Viatza in Germania - cap.74

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Ceska,eu ii iau mereu cu o marime mai mare decat are ea...Asa le poarta 2 sau chiar uneori 3 sezoane...Bineinteles,la ce merge,parca pantaloni de afara sau bluzite suflecate nu merge,dar la pijamale,hainute de casa,strumpfhose merge...Si mie mi se pare pacat sa ii iau ceva si sa poarte doar de cateva ori...
Oricum,eu zic ca 3 pijamale de schimbat in acelasi timp nu sunt multe...

C&A este si la noi de baza,cel putin la pijamale,lucruri de corp,maieuri,lenjerie...imbatabili...

Sa aveti o duminica frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmeen spune:

Buna dimineata mai pe la pranz...
din catalog am mai comandat, adica tot in internet... de ex. 3Suisses.de - chiar am vazut ca au ceva reduceri, momentan... C&A este intr-adevar "baza" insa 3Suisses au modele mai deosebite , si la preturi accesibile...

O zi placuta...si o vreme frumoasa...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Am o intrebare. Are cineva posibilitatea de a transporta un pachet mare aici in Germania. Am promis unei mamici careia i-ar prinde bine ceva ajutoare ca ii trimit ceva. Eu locuiesc in zona Aachen iar ea in sud, prin apropiere de Stuttgart.
Daca stiti cumva pe cineva care are din intamplare drum pe acest traseu si ar avea ceva loc in masina, m-as bucura tare mult.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anduc spune:

Loredana, incantata de cunostinta

Si la noi C&A ramane de baza..cel putin pentru bebei au haine de care eu personal sunt multumita. Am mai cumparat de la H&M si recent de la Primark (englezesti) cu preturi foarte bune. Bumbacul e moale, pare ok. Sa vedem cum se comporta la spalat, culori etc. E prima data cand iau de la ei. O sa comand online de la Next. Si mie imi plac mult, sunt asa de vesele si de frumoase

Anda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RuxandraV spune:

Salutare!
Eu tot urmaream capitorul 73 si nu intelegeam de ce nu mai scrie nimeni acolo
In primul rand, voiam sa va multumesc pentru informatiile oferite , intre timp am mai intrebat si am mai citit, sper sa se urneasca lucrurile cumva

Apropo de shopping online, spuneti-mi si mie, va rog, cum e cu comenzile din afara UE: se platesc taxe vamale? unde ajunge pachetul (v-am zis ca eu stau intr-o comuna langa Erding/ Munchen)?

O saptamana excelenta va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Citat:
citat din mesajul lui zuzunaki

Buna !
Nu am mai intrat pe forum de nu mai tin minte cand si nici nu am pretentia sa-si mai aminteasca cineva de mine:)
Oricum va salut si va doresc tuturor succese pe toate planurile!

helbi,
de 2 ani de zile aproape ma plimb pe la Orthodontie de mi s-a acrit.in final am scapat de operatie si o sa trebuiasca sa port si eu Spange.inca mi-e teama de moment,dar n-am incotro:(

Are cineva pe aici copilasi de clasa I?

Sper sa intru mai des.Pupici


Inteleg ca tratamentul merge, ceea ce ma bucura :). Eu am in clasa 2-a daca pot sa te ajut cu ceva, scrie-mi :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmeen spune:

Citat:
citat din mesajul lui RuxandraV

Salutare!
Eu tot urmaream capitorul 73 si nu intelegeam de ce nu mai scrie nimeni acolo
In primul rand, voiam sa va multumesc pentru informatiile oferite , intre timp am mai intrebat si am mai citit, sper sa se urneasca lucrurile cumva

Apropo de shopping online, spuneti-mi si mie, va rog, cum e cu comenzile din afara UE: se platesc taxe vamale? unde ajunge pachetul (v-am zis ca eu stau intr-o comuna langa Erding/ Munchen)?

