Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (40)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cris2010 spune:

buna ziua, mamici!

Oana, s-o stapaniti sanatosi!

Mysya, mai sta mult cumanta ta la voi? Lasa ca faci tu ordine dupa ce pleaca, priveste partea buna alucrurilor, are cu cine se juca Andruta.
Eventual, invit-o direct sa face ceva, eu stiu, 'ajuta-ma te rog sa strang asta, sau sa fac asta', ... etc.

Histamina, SN ieri si-a sufltat toata seara nasul, desi nu era nevoie, pana si l-a inrosit de-a binelea.
De suflat in diverse instrumente muzicale sau mai putin muzicale s-a prins de chestie de pe la vreo 11 luni.
Asta vara ne-a innebunit pe toti cu o tropmeta de stadion gasita la fratele meu la tara.


de Solnushka Natali - 13.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cris2010
Asta vara ne-a innebunit pe toti cu o tropmeta de stadion gasita la fratele meu la tara.


de Solnushka Natali - 13.07.2010



mi-o si imaginez


1an + 08.07.2010

" Nu te uita cu tristete in trecut, pentru ca a trecut si nu te ingrijora pentru viitor, pentru ca e inca departe.
Traieste in prezent si fa-l atat de frumos incat sa merite sa ti-l amintesti" - Ida Scott Taylor


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

Am fost si noi la doctor, are rinofaringita. M-am enervat ca i-a prescris FLixotide Nebunes care e un cortizon (din cate am citit pe net) si i-am specificat ca nu vreau nimic agresiv. In concluzie o da ii fac aerosoli doar cu ser fiziologic. In rest avem vibrocil si colargol (pentru nas), Prospan (pentru tuse) si tantum (pentru gat), renuntam la homeopate sa nu au facut mare lucru si mergem asa cateva zile. Mai vedem dupa.


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010 si
35+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris2010 spune:

Oana, iti pun reteta de paine pe care o folosesc tot timpul:

400 ml apa
1 lg sare (5ml)
3 linguri zahar brun - 15 ml (n-am mai pus deloc in ultima perioada)
3 linguri ulei de masline - 15 ml( eu pun din ochi si cred ca mult mai mult)
1000 ml faina neagra de la 'baneasa' speciala pt masin ade paine (patru pahare de 250 ml)
1 plic cu drojdie uscata.
- program de paine integrala (aproape 4 ore)

Ordinea este asta in care le-am scris, in manual se precizeaza ca drojdia uscata sa nu se puna in apa.
Ustensilele de masurat sunt de la masina, dar poti folosi orice alte ustensile gradate.
Iese o paine maricica. Pun putina sare ca sa pot sa-i dau si lui SN.

Vreau sa incerc sa fac jumatate de portie, pt ca de multe ori nu reusim s-o mancam in doua, trei zile si se strica.

Variante: In loc de ulei am pus unt, cam 60-80 grame.
Am facut si cu seminte de floarea soarelui si dovleac (puse deasupra fainei, la sfarsit) dar nu mi-a placut rezultatul...
Faina neagra sau integrala poti s-o inlocuiesti cu faina alba, dar pui mai putina drojdie (1 lingurita jumate), e mai usoara si creste mai usor.

Mai fac, destul de rar (ca iese prea buna si se mananca mult) painica pufoasa cu lapte si unt (a pus Rody link pe FB).

Spor la 'framantat'!

Pont: cand incepe sa amestece si se formeaza aluatul, mai arunc un ochi daca e nevoie mai adaug apa sau faina. Nu stiu de ce, s-a mai intamplat sa fie aluatul foarte moale sau foarte tare (foarte rar ce-i drept), desi cantitatile sunt aceleasi..., poate am exagerat cu uleiul.



de Solnushka Natali - 13.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

multam fetele.
da,cu suflatul aveti voi dreptate, insa noi ne-am nascut la 6 luni si 3 sapt si am fost si intubati,iar plamanii sunt calcailul lui Ahile la prematuri.
unele lucruri le facem mai lent,dar recuperam noi!

la miscarile neurologice fine avem punctaj maxim, la motricitate,ca si la relationare sociala si la rezolvare de probleme.
cu digestia si suflatul,mai tragem putintel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adrianaBuc

Am fost si noi la doctor, are rinofaringita. M-am enervat ca i-a prescris FLixotide Nebunes care e un cortizon (din cate am citit pe net) si i-am specificat ca nu vreau nimic agresiv. In concluzie o da ii fac aerosoli doar cu ser fiziologic. In rest avem vibrocil si colargol (pentru nas), Prospan (pentru tuse) si tantum (pentru gat), renuntam la homeopate sa nu au facut mare lucru si mergem asa cateva zile. Mai vedem dupa.


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010 si
35+ cu



Sanatate multa. E banala raceala. Parerea mea este ca i-a dat destule. Si eu de multe ori am refuzat tratamente mai puternice, sau am cerut variante mai blande.


de Solnushka Natali - 13.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

multam fetele.
da,cu suflatul aveti voi dreptate, insa noi ne-am nascut la 6 luni si 3 sapt si am fost si intubati,iar plamanii sunt calcailul lui Ahile la prematuri.
unele lucruri le facem mai lent,dar recuperam noi!

la miscarile neurologice fine avem punctaj maxim, la motricitate,ca si la relationare sociala si la rezolvare de probleme.
cu digestia si suflatul,mai tragem putintel.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea


lasa ca recuperati voi, oricum sunteti in top cu multe alte lucruri


de Solnushka Natali - 13.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris2010 spune:

la mine in birou se spala covorul, asa ca m-am mutat in alt birou, la alt calculator si am timp de vorba


de Solnushka Natali - 13.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris2010 spune:

Ainotna, voi cum mai sunteti, ati scapat de raceli?


de Solnushka Natali - 13.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris2010 spune:

Alice

Noi lucram mult pe linia limbaj, ca doar trei cuvinte spunea pana acum o saptamana. Am mai adaugat inca doua in palmares. Pur si simplu da din cap ca nu vrea sa le pronunte, desi sunt cuvinte simple, formate din litere pe care le pronunta in celelalte cuvinte.





de Solnushka Natali - 13.07.2010

Mergi la inceput