Un creion, un caiet, o carte

Raspunsuri - Pagina 40

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Multumim fetelor pentru aprecieri; toate aceste lucruri au fost posibile datorita voua, datorita acestui forum, fara voi si mai ales fara Turturica nu am fi putu continua ceea ce am inceput de Craciun, sau si daca am fi reusit, eram mai saraci fara ajutorul ei. Multumim din nou Turturica si sanatate multa ca sunt putin bolnavi toti patru.
Si noi ne-am gandit Simo sa le listam cateva poze sa aiba amintiri si chiar sa le cumparam o oglinda; poze vom lista sper pentru urmatoarea vizita, dar cu oglinda mai asteptam sa vedem ce rezolutie da Directia si daca totul e ok sa ne putem pune pe treaba si impreuna cu fundatia sa-i ajutam.
Am gasit o soba cu lemne pentru gatit la vreo 800 lei; am dat sfoara in Cluj, Anca isi anunta prietenele care ne-au ajutat si de Craciun si cu ajutorul lui Turturica sper sa cumparam soba pentru dl. Macicasan.
Va pup,
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

si am uitat sa-i multumesc si eu sotul meu, care cu toate ca imi spune de fiecare data ca e ultima oara cand ma ajuta, ca eu m-am bagat in chestia asta si atunci sa ma descurc singura, asadar, cu toate astea ma duce de fiecare data si-l vad cum vorbeste si se joaca cu copiii si le da sfaturi....si incepe sa faca planuri cu ce le-ar mai trebui; e un sot deosebit si-l iubesc pentru asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

si am uitat sa-i multumesc si eu sotul meu, care cu toate ca imi spune de fiecare data ca e ultima oara cand ma ajuta, ca eu m-am bagat in chestia asta si atunci sa ma descurc singura, asadar, cu toate astea ma duce de fiecare data si-l vad cum vorbeste si se joaca cu copiii si le da sfaturi....si incepe sa faca planuri cu ce le-ar mai trebui; e un sot deosebit si-l iubesc pentru asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Laura, e un foarte mare sufletist, transmite-i din partea noastra multumiri !

..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_AS spune:

Fetelor, Cristina a fost adusa la Bucuresti, iar luni in data de 6 februarie a plecat la Bad Oeynhausen, in Germania. A fost operata pe cord deschis, a avut un diagnostic complex, iar in timpul operatiei s a descoperit si o endocardita de care nimeni nu a avut habar. Cristina a plecat insotita de una din voluntarele de la Inima Copiilor, care este pentru ea ca o a doua mama. Operatia avut un risc ridicat, dar s a incheiat cu bine, iar Cristina este acum in recuperare la terapie intensiva. Mama a revenit acasa la copii, dupa o luna si jumatate petrecuta in spitalul de la Iasi.
Da, nevoile lor sunt de hainute pentru Andreea, fetita de 3 ani, sosete pentru mezina de 4 luni, tampoane si pampersi, cremuta si geluri de dus. Mama Cristinei este o femeie cu bun simt si timida, ii este rusine sa spuna de ce are nevoie exact. Acum cu emotiile cu Cristina nu mai este in stare sa se adune. Am sa mai vorbesc maine seara cu ea, sa vad cum stau cu lemnele. Micuta familiei nu mai bea lapte de la san, ci direct de la vacutza. Asta de cand mama a fost departe de ea si a trebuit sa o intarce.
Despre Cristina mai pot spune ca va fi nevoie de o linga perioada de recuperare intrucat, pentru a i se putea oxigena sangele in organism si a strans picioarele la piept si nu mai merge de doi ani. Piciorusele au muschii atrofiati, sunt ca doua bete. Acum in spital sta cu ele suspendate pe perne si pe suport special. Eu ma bucur din suflet ca un copil caruia medicii din Iasi nu ii dadeau nicio sansa de supravietuire, a fost salvat de la chinuri cumplite si de la condamnarea de a sta in pat tot restul zilelor. Sper ca in timp sa vada soarele pe picioarele ei si sa simta pamantul printre degetele.
O mana de oameni au facut ca acest vis sa devina realitate: ei se numesc Inima Copiilor, Dr Cirstoveanu, Dr Sandica. Iar voi, comunitatea "despre copii" ati adus zambete si multa bucurie in sufletele familiei Bogza. Cristina m a sunat in ziua de Ajun si mi a spus ca sa trimitem pachetele la Iasi.
Va multumesc tare mult in numele lor. Din nefericire nu au internet sa citeasca. Dar tin legatura cu ei la telefon( din germania am vesti aproape zilnic).
Revin maine seara cu o listuta completa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