O saptamana excelenta va doresc







Buna Ruxandra,
eu am comandat si din afara UE - la unele pachete am platit vama, la altele nu - de regula, tot ce depaseste ca valoare 20 de Euro (fara porto), trebuie vamuit, insa cred ca merg prin sondaj...daca este un pachet mare, insa care are declarata o valoare mica, s-ar putea sa-ti ceara dovada ca ai platit doar atat pt continut (de ex. copie dupa Rechnung sau dupa ordinul de plata) - eu am comandat din China (diferite), din SUA, etc - am platit insa odata vama chiar la o comanda din UK, pt ca marfa venea direct din Pakistan, deci, atentie...daca pachetul tau trebuie vamuit, ramane in vama si te instiinteaza prin Post...depinde acum cat sunt de amabili, de ex. pt a dovedi ca am platit sub 20 Euro (deci Zollfrei), am rezolvat si prin Fax, insa pt plata vamii la colet, trebuie sa mergi personal la biroul de vami, pt ca nu deschid coletul decat cu aprobarea ta...eu a trebuit sa merg in Koblenz, pt ca locuiesc in Rheinland Pfalz...sper ca ti-am fost de folos - o zi frumoasa!...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Si eu am comandat de doua ori chestii din afara EU si am platit zoll. Pt carti si DVD-uri. Am impresia ca se plateste intotdeauna.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmeen spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jasmeen

Citat:
citat din mesajul lui RuxandraV

Salutare!
Eu tot urmaream capitorul 73 si nu intelegeam de ce nu mai scrie nimeni acolo
In primul rand, voiam sa va multumesc pentru informatiile oferite , intre timp am mai intrebat si am mai citit, sper sa se urneasca lucrurile cumva

Apropo de shopping online, spuneti-mi si mie, va rog, cum e cu comenzile din afara UE: se platesc taxe vamale? unde ajunge pachetul (v-am zis ca eu stau intr-o comuna langa Erding/ Munchen)?

O saptamana excelenta va doresc





Buna Ruxandra,
eu am comandat si din afara UE - la unele pachete am platit vama, la altele nu - de regula, tot ce depaseste ca valoare 20 de Euro (fara porto), trebuie vamuit, insa cred ca merg prin sondaj...daca este un pachet mare, insa care are declarata o valoare mica, s-ar putea sa-ti ceara dovada ca ai platit doar atat pt continut (de ex. copie dupa Rechnung sau dupa ordinul de plata) - eu am comandat din China (diferite), din SUA, etc - am platit insa odata vama chiar la o comanda din UK, pt ca marfa venea direct din Pakistan, deci, atentie...daca pachetul tau trebuie vamuit, ramane in vama si te instiinteaza prin Post...depinde acum cat sunt de amabili, de ex. pt a dovedi ca am platit sub 20 Euro (deci Zollfrei), am rezolvat si prin Fax, insa pt plata vamii la colet, trebuie sa mergi personal la biroul de vami, pt ca nu deschid coletul decat cu aprobarea ta...eu a trebuit sa merg in Koblenz, pt ca locuiesc in Rheinland Pfalz...sper ca ti-am fost de folos - o zi frumoasa!...








...in completare: eu retinusem 20€ - sunt 22€ pt colete comerciale si 45€ daca primesti de la persoane private - toate amanuntele le gasesti pe siteul lor http://www.zoll.de/DE/Privatpersonen/Post-Internet/Sendungen-aus-einem-Nicht-EU-Staat/Zoll-und-Steuern/keine-Abgabenerhebung/keine-abgabenerhebung_node.html



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Tehe, am experienta in treaba cu Zollamt, ca pasiunea mea inseamna comenzi din Japonia si HongKong. De la 22 Euro valoarea continutului, platesti MWS (TVA), inclusiv pt transport! Cred ca Zoll in sine platesti de la 150 euro.

Deci mai pui vreo 20% ca sa iti dai seama cit de va costa in final. Daca e ceva mic, ai sanse sa treaca fara vama, da la pachete mai mari de o carte, te cam prinde. Pe mine ma enerveaza mai mutl ca trebuie sa ma duc in alt oras decit altceva.

Cu cit tara e mai exotica si mai asiatica , cu atit iti vor opri pachetul mai mult. Vama mi-a deschis multe pachete, ca gasesc fituica lor in pachet, plus banda lor adeziva pe pachet. Dar cred ca aia e mai mult control de siguranta. La pachete le fac radiografii, si daca li-i se pare ceva suspect, dschid sau te cheama. EU comdam ceva de genul Kiderüberraschung, dar care au o guma in loc de ciocolata. Asa ca m-au chemat sa le arat nu stiu ce hirtie pt medicamente, pt ca gumele erau rotunde .

Mergi la inceput