Viatza in Germania - cap.74

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alina

Ceska ,nu cred ca ti-a zis nimeni ca vorbesti prostii doar ca pe FB sunt vehiculate zeci de intimplari mai mult sau mai putin adevarate si lumea e suspicioasa...si e normal sa priveasca cu rezerve.
Imi pare rau ca e asa,nu putea doamna respectiva sa faca scandal direct acolo la autoritati ca e un abuz?
Imi dau seama ca e aiurea si sper sa se rezolve...sa ne tineti la curent!

Alina,mami de 2 copii minunati



Daca nu vorbea germana si aia refuzau sa vorbeasca cu ea engleza? Daca pierzi doua avioane din cauza lor? E normal sa poti face ulterior reclamatie doar de asta iti si lasa termen sa contesti. In fine sper ca se rezolva favorabil ei si nu mai aud de astfel de cazuri.

Ceska, mamica de Benjamin
mic si scump (23.12.2007)


Blogu` nostru

Blog culinar

Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Bine, am exagerat eu.......

Ceska, mamica de Benjamin
mic si scump (23.12.2007)


Blogu` nostru

Blog culinar

Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Sa nu uite sa ceara dobanda pe banii pe care i-a platit fara rost (asa am inteles). Asta tot de la vestici am invatat
Problema e ca statul contra persoana nu prea gandeste asa (oriunde), dar invers imediat se aplica regula.....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clarabel spune:

draga fetelor, is un pic in afara subiectului,oarecum in trendul cum sa boxam cu incompetenta, nesimtirea si selfsuficienta autoritatilor de aici, dar vroiam sa va intreb pe cele care poate au mai trecut prin asta;
pe scurt,am primit scrisoare de la familienkasse ca tre sa dam inapoi banii de kinderkeld
noi am venit in germania din martie, sotul lucra legal, cu arbeitserlaubnis si toate cele la zi platite si nu am putut renunta la alocatia din ro ca cica e dreptul copilului si nu al meu, drept pt care nemtii ne dau diferenta lunar pt ca platim taxe acum aici; cica conf nushcarei hotarari, tre sa dam banii inapoi din martie pana in august, adica 870 eur; la sfarsit zice ca putem ataca hotararea in termen de o luna, ca putem afla cum au calculat suma din anexa alaturata(pe care, evident functionarul nu a binevoit sa o puna in plic), iar la sfarsit semnat de mana, evident fara nume, ca doara nime nu isi poate asuma personal responsabilitatea pt asa ceva; cum cel mic a fost bolnavior, inca nu am apucat sa contactez autoritatile, pe principiul sa rezolv problema mai stringenta intai; noi suntem in baden würtemberg, si pana acum, de cate ori am fost la familienkasse nu am trecut de functionara de la giseu, mi se ridica parul pe spinare de cate ori imi aduc aminte cum interactioneaza oamenii aia cu noi, dar vroiam sa va intreb daca am dreptul sa cer o audienta la cineva, sau daca e careva obligat sa imi rezolve problema(nu te baga nime in seama ca in ro, unde macar poti sa ii dai in judecata daca nu iti raspund in timp de o luna); voi merge oricum saptamana viitoare, dar vroiam sa va rog sa imi dati un sfat cum sa pun problema, sau daca a mai trecut cineva prin asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Citat:
citat din mesajul lui clarabel

draga fetelor, is un pic in afara subiectului,oarecum in trendul cum sa boxam cu incompetenta, nesimtirea si selfsuficienta autoritatilor de aici, dar vroiam sa va intreb pe cele care poate au mai trecut prin asta;
pe scurt,am primit scrisoare de la familienkasse ca tre sa dam inapoi banii de kinderkeld
noi am venit in germania din martie, sotul lucra legal, cu arbeitserlaubnis si toate cele la zi platite si nu am putut renunta la alocatia din ro ca cica e dreptul copilului si nu al meu, drept pt care nemtii ne dau diferenta lunar pt ca platim taxe acum aici; cica conf nushcarei hotarari, tre sa dam banii inapoi din martie pana in august, adica 870 eur; la sfarsit zice ca putem ataca hotararea in termen de o luna, ca putem afla cum au calculat suma din anexa alaturata(pe care, evident functionarul nu a binevoit sa o puna in plic), iar la sfarsit semnat de mana, evident fara nume, ca doara nime nu isi poate asuma personal responsabilitatea pt asa ceva; cum cel mic a fost bolnavior, inca nu am apucat sa contactez autoritatile, pe principiul sa rezolv problema mai stringenta intai; noi suntem in baden würtemberg, si pana acum, de cate ori am fost la familienkasse nu am trecut de functionara de la giseu, mi se ridica parul pe spinare de cate ori imi aduc aminte cum interactioneaza oamenii aia cu noi, dar vroiam sa va intreb daca am dreptul sa cer o audienta la cineva, sau daca e careva obligat sa imi rezolve problema(nu te baga nime in seama ca in ro, unde macar poti sa ii dai in judecata daca nu iti raspund in timp de o luna); voi merge oricum saptamana viitoare, dar vroiam sa va rog sa imi dati un sfat cum sa pun problema, sau daca a mai trecut cineva prin asta.


