Viatza in Germania - cap.74

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jasmeen spune:

... Aschiutza, ma bucur ca nu sunt singura cu predilectie "asiatica"...cat priveste vama, nu este mult, de pilda, la o comanda de imbracaminte de 124$ mi-au cerut 13,50€ - acum depinde de produsele comandate, cel mai bine afli, ori de pe site-ul lor, sau chiar dat un telefon... eu iau in calcul vama, daca porto este rezonabil, stiu ca am comandat si ghiozdane pt fete, lunch boxes, etc. din SUA, si cu toata vamuiala, tot s-a meritat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Pana la urma am comandat o pijama la tchibo, de frotier si una scurta de vara sa merita transportul.

Si am comandat si pentru prima data pantofi pe net, reducere la Zalando. Au venit azi si cand a venit gaza de la gradi a recunoscut sigla lor si a inceput: Zalando! Schrei vor Glück!
O sa strig maine daca dupa cateva ore de mers cu ei prin casa ii opresc sau nu. Mi se pareau azi un pic ingusti desi am comandat dupa parerea unora ce au comentat articolul cu o marime mai mare.

Ceska, mamica de Benjamin
mic si scump (23.12.2007)


Blogu` nostru

Blog culinar

Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmeen spune:

Ceska, sper sa te simti bine cu noii Zaladoshi - sunt frumosi foc, unii - eu nu am putut sa port, absolut nimic de la ei, am tot comandat, pana m-am lasat, toti au facut dus-intors - comanda mea!... insa ce am comandat pentru fete, au probat, au incercat, cate doua numere, cum am mai spus, si au oprit din fiecare model, pe masura; si i-au si purtat!...si cu placere!... eu o sa raman cu Deichmann, saracan de mine - mai bine! cu banii de 1 Zalando, imi iau 2 Deichmann, si strig ca la Zalandooooo!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Amonar, nu stiu pe nimeni sa te ajute cu transportul.

deci zalando e asa cum banuiam, auzeam colegele la servici ca sunt cam nemultumite de incaltaminte. ptr fata am comandat cate ceva de imbracat. io-s dificila ca trebuie sa vad si pipai materialul pe viu. de incaltaminte nu mai spun, dau cateva ture de magazin cu pantofii pana ma hotarasc daca ii cumpar.

am tot zis ca va spun, dar mereu am uitat. acum ceva vreme v-am spus ca am reclamat-o pe vecina de sus la Jugendamt. asta era intr-o vineri seara, a doua zi la 8 si ceva suna o doamna la usa ei. in fine, nu stiu exact ce si cum s-a intamplat, dar dupa cateva zile m-am pomenit cu o doamna la usa, spunea ca-i mama ei si ma intreba daca nu cumva am reclamat-o eu pe fii'sa. "io? nein!" era spuarata nevoie mare ca e posbil sa-i ia copii ptr o vreme. am profitat si eu de ocazie si i-am spus "ei doamna, poate n-ar strica s-o mai invatati cum sa se ocupe de copii".

apoi, noapte de noapte auzeam cum urla copila. se trezea pe la 1 jumate si urla de ma luau spaimele pe mine. dupa ceas urmaream, mama'sa se ridica din pat dupa 5 minute si se ducea la ea.
intr-o noapte n-am mai rabdat si am telefonat la politie. a venit imediat, le-am spus ce se intampla, dar deja incetase copila. a doua noapte o politista a venit pe la 1 noaptea si a asteptat sa auda. cand a auzit-o cum urla a fost socata. n-a intervenit, ca sa nu se sperie si mai rau copila. dar a doua zi au venit iara de la Jugendamt vre-o trei persoane si au ridicat-o cu tot cu copii.

cateva zile a lipsit de acasa, am aflat ulterior ca au tinut-o intr-un centru ptr mame si copii.
ea nu stie ca eu am reclamat-o, sper sa pastreze cei de acolo confidentialitatea. sper din inima ca am facut un lucru bun, eram ingrozita eu de urletele copilei, ma durea la suflet cand o auzeam. ce inima poate sa aiba o mama sa lase copilul sa urle asa. am inteles ca fetita e sanatoasa, deci nu are probleme medicale care s-o determine sa urle.

acuma e din nou acasa cu copii, pe individul ala nu-l mai vad. si nici copila nu mai urla in fiecare noapte.

mi-au spus cei de la Jugendamt ca exista multi copii de care parintii se ingrijesc prost, dar nimeni nu reclama, toti baga capul in perna si tac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Kari ai facut bine ca ai chemat polizia/Jugendamt. Poate ai salvat viata fetitei. Un polizist mi-a spus odata ca e de preferat o alarma falsa decat ignorarea unui apel.

Eu sunt la slabit de 3 saptamani (nu spun cate kg am ca mi-e rusine ). Am dat jos 4 pana acum, mai am inca 15 (daaa, chiar sunt atat de grasa).Am trecut de faza in care ma crucesc cum puii mei alearga cate unii pe banda cate 30km ca eu mai mult de 6km nu rezist. Mai fac abdomene si mi-am cumparat niste pantaloni noi (care nu ma incap inca) sa ii am ca motivatie.
Peste 2 luni ma vedeti in Playboy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Eu nu ma bag la comandat imbracaminte sau incaltaminte on-line. Adesea patesc ca in acelasi magazin sa probez aceeasi marime si ba mi-e mare, ba mi-e mica, ba imi sta aiurea pe solduri, ba imi sta aiurea pe sin, ba nu pica bine. Asa ca nu am curaj... Iar la incaltaminte am piciuoare tare pretentioase , pina gasesc ceva care sa pot purta, valeu! (de aceea urasc pur si simplu sa cumpar de incaltat).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmeen spune:

Buna dimineata!...

