asa am eu impresia.

Miriluta, nu e usor de dat 15 kg jos dar cel mai bine este daca ai rabdare. Tot secretul slabitului este de a accelera metabolismul. Cand metabolismul este la viteza minima, degeaba nu mancam ca nu slabim. Metabolism inseamna printre altele, caldura ridicata in corp. Aceasta se obtine ori prin miscare, sport, plimbari lungi samd Sa nu faceti gresela de a alege diete cu salate si mancaruri de natura energetica 'rece' ca mai rau faceti. Metabolismul se intepeneste si mai mult. Dieta de salate si chestii din astea se poate tine eventual in sezonul foarte cald sau intr-o tara cu clima foarte calda.
Eu am simtit pe pielea mea ce inseamna metabolism care functioneaza la maxim. Si eu am plecat cu cateva kg in plus in China, nu reuseam sa slabesc. Daca faceam sport, reuseam putin, dar nu tinea. Cand am ajuns in clima aceea subtropicala, am inceput sa transpir kg de apa pe zi. In plus mancarea era de natura energetica 'calda', asa cum mananca chinezii. Mai condimentat. In fiecare dimineata cand ma trezeam vedeam si simteam ca ma 'reduceam'. In 3 saptamani am dat vreo 5 kg jos. Ma mentin si acum pt ca am grija sa mentin caldura necesara in organism. Prin mancarea pe care o mananc, prin miscare si chiar imbracaminte. Dulciurile si grasimile se dau cel mai greu jos. Am citit ca ciocolata neagra de la 70% in sus, ajuta la accelerarea metabolismului. Incercati-o in loc de alte dulciuri.
Daca vreti o lista cu mancaruri cu energie 'calda' dupa traditia chineza, sa-mi spuneti ca o pun aici.

Succes!



da, vrem. Am facut de curand acupunctura la o tipa care a stat prin China multi ani si tot asa mi-a spus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

fetelor, ma bucur ca m-ati inteles.

Cristina, nu am aflat de ce urla. efectiv urla, nu plange ca un copil. mamasa doarme in dormitorul in care dormim noi, copila in una din camerele copiilor. o aud cand se da jos din pat si se duce la copila, ca tropaie ca un urs. dar dureaza pana se duce la ea, pe ceas am urmarit cam 5 minute. probabil asteapta sa se linisteasca.
cand se duce la ea se linisteste imediat.
banui ca e speriata de ceva, sau cine stie ce-i altoieste ma'sa cand e nervoasa. sau poate ca viseaza urat, nu stiu, dar nu mi se pare normal ca un copil sa urle asa.
de la Jugendamt mi-au spus ca e sanatoasa, au dus-o la medic cei de acolo. deci ceva are, un motiv ptr care urla.


Miriluta, spor la slabit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Kari, si eu zic ca ai facut bine ca ai anuntat. Iar daca fata urla noaptea, cred ca viseaza urit. Si asta i se poate trage de la ceva...

Si eu ca si Cristina cu comenzile online. N-am timp si nici nervi de mers prin magazine. De la Zalando n-am ajuns sa comand. Insa am in vedere o pereche de cisme Am comandat de pe amazon (sa traiasca!) pantofi de la Tamaris 2 masuri si i-am trimis inapoi. Eu am piciorul ingust, dar astia chiar erau ingusti. In schimb, am luat tot de pe amazon de la Geox si vin f bine.

Cind am comandat in SUA am primit toata comanda la cineva acolo si apoi mi-a trimis ca si "cadou" si n-am platit nici o vama la o suma de vreo 200$. Dar persoana respectiva trebuie sa scrie "present" pe pachet, altfel se ia vama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Tot eu

Ramona, si pe mine ma intereseaza lista ai. Ca si Cristina, am niste kg care s-au imprietenit rau cu mine, iar mie mi s-a cam luat de ele Si eu nici nu prea ma omor cu dulciurile...
Am citit si eu ieri de ciocolata neagra, dar eu nu o pot minca E amara raaaaaau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Fetele, pun aici un link unde se explica cum este considerata hrana in traditia chineza. M-am uitat peste lista dar nu este completa. Voi mai cauta pe net, altfel trebuie sa scriu eu lista si nu prea am timp. Lipseste carnea de miel care are energie calda si se poate consuma mai ales acum in sezonul acesta si care urmeaza.

http://www.shen-nong.com/eng/lifestyles/food_property_food_tcm.html



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anduc spune:

Ramona, interesant link-ul! Chiar ma intereseaza, am de dat vreo 10kg jos...sport la mine inseamna carat copilul (10kg de omulet), au inceput sa mi se modeleze bratele:)) plus plimbari tot cu bebe. Insa trebuie umblat la alimentatie ca acolo e buba...din pacate mananc seara cand vine Razvan de la birou si se pune:((( Dulciuri nu prea des, dupa ciocolata neagra 70% nu ma omor, desi e recomandata in dieta.