Scrisoarea probabil nu e semnata fiindca a fost "elaborata masinal si deci nu contine semnatura" scrie undeva in josul paginii. In antet sus trebuie sa ai un nr sub care au inregistrat ei scrisoarea asta si trebuie sa fie si o persoana de contact etc. Daca nu cauti tu pe net nr de tel de la ei, suni, explici ca vrei sa lamuresti situatia si ceri sa iti dea un termin sa te prezinti la ei. Nu lasa sa treaca termenul ala chiar daca nu ajungi la ei, suna si roaga sa inregistreze convorbirea sau sa ia la cunostiinta ca te-ai prezentat telefonic in termen. Sunt multi bani de dat inapoi. NU stiu cum se acorda alocatia aici cand o mai primesti si in ro eu stiu ca trebuie sa renunti la una din ele nu le poti primi pe amandoua. Scrie-mi PM daca nu te descurci sa vorbim la telefon, ok?

Ceska, mamica de Benjamin
mic si scump (23.12.2007)


Blogu` nostru

Blog culinar

Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Clarabel, nu am inteles precis care este greseala lor. De ce iti cer bani inapoi? Eu sunt tot in situatia in care primesc diferenta dintre alocatia copilului primita intr-o alta tara si cea de aici. Deci daca copilul primeste alocatia in Ro, Germania iti ofera diferenta (daca ai dreptul de a o primi aici).
E bine sa faci asa cum au spus fetele, sa suni la persoana de contact. Norocul meu ca nu a trebuit sa merg la vreun ghiseu....Noi am rezolvat totul prin telefon.

Ni s-a intamplat sa avem bani de platit inapoi, o suma destul de mare. Noi eram obisnuiti (in alta viata) sa primim facturi pt orice serviciu. Am uitat sa platim gradinita, fiindca nu am avut factura. Dupa un an de zile am primit o 'anmanung' in care se spunea ca trebuie sa platim tot anul dintr-o data, in termenul normal de plata.
Noi nu am avut timp sa sunam sa facem o intelegere si am platit in fiecare luna o suma asa cum am crezut noi ca e bine. Si ne-au lasat in pace. La sfarsit de an primit o scrisoare cum ca mai trebuie sa platim bani multi inapoi. Dar noi terminasem demult plata retur. Am sunat si doamna mi-a spus ca totul e ok, ca totul e platit. A fost amabila la telefon iar eu nu am reclamat fiindca stiu ca se fac greseli, nici nu ma mai agit pt asta.

Deci incearca sa rezolvi amabil prin telefon. Pana acum, din experienta, am observat ca daca vorbesti direct cu omul se rezolva chestiile in mod amabil. Dar chiar sunt curioasa de ce iti cer bani inapoi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Citat:
citat din mesajul lui clarabel

draga fetelor, is un pic in afara subiectului,oarecum in trendul cum sa boxam cu incompetenta, nesimtirea si selfsuficienta autoritatilor de aici, dar vroiam sa va intreb pe cele care poate au mai trecut prin asta;
pe scurt,am primit scrisoare de la familienkasse ca tre sa dam inapoi banii de kinderkeld
noi am venit in germania din martie, sotul lucra legal, cu arbeitserlaubnis si toate cele la zi platite si nu am putut renunta la alocatia din ro ca cica e dreptul copilului si nu al meu, drept pt care nemtii ne dau diferenta lunar pt ca platim taxe acum aici; cica conf nushcarei hotarari, tre sa dam banii inapoi din martie pana in august, adica 870 eur; la sfarsit zice ca putem ataca hotararea in termen de o luna, ca putem afla cum au calculat suma din anexa alaturata(pe care, evident functionarul nu a binevoit sa o puna in plic), iar la sfarsit semnat de mana, evident fara nume, ca doara nime nu isi poate asuma personal responsabilitatea pt asa ceva; cum cel mic a fost bolnavior, inca nu am apucat sa contactez autoritatile, pe principiul sa rezolv problema mai stringenta intai; noi suntem in baden würtemberg, si pana acum, de cate ori am fost la familienkasse nu am trecut de functionara de la giseu, mi se ridica parul pe spinare de cate ori imi aduc aminte cum interactioneaza oamenii aia cu noi, dar vroiam sa va intreb daca am dreptul sa cer o audienta la cineva, sau daca e careva obligat sa imi rezolve problema(nu te baga nime in seama ca in ro, unde macar poti sa ii dai in judecata daca nu iti raspund in timp de o luna); voi merge oricum saptamana viitoare, dar vroiam sa va rog sa imi dati un sfat cum sa pun problema, sau daca a mai trecut cineva prin asta.