Miriluta, ne luam de mana?...si eu incerc sa demarez o dieta - dupa ureche - am obosit sa ma tot gandesc ce "am" si ce "NU am" voie sa mananc...mai mult, nu am putut niciodata sa mananc la ore fixe, deci pe mine ma prinde cel mai bine Trennkost-ul...eu insa abia am inceput (de 2 zile), asa ca nu ma pot lauda cu Kg in minus ...

Nu stiu cum sunteti voi, insa ce ma doboara pe mine in ultimul timp, este vremea - astazi mai e cum mai e (e oarecum senin), saptamana trecuta insa, abia m-am tarait, cu dureri de cap, ameteala, tot tacamul...

Si mai voiam sa va intreb, cum pot sa adaug adrese la lista cu medici RO?...

O zi senina, tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RuxandraV spune:

Neata
Multam pentru info, am cam priceput cum sta treaba si probabil o sa continui sa comand doar din UE, asa cum faceam si-n Ro. Eu sunt cu cosmeticele, cu ingrediente pentru cosmetice handmade (gen uleiuri vegetale sua esentiale, unturi vegetale, activi cosmetici etc.)

Zi cu spor sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Kari, eu m-am gandit de prima oara ca barbatul in poveste ar fi pricina....doamne ce s-o fi intamplat pana sa o ia pe fata cu copilul ei la casa de mame...Ma bucur ca s-a rezolvat cat de cat. Mie mi se pare ca in Germania sunt mai alerti din punctul asta de vedere decat in Olanda. Acolo nu se baga asa de usor, cel putin asa am eu impresia.

Miriluta, nu e usor de dat 15 kg jos dar cel mai bine este daca ai rabdare. Tot secretul slabitului este de a accelera metabolismul. Cand metabolismul este la viteza minima, degeaba nu mancam ca nu slabim. Metabolism inseamna printre altele, caldura ridicata in corp. Aceasta se obtine ori prin miscare, sport, plimbari lungi samd Sa nu faceti gresela de a alege diete cu salate si mancaruri de natura energetica 'rece' ca mai rau faceti. Metabolismul se intepeneste si mai mult. Dieta de salate si chestii din astea se poate tine eventual in sezonul foarte cald sau intr-o tara cu clima foarte calda.
Eu am simtit pe pielea mea ce inseamna metabolism care functioneaza la maxim. Si eu am plecat cu cateva kg in plus in China, nu reuseam sa slabesc. Daca faceam sport, reuseam putin, dar nu tinea. Cand am ajuns in clima aceea subtropicala, am inceput sa transpir kg de apa pe zi. In plus mancarea era de natura energetica 'calda', asa cum mananca chinezii. Mai condimentat. In fiecare dimineata cand ma trezeam vedeam si simteam ca ma 'reduceam'. In 3 saptamani am dat vreo 5 kg jos. Ma mentin si acum pt ca am grija sa mentin caldura necesara in organism. Prin mancarea pe care o mananc, prin miscare si chiar imbracaminte. Dulciurile si grasimile se dau cel mai greu jos. Am citit ca ciocolata neagra de la 70% in sus, ajuta la accelerarea metabolismului. Incercati-o in loc de alte dulciuri.
Daca vreti o lista cu mancaruri cu energie 'calda' dupa traditia chineza, sa-mi spuneti ca o pun aici.

Succes!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

neatza!

kari, totusi ai aflat de ce urla copila aia? daca maica-sa mergea la ea ce-i facea, se uita la ea cum urla? Mda, ciudat oricum...

Eu comand f mult online, pana cum 1 an nici nu aveam timp sa merg la shopping, sambata era complet ocupata cu activ. copiilor si cumparaturile saptamanale. Asa ca iau online de unde pot si-mi place. Evit aglomeratia, comand 2 marimi si 2-3 modele, trimit jumate sau cat ramane inapoi si gata. Si copiii s-au obisnuit si-si aleg de pe site. Am luat si papuci, mai ales pt copii, dar si pt mine. Avem cateva firme care ne plac si stiu ce materiale folosesc, stilul etc.
Acum mai mergem si in timpul sapt. prin mall, dar cel putin la C&A nu gasesc mai nimic in magazin, tot online ma uit.

Cu vremea, e cam ciudata pt iarna dar eu ma bucur ca nu e prea frig sa mearga copiii pe jos sau cu bicicleta la scoala. Altfel s-ar complica lucrurile si nu stiu cum as putea sa rezolv. Asa ca ma uit in fiecare zi daca se raceste sau nu, daca ninge sau nu. Si sper sa trecem asa de iarna asta, poate scapam usor.

Nu mai stiu cine a dat linkul cu NEXT, e f fain, multumesc! Nu-l stiam. Fi-mea deja a ochit o rochitza exact cum ii place ei si asteapta sa o finantez (50€)

De slabit e naspa am si eu 5 kile in plus si le plimb de atatzia ani dupa mine ca ne-am obisnuit unii cu altii ... cred ca se simt bine, ca nu vor deloc sa plece. E adev. ca eu si sunt schokoholic, nu trece o zi fara ceva dulce... hm, asta e SPor la slabit, nu pot sa spun ca ma alatur ca n-are rost

Mergi la inceput