Un creion, un caiet, o carte

Raspunsuri - Pagina 36

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna fetelor,
acum dimineata am vorbit si eu cu familia din Garbau; sunt toti bine, sanatosi, Daniel merge la scoala, iar cei doi copii ai dl. Macicasan care sunt la scoala in Cluj nu au mers saptamana aceasta ca e frig.
Lavinia va sta cu verisorii ei mai mici in timp ce fratele si matusa ei vor merge in padure dupa lemne (cu magarul familiei de care sunt foarte mandri si pe care l-au mentionat si acum in discutie).
Au zis ca au nevoie de cartofi, salam, detergent, inalbitor, pampersi, mezeluri, margarina ( a cerut-o Daniel ca mama ii pune sendvis cu untura la scoala si a zis ca nu mai poate manca untura!!! a cerut margarina, nu dulciuri si jucarii);
de cate ori vorbesc cu ei, cate unul din copii ma uimeste, imi da cate o lectie de viata...
Si toate aceste cumparaturi vor putea fi facute din banii trimisi de Turturica. Ieri a intrat o suma importanta de la ea.
si pentru Turturica; fara ajutorul ei nu reuseam sa promitem tot ceea ce au nevoie familiile din Garbau.
Daca vremea ne lasa, sambata vom merge la Garbau.
Multumim din nou Turturica
Va ,
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

buna dimineata,
parca ar fi subiect inchis, nu mai scrie nimeni aici....sunt ocupate fetele cu cumparaturile de la bazar, oare???
Va ,
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Laura, suntem pe-aici, dar ne luptam cu gerul si vantul.
Am citit tot ce ai scris si dupa faza cu margarina am ramas fara cuvinte !
Veti ramane in sufletul oamenilor de-acolo ca cei care le-ati schimbat viata !

Sper din tot sufletul ca sa reusim sa strangem fonduri sa aducem contributii importante in viata fiecarei familii pe care am cunoscut-o iarna asta.

..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

Am sunat si eu azi la cele 2 familii sunt bine sanatosi copii care merg acolo la scoala si la gradinita sunt liberi toata saptamana deoarece este zapada foarte mare iar profesorii nu pot ajunge la scoala din oras. Georgiana a stat i ea acasa zilele astea pentru ca si in oras nu s-a invatat zilele astea, dar de maine merge la scoala. Le-am zis ca astept si eu coletele sper sa se linisteasca odata vremea sa ajunga coletele sa pot ajunge la ei. Familiei Tipau cea fara curent i-am zis sa mai aiba rabdare sa vedem paote reuseim dupa campania de martisor sa le tragem curent. Stiti ce mi-au zis ca daca vrem ei ne dau banii inapoi daca isi va gasi sotul de lucru in primavara. Or sa stranga toti banii si sa ni-i dea ianpoi.

mami de Alex nazdravan www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii
poze Alex http://www.flickr.com/photos/72360957@N03/6573967211/in/photostream
http://www.lesch-nyhan.eu/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

diana, super, in fiecare zi ma uit sa vad daca mai sunt vesti.. Ma bucur ca au ramas acasa, tot e mai cald ca afara.

laurama crezi ca acu de fiecare data cand imi pun margarina pe paine ma gandesc la tine si la familia aceea? Cum se poate asa ceva? La parintii mei in oras merg familiile amarate 1 data sau de 2 ori pe sapt. la cantina sociala sau asa ceva si primesc conserve, paine, vin cu sacosele pline acasa daca au copii multi. Poate nu ajunge o sapt. intreaga, dar cateva zile tot au. Poate stau ei departe, sau poate nu este... nu stiu, ma gandesc ca poate nu stiu ei ca pot apela la asemenea servicii.... Am citit pe net ca se dau burse sociale, ca se mai poate rambursa costului transportului pt copiii de la tara care nu au in sat scoala la care sa mearga. E doar teorie, sau nu stiu ei ca pot primi?

de curiozitate: am gasit in Cluj 2 localitati Garbau: una in nord-vest de cluj si una sud-est, despre care e vb?. Una are linie de tren, una e pe coclauri f departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Am vazut aseara la TV ca pt copii cu posibilitati reduse exista programul „Fiecare copil in gradinitza“.

Am gasit ceva info aici:
http://www.ovid.ro/programs/local-leadership/

Poate ajuta pe unele din familiile “noastre”.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Fetelor, vad ca Rall n-a aparut inca, sa-mi ziceti unde trimit banii, pot la adresa aia cu post restant de la sb cu Miini indeminatice sau unde (imi dati pe pm si va dau si eu tot acolo numele persoanei care-i pune la posta)?

Si pe mine m-a impresionat copilul cu margarina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

ma bucur ca mai scriem si aici, ca acum ne-am impartit in multe subiecte, eu voi continua tot aici cu informatiile pe care le am.
Tinatache si cei doi copii care merg la scoala in Cluj ai dl. Macicasan care a ramas vaduv, primesc ceva bursa sociala de 160 lei/luna daca nu au absente la scoala, tocmai de aceea ziceau ca nu au nevoie de rechizite ca au, doar ceva culori pentru desen sa le ducem (le-am dus de Craciun Goase si Lavi a fost foarte multumita de ele), in rest cred ca-si cumpara tot ce au nevoie la scoala din acesti bani.
Apoi transportul lor de 40 lei/luna il platea fratele lor mai mare (Alin), doua luni l-am platit eu si Puisorul si acum Alin ne-a spus sa nu-i mai dam bani de transport ca le plateste scoala transportul spre casa, dar ai dreptate: sunt prea putin informati ce drepturi au.
Va pup,
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Fetelor, vad ca Rall n-a aparut inca, sa-mi ziceti unde trimit banii, pot la adresa aia cu post restant de la sb cu Miini indeminatice sau unde (imi dati pe pm si va dau si eu tot acolo numele persoanei care-i pune la posta)?

Si pe mine m-a impresionat copilul cu margarina...


Katya, acelea sunt conturile noastre, pe care le vezi la subiectul cu martisoarele, toti banii stransi sunt pentru acest subiect. In cazul in care vrei, poti alege ceva martisoare, bijuuri de-acolo sa le comanzi si noi le trimitem undeva in Romania din partea ta.

..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Papanash, atunci sa puna acolo banii?la acel post restant?Sau poate-mi da cineva adresa, Laura 25 nu vrei sa-i trimit la tine(ca d-na nu trimite prin banca, doar prin posta,cu postasul acasa care-ti numara banii.

(Nu ma pricep sa cumpar de la bazar dar, daca vreti, ii puteti trimite doamnei o felicitare/martisor de la Selene Bunny, ca-mi plac tare mult, dar vorbim dupa ce terminam treaba, intii sa primiti si apoi sa trimiteti, oricum mersi, sinteti dragute, va imbratisez pe toate!)

Mergi la inceput