Viatza in Germania - cap.74

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clarabel spune:

Draga fetelor, multumesc din suflet pt raspunsuri, nici nu ma asteptam sa ne sara cineva asa de iute in ajutor
Textul zice asa: ab März 2011 haben Sie vorläufig Kindergeld-Unterschiedsbeträge für Ihr Kind erhalten; auf den Bescheid von 01.08.2011 wird insoweit Bezug genommen. Nachdem eine Bestätigung des ausländischen Trägers über die Höhe der in Rumänien zustehenden Familienleistungen vorliegt, wird Ihr Kindergeldanspruch für die Zeit von März 2011 bis Juli 2011 abschließend festgesetzt. Die Berechnung könne Sie der Anlage zu diesem Bescheid entnehmen(dar eu nu am gasit nici un anlage in plic.
Während des vorstehend genannten Zeitraumes sind Ihnen vorläufig Kinregeldunterschiedbeträge in Höhe von 870,45 eur gezahlt worden.
Diese Zahlung ist in zutreffender Höhe erfolgt. Die vorläufige Festsetzung wird hiermit für entgültig erklärt(§165 Abs.2 AO)
Siapoi un sfert de pagina cu termeni juridici cum ca as avea o luna sa reactionez, am dedus eu.Scrisoarea are un Zeichen,ati avut dreptate, acu ma uitai mai cu atentie la antet, dar nici o persoana de contact.
Ma duc dimineata cu hartia la mine, poate ma primeste careva la Besprechung, va tin la curent.
Pupici si o seara frumoasa tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clarabel spune:

A, si am uitat sa va spun ca am vrut sa renuntam la alocatia din Ro, ca pt 10 eur pe luna e pra multa bataie de cap de explicat aici, dar nu au vrut autoritatile romane, ca e dreptul copilului meu si nu al meu si prin urmare ei ne platesc oricum; si la cei de aici am explicat o data, au cerut ei din Ro acte cu cat e acolo, si ne dau 174 pe luna ca diferenta, nu e colosal, dar e ceva, ca doara cotizam si noi aci la taxe, da sa dai inapoi asa o suma deodata...Si nush daca nu vor vrea si din august pana acuma, faza cu ce se intampla din august pana in prezent nu am prea inteles-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Clarabel,
eu nu am inteles de niciunde ca aveti de dat inapoi bani. E dupa mine doar o scrisoare prin care ei va aduc la cunostiinta ca in perioada respectiva ati primit diferenta de alocatie......

Ma insel eu fetelor?

Ceska, mamica de Benjamin
mic si scump (23.12.2007)


Blogu` nostru

Blog culinar

Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Si paragrafele cu legislatie si termene apar si pe scrisori oficiale in care de fapt tu nu ai avea motiv sa contesti. Cred ca asta te-a speriat pe tine....

Ceska, mamica de Benjamin
mic si scump (23.12.2007)


Blogu` nostru

Blog culinar

Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Clarabel nu este o cerere de inapoiere, daca ar fi fost, ai fi primit automat si un bilet de virament bancar cu suma pe care sa o inapoiezi. Asta este ceea ce pot sa spun, dupa ce am citit ceea ce ai scris mai sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

si eu inteleg la fel, ca au primit adeverinta de la autoritatile romane si prin scrisoarea asta iti confirma suma. Anexa (Anlage) ar tb totusi sa o ceri ca sa vezi cum s-a facut calculul. Scrisorile astea sunt in general tiparite si puse de catre masina in plic, daca se lipesc 2 foi nu mai corespunde si lipseste ceva.
Asta apropo de "adevarul undeva la mijloc"... qed.
Poate ar trebui sa aratam si noi un pic mai multa intelegere, asteptam de la toata lumea sa aiba rabdare, ca nu stim germana, ca avem alta cultura si valori, in schimb cum primim o scrisoare oficiala gata, niste idioti. Se intampla, nu zic nu, si noi ne-am mai certat cu unu sau altul, am mai povestit si eu pe aici tot felul de chestii, insa uneori ma intreb... really??

