Viatza in Germania - cap.74

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui clarabel
Daca vreau sa ramanem aici(inca am dubii asupra acestiu lucru), imi tre ori curs de limba, ori nervi mai tari, ori ambele.

Combinatia e cea mai sigura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

eu am chef de o cafea si plimbare, dar ma doare rau un genunchi. si pana la Hamburg...am nevoie de un contanier de cafea.


Kari,esti sudista?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Loredana71

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

eu am chef de o cafea si plimbare, dar ma doare rau un genunchi. si pana la Hamburg...am nevoie de un contanier de cafea.


Kari,esti sudista?

Lara


da, cam asa ceva. adica sigur sunt sudista

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Avem cumva aici mamici din Freiburg sau imprejurimi care se descurca in Freiburg? E very important!

Ceska, mamica de Benjamin
mic si scump (23.12.2007)


Blogu` nostru

Blog culinar

Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

In alta ordine de idei s-au prins ai vostri copii ce pot face cu boabele de fasole de la Real?


Ceska, mamica de Benjamin
mic si scump (23.12.2007)


Blogu` nostru

Blog culinar

Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Christa, bine ai venit!

Clarabel, daca te ajuta cu ceva, majoritatea, daca nu toate, am trecut prin asta. Cel putin cele care au venit fara sa stie limba, fara familie, mai sunt si veniti ca Spätsiedler, cu familie si tot.
"I never promised you a rosegarden" .
Nu e usor, mai vine cate o depresie mica, respira adanc si trece, vine ziua de maine.

Azi sunt acasa, ma uit la Eat, Pray, Love si visez... la ziua in care plec si eu... unde vad cu ochii... Imi da si mie cineva un prof de italiana cum are Julia Roberts?

Kari, de la vreme? Mai am si eu uneori, ma doare de la genunchi in jos Diclofenacul sa traiasca, pe moment e mai bine.

ceska... haaa?

Ciao!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

Am vazut si eu "Eat, pray, love" si mi-a placut foarte mult. Ulterior am primit cartea (in traducere romaneasca). Nu am citit-o insa imediat, ca sa nu ma tenteze sa-mi fac bagajele . In noiembrie n-am mai avut nimic de lecturat, asa ca am inceput. Urmarea a fost, ca citind despre perioada petrecuta de protagonista in Italia, am avut o pofta nebuna de mancare italiana , eu care nu ma prea dau in vant dupa asa ceva. Pentru ca e relaxanta si amuzant scrisa, am cumparat cartea si in germana, pentru a o face cuiva cadou de Craciun. Inainte am rasfoit-o putin, pentru a face comparatie intre textele celor doua limbi. Concluzia e ca indiferent in ce limba, cartea merita sa fie citita.

Un alt roman pe care l-am recitit de cateva ori cu multa placere si pe care vi-l recomandat, este "Zusammen ist man weniger allein", de Anna Gavalda. O poveste la fel de frumoasa, vesela si boema, actiunea avand loc de data aceasta, in Paris.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tinatache

Christa, bine ai venit!

Clarabel, daca te ajuta cu ceva, majoritatea, daca nu toate, am trecut prin asta. Cel putin cele care au venit fara sa stie limba, fara familie, mai sunt si veniti ca Spätsiedler, cu familie si tot.
"I never promised you a rosegarden" .
Nu e usor, mai vine cate o depresie mica, respira adanc si trece, vine ziua de maine.

Azi sunt acasa, ma uit la Eat, Pray, Love si visez... la ziua in care plec si eu... unde vad cu ochii... Imi da si mie cineva un prof de italiana cum are Julia Roberts?

Kari, de la vreme? Mai am si eu uneori, ma doare de la genunchi in jos Diclofenacul sa traiasca, pe moment e mai bine.

ceska... haaa?

Ciao!


cristina


Ce anume nu se intelege? As avea nevoie de o mamica din Freiburg si mai intrebam daca ai vostri copii aduna boabele alea ce se dau la casa la Real?

Ceska, mamica de Benjamin
mic si scump (23.12.2007)


Blogu` nostru

Blog culinar

Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Da, fiul meu aduna prostiile alea Ce face cu ele? Ajung in sertarele suprapline de tot felul....e chestie de colectionare. Senzatia cea mai mare este sa primeasca o boaba care nu este dublura



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Ceska, ai PM.

Mergi la inceput