Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (40)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

buna fete dragi!

cu vorbitul cred ca suntem codasii...

de curand a inceput sa spuna "ma-ma" ceea ce va dati seama ca m-a bucurat, dupa ce de luni de zile o tinea numai cu "ta-ta"...

dar, ca si in cazul lui "ta-ta", acum spune "ma-ma" la mai multe lucruri, inclusiv lui tati , chiar si spre el a aratat ca e tot "ma-ma", desi i-am spus de nenumarate ori ca el este Raducu...

deci...e varza totala in capusorul lui, nu stie exact la ce se refera MAMA SI TATA... alte cuvinte - "aba" adica APA (mai spune si corect uneori), si cred ca a spus o data si "pa-pa". in rest, pe limba lui...

Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauri_ca spune:

Lui Stefi ii place sa stea desculta, mereu trage de sosete sa le scoata, iar cand o schimb de haine fuge dezbracata prin casa sa n-o prind si s-o imbrac. Ii place f. mult la pielea goala, dar nu-i asa de cald in casa ca as lasa-o mai des.
Cu suflatu, a mea sufla in orice prinde: fluier, trompeta, tub, furtun, chiar si in maslinele fara sambure. Si canta si la muzicuta, musai s-o filmez , e f. simpatica.

Puiutz, si Stefi a avut o perioada cand ii spunea lui taica-su mama. Desi stia cine e tata, cand o trimiteam la el se ducea. I-a trecut destul de repede, acum ne spune fiecaruia cum trebuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

ah pai nici mara nu are multe cuvinte pe care le zice corect. de exemplu la catel spune ababa. pisica e mnau :)) eu ii spun mereu corect, ea tot pe a ei o tine. intr-o seara ii ziceam "lapte", ea "ache", eu "lapte", ea "ache", eu iar "lapte" ea "ache ache ache ache " e si ambitioasa
daca vrea sa manance zice "mniam mniam"..
macar se face inteleasa. asta cand nu tipa

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si Radu Stefan (27.12.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

cu imbracatu nu va zic ce scandal avem. daca ar putea sa stea in fundu gol ar fi super. eventual sa iasa si afara asa..


Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si Radu Stefan (27.12.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauri_ca spune:

La noi laptele este "pepi" iar pana acum cateva zile ii spunea "pipi" .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

listuta de cuvinte:
mama,tata/tati,apa, papa,pipi, pempe(pampers),casa,pa, haidi, ghete, chete(sosete),teste(citeste),pom,piti(pitic),ghinda(oglinda), ganghi(cangur),pisi,ham,luca, maia,tusi(sora mea),mamaia, baba,bebe, taie(spune si tataie),ucii(papucii),catea(cartea),cre(crema),casa,tru-tru(afara),maine,paine,asta,asa,tutu(masina),pat,cana,da-mi.mai sunt cateva,dar nu le mai stiu acum.
astea-s cuvintele pe are le asociaza clar cu obiectul,alfel imita cam tot.poceste multe cuvinte si le vb pe limba lui.

stie sa iti arate limbuta,dintisorii ochii,gurita,nasucul si fiecare parte a corpului.
eu sunt multumita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

histamina, nici n-ai motive sa nu fi multumita :)

asa mai are si mara cuvintele, nu zic ca nu vbeste deloc. iar de asociat si facut legaturi.. stie si care sunt sosetele mele si care sunt a lu tasu. daca suna telefonul meu zice "a u mami", daca vede ceva care e a lui marius zice "a u tata". ce e a lui radu este "a u bebe", si tot asa :))

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si Radu Stefan (27.12.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Si Raducu stie partile corpului, in special cuculetul

Face analogie intre diferitele forme sub care se prezinta animalele - de ex.are un urs mare de plus Winnie. Il arata pe Winnie si apoi se duce la o carticica cu animale si imi arata ursul, adica Winnie este urs.

Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

listuta de cuvinte:
mama,tata/tati,apa, papa,pipi, pempe(pampers),casa,pa, haidi, ghete, chete(sosete),teste(citeste),pom,piti(pitic),ghinda(oglinda), ganghi(cangur),pisi,ham,luca, maia,tusi(sora mea),mamaia, baba,bebe, taie(spune si tataie),ucii(papucii),catea(cartea),cre(crema),casa,tru-tru(afara),maine,paine,asta,asa,tutu(masina),pat,cana,da-mi.mai sunt cateva,dar nu le mai stiu acum.
astea-s cuvintele pe are le asociaza clar cu obiectul,alfel imita cam tot.poceste multe cuvinte si le vb pe limba lui.

stie sa iti arate limbuta,dintisorii ochii,gurita,nasucul si fiecare parte a corpului.
eu sunt multumita.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea


wow!!! poate sa-si dea doctoratul de-acum


de Solnushka Natali - 13.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris2010 spune:

Azi e zi de 'destrabalare' pe forum.
Am pus si eu pozici.
Am admirat si eu pe toti delfinasii in poze sau filmulete. Am vazut si mamici tare frumoase si cochete.


de Solnushka Natali - 13.07.2010

Mergi la inceput