Si acuma ma lupt cu o tanti de la primarie, cu o chestie pe care cu predecesoarea ei am rezolvat-o in 1/2 zi. Acum de 3 sapt nu s-a intamplat nimic, ma suna din alta parte ca nu au primit informatii tralala... na, ce sa zic, m-a inervat, am sunat si aflu ca tanti resp. e in concediu de o vesnicie si emailul a ajuns in nirvana. Am trimis fax si a mi-a promis ca se rezolvat in max 1/2h. Na geht doch!

Yasmine si Sabina, jos palaria ca o ajutati pe doamna cu probleme la aeroport si imi pare rau pt ea ca a fost pusa intr-o asemenea situatie. Am zburat de multe ori, si singura si cu familia, nu mi s-a intamplat niciodata nici macar sa-mi spuna cineva da-te mai incolo. Nici parintilor. Nici cu autobuzul sau masina. Dar uite ca exceptii sunt intotdeauna :(( Raman totusi la parerea mea ca asemenea mod de lucru (FB etc.) nu-i face cinste.

In alta ordine de idei : -21 C!! Am inghetat instantaneu azi dim., nici motanu nu voia la pipi afara, s-a prezentat f urgent inapoi la usa. Numai piticu meu si al vecinului au vrut sa mearga pe jos la scoala. Si s-au si distrat! Nu ma asteptam dar erau o gramada de copii pe jos, se pare ca frigul nu i-a deranjat prea tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Eu am inteles asa:ai primit kindergeld incepand din martie.Bescheid despre suma primita din Romania ai depus la 01.08.Scrisoarea de fata iti confirma ca au calculat retroactiv din martie pana in iulie conform bescheidului si ca totul e in regula si ca au platit suma respectiva...De unde ai tras tu concluzia ca trebuie sa dai inapoi banii??Oricum,bine ca nu e asa!

Ziua buna tuturor!
Are cineva din Hamburg chef de o cafea candva?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:

si eu inteleg la fel, ca au primit adeverinta de la autoritatile romane si prin scrisoarea asta iti confirma suma. Anexa (Anlage) ar tb totusi sa o ceri ca sa vezi cum s-a facut calculul.

Asa vad si eu treaba.
Iar in legatura cu faptul ca in Romania ii poti da in judecata daca nu primesti raspuns in termen de o luna: si in Germania asa-zisa Untätigkeitsklage (informatii in germana aici: http://de.wikipedia.org/wiki/Unt%C3%A4tigkeitsklage), dar aia de obicei dupa min. 3 luni o poti face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

eu am chef de o cafea si plimbare, dar ma doare rau un genunchi. si pana la Hamburg...am nevoie de un contanier de cafea.

deja ati raspuns lui Clara, e o scrisoare de informare ce bani v-au dat. actele astea e bine sa le pastrezi intr-un dosar, ca nu stii cand ai nevoie. si imi permit sa-ti mai dau un sfat, daca intentionati sa ramaneti in Germania ar fi bine sa renuntati la alocatia din Romania. nu este nici o lege care sa te oblige sa ramai agatat de alocatia din Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clarabel spune:

Draga fetelor, aveti dreptate.
Nu stiu cum am putut eu traduce chestia aia, ma dusei azi la ghiseu la Familienkasse si ma lamuri doamna aia ( chiar a fost ok, jos palaria); bine ca nu tre sa dau bani inapoi; si cand ma gandesc ca am tradus cu dictionarul, m-am agatat ca proasta de verbul ala festgesetzt; e clar, stresata sunt, obosita de asemenea, iar de frustrarile ca emigrant ce sa mai zic,sunt multe de spus, la orice vine in posta ma urc pe pereti, in primul rand ca nu inteleg, apoi ca tre sa traduc o zi cu dictionarul o pagina, iar in al 2-lea rand chiar daca am inteles nu stiu cat e de important. Daca vreau sa ramanem aici(inca am dubii asupra acestiu lucru), imi tre ori curs de limba, ori nervi mai tari, ori ambele.
Oricum, cert e ca se poate lua alocatie din ambele tari cata vreme declari totul, cei de aici platesc diferenta.
Multumesc mamicilor care mi-au sarit in ajutor.
Cu mult drag

Mergi la inceput