Buna ziua fetelor!!!!!!!! Am vorbit acum cu familia Burghelea si doamna era asa de suparata au zis ca au ramas fara lemne mai au lemne pe cateva zile dupa care nu mai are ce pune pe foc, butelia i-a inghetat iar bani nu mai are sa cumpere alte lemne . In sat nu se poate intra sau iesi se ieri dupa amiaza. Scoala si gradinita s-au inchis azi si nu se stie daca maine se vor deschide ca nu pot ajunge profesorii care fac naveta la scoala. Sotul ei nu are nimic de imbracat si de incaltat. Mai are o singura pereche de pantaloni si o pereche de slapi. Copii sunt bine nu au racit deloc iarna asta. Baiatul cu HIV are si probleme psihice si nu vrea sa se interneze la psihiatrie asa ca se chinuie cu el acasa. Am sfatuit-o sa vb cu medicul de la Iasi de la Socola si sa il interneze fara voia lui. Sunt asa de necajita de cand am vb cu ea nu ii pot reveni.. familia Tipau e bine stau in casa Georgiana nu poate merge la scoala din cauza zapezii din sat. Autobuzul nu urca si pe zapada asta nu poate nici ea sa mearga in satul vecin sa ia autobuzul. Tot asa copii nu merg nici acolo la scoala. Astept si eu coletele de la fetele din Germania sa ajunga de la Pitra Neamt la mine si sa pot merge la ei sa le duc si sa vad ce nevoi mai au.

mami de Alex nazdravan www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii
poze Alex http://www.flickr.com/photos/72360957@N03/6573967211/in/photostream
http://www.lesch-nyhan.eu/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

ooooffff Diana, bietii oameni... nu e destul ca au un copil bolnav, nu e destul ca nu pot merge prichindeii la scoala ca ninge, peste toate aceste li se mai termina si lemnele...si ce e mai dureros e ca nici nu poti intra in sat daca satul e blocat...sa mai aiba putina rabdare, sa ia imprumut de undeva si dupa ce terminam campania cu Martisoarele le vei putea cumpara lemne.
Doamne ajuta-ne sa fim sanatoase sa-i putem ajuta pe altii.
Va ,
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Diana, am facut un pachet cu cate ceva pentru fam Burghelea ( maieuri, sosete, camasi ), ceva pentru Georgiana ( pantaloni,geans, pulover, camasa, un cadou de martisor -ca-i domnisoara si are nevoie de o crema, un bijou dragalas), ceva sanitar ( pansamente, seringi, leucoplast). Am mai pus si ceva de incaltat, cizme marimea 36 si o pereche de tenisi tot 36-37, niste pixuri si agendute mici care pot fi folosite de cei mici.
Mai dau o tura prin sifoniere ca mai am un pic de loc in pachet. Dupa masa de pranz scot baiatul si mergem la posta, cu sania :).


..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Diana ti-am trimis mesaj privat.

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

UPDATE: Am facut azi ultimele cumparaturi, am terminat banii cu alte cuvinte: sampoane, periute si paste de dinti si alte cosmetice mici, servetele umede, dulciuri (biscuiti in mai multe variatiuni si ciocolata). Astea ajung in Vs sapt. viitoare, probabil. Eu zic ca se potriveste bine, poate ajung in Tanacu toate odata (sa fie nevoie doar de 1 drum), incl. pachetul de la papanash .

diana, in pachetele de la mine nu este nimic de marime mare, pt dl. Burghelea :( . multumim de informatii, eu una sunt abonata la ele




Mergi la inceput