Ia-tzi timp si du-te personal acolo. TRebuie sa existe si Sprechstunden, exista la orice Behörde. Cu telefonul nu rezolvi nimic. Eu 2 luni i-am sunat periodic (adica la 2-3 zile) si nu era decat de trecut alocatia dintr-un cont in altul, cu schimbarea numelui celui care va primi alocatia. Pina nu m-am dus acolo si nu m-am "impus", adica, n-am tipat la ei, dar am zis ca nu plec pina nu primesc un rasp. pt ca astept banii de 2 luni de zile (si se facuse termenul la care se livra pt a 3-a luna deja), nu s-a rezolvat pb.

Si eu stiu la fel, desi, pe de alta parte, cunosc si cazuri care iau de peste tot de pe unde pot si nu numai alocatie...ca trebuie sa renunti intr-o parte, ca sa o primesti in alta parte. In RO oricum, de la momentul la care copilul merge la scoala (daca nu cumva chiar de la gradi) nu mai potzi lua, pt ca, din ce stiu, copii primesc la scoala carnetul pt alocatie si, daca nu frecventezi scoala acolo, n-ai cum sa o iei. Pe de alta parte, stiu ca pe formular scrie sa declari daca mai iei din alta parte si ce suma. Atzi facut asta? Avetzi si voi o copie dupa Antrag-ul pt alocatie? Mergi cu toate aceste actedirect la Familienkasse de care apartii si lamureste-te.

Acum, sunt si eu curioasa cum te-au "prins". Stii de ce intreb? Pt ca cunosc caz in care sunt divortati, ea si copilul nu mai sunt in tara de mult, iar el ia in continuare alocatie. Cind va trebui sa dea inapoi, i se va duce rau pe minus contul (daca nu s-o fi dus sa declare intre timp divortul)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

la orice sediu Familienkasse exista birouri ptr Sprechstunden. acum patru ani cand am facut noi ptr copii ne-au spus de acolo ca sa renuntam la alocatia din Romania, ceea ce noi deja facusem, ca ei verifica asta. ne-au acceptat hartiile de renuntare in limba romana.

cum au spus si fetele, te duci acolo si vorbesti cu ei direct. daca nu cunosti limba suficient e bine sa iei pe cineva cu tine, sa nu profite ei de chestia asta. si ceri sa-ti dea scris. nu amana, nu lasa sa treca termenul pe care ti l-au dat ei acolo.

iar scrisoarea aia trebuie sa aibe sus in dreapta cu scris mai mic un numar si eventual de cine a fost scrisa, plus numar de telefon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

CLarabel, poti scrie aici textul in germana, poate ne lamurim de ce ti-i cere inapoi. Pe la birouri din-astea fac si greseli, si atunci iti cer banii inapoi (m-am trezit si eu ca am de dat bani inapoi la Arbeitsagentur, desi greseala lor ca imi dadusera niste bani, eu tot a trebuit sa ii dau indarat).

Daca vreti sa ramintei aici, eu nu m-am mai complica in locul vostru luind alocatia din doua parti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Salut fetelor! La noi e un frig cumplit...si tusim toti ca niste magarusi.
Eu m-am intors ieri de pe coclauri. Am fost cu alti 10 colegi la o conferinta anuala a grupului pentru care lucrez.
Conform regulilor grupului, secretara a refuzat sa ne lase sa zburam toti cu acelasi avion (ca cia daca murim toti, nu mai are cine sa conduca firma ). Asa ca eu si alti 4 colegi ne-am ales cu un zbor cacacios prin Amsterdam. Cand am aterizat in Amserdam, eu si un alt coleg mergeam in fata si ceilalti dupa noi....si tot discutand, ne-am trezit afara din aeroport in loc sa mergem spre tranzit. A trebuit sa stam din nou la o coada de 2km pana la detectoarele de metal.
Pe la 11 noaptea am ajuns la destinatie, morti de oboseala. In loc de vremea placuta pe care o speram, am dat de un ger...aproape ca in Hamburg. E ca si cand ai locui in Siberia si te duci in concediu in Alaska. In fine, la inceputul conferintei, echipa noastra a fost punctul de atractie din cauza unei recuperari economice spectaculoase fata de anul trecut. Ne-am ridicat toti bravi si am acceptat aplauzele . Ne-am distrat copios canstatand ca echpa germana era formata din 5 nemti, un bulgar, un rus, un croat, un francez, un argentinian, un portughez si o romanca. Pe urma,ne-am jucat toti pe telefoane, spre exasperarea altor colegi ale caror casti tiuiau de cate ori ne trimiteam noi mesaje . Cum francezii mananca mult mai tarziu decat nemtii, ni s-au lungit urechile asteptand masa de seara.
A doua zi, am avut grija sa nu mai vorbim intre noi in tranzitul prin aeroportul din Paris, insa in Hamburg am luat-o iarasi in directia gresita si ne-am trezit in fata portii spre Frankfurt...

Anul viitor imi bag picioarele si nu ma duc...acum stau cu copii infofoliti in pat, bem ceai de tuse si mancam gogosi.

Mergi la inceput