Kari, ai facut foarte bine ca ai sunat la autoritati. Sper ca fetita sa fie bine de acum incolo. Cum ziceau si fetele, e posibil sa viseze urat, dar faptul ca asta se intampla aproape noapte de noapte clar are o cauza.

Eu imi comand mai rar haine si incaltaminte online...mai ales incaltaminte ca acolo sunt pretentioasa si am niste picioare...offf...greu mi se potriveste ceva sa ma simt bine. Pentru fetita da, e mai simplu de luat. Andreia, incerc sa contactez persoana aia din SUA, dar dupa cum o stiu eu, nu prea se va inghesui sa ne ajute:(

Miriluta, spor la slabit!

Pupici
Anda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

Ce harnice sunteti! Ati ajuns deja la cap. 74, pag. 6.

RuxandraV, firma brunozimmer (www.brunozimmer.de) comercializeaza diferite uleiuri, insa vand de preferat saloanelor de masaj sau persoanelor care ofera astfel de servicii. Nu-ti cer insa nici o dovada ca le utilizezi doar in acest scop. Ii poti contacta pe internet. Poate reusesti totusi sa comanzi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmeen spune:

Kari, sper ca fetita din vecini, impreuna cu mama ei sa fie bine si sa treaca la fel de bine peste acest moment...nu pot sa nu-mi aduc aminte, fetita mea cea mare (12) - cand era prin clasa a doua, a treia - intr-o perioada, noapte de noapte, se ridica din pat si incepea sa planga, deschidea ochii, ba chiar venea, ori langa mine, ori in camera vecina, daca inca nu dormeam, si cu cat incercam sa o potolesc, cu atat tipa mai tare, se uita la mine, insa nu ma vedea, imi era asa de frica, si mi se rupea inima, pentru ca imi dadeam seama ca nu o pot ajuta - decat sa o stropesc cu apa, sa se trezeasca, ceea ce nu am facut niciodata...am mers la pediatru, ne-a trimis la ergotherapie insa nu a fost nevoie; ni s-a spus ca la varsta asta, multi copii, sufera de somnambulism...bineinteles ca stressul accentueaza simptomele...la noi, dupa cateva luni, au disparut aceste "crize", la fel de subit cum au aparut si fiecare copil este altfel, la fel baiatul meu cand era mic, umbla brambura prin casa, in somn, iar fata cea mica, nu a colindat noaptea niciodata...cu siguranta este doar o forma prin care fetita prelucreaza grijile, emotiile, intamplarile de peste zi - de asta este bine sa fie facuti atenti mama, familia, medicii, intreg anturajul...bravo, Kari!

Ruxandra, inca un link http://www.spinnrad.de/ - cu multi ani in urma, cotrobaiam cu mare placere in magazinul asta, acum locuind mai la sat, il admir de la distanta



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

copila e micuta, micuta, are doi ani abia, daca socotesc eu bine. si mai are un fratior, de 5 ani si ceva. la centru acela maternal au tinut-o sa vada cum se comporta cu copii. asta mi-au spus colegii la servici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Eu sunt ''mama cumparaturilor online''. Cumpar tot ce se poate, incepand de la pantofi pana la chiloti, paltoane, jeans atat pentru mine cat si pentru copii. Urasc sa ma duc in magazin la cumparaturi, ma dispera aglomeratia si de cele mai multe ori ma enervez. Comand de pe Ebay, Amazon sau direct din online-shops.

De doua zile am inceput o cura de curatare a ficatului si mananc numai zeama de legume sau ceai. In mod surprinzator, inca nu am murit (asa cum imi imaginam). Fac sport de 5 ori pe saptamana (alerg 6 km, fac 50 de abdomene - ca mai multe nu pot, si exercitii pentru spate). Saptamana viitoare sunt in Franta cu cativa colegi la ''anual kick-off meeting'' si mi-am propus sa arat ca o gazela




Mergi la inceput