Un creion, un caiet, o carte

Raspunsuri - Pagina 37

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Tinatache Garbau-ul unde stau cele doua familii este spre Aghires si da, este tren spre ei; copii cu trenul merg duminica la scoala si se-ntorc vineri acasa.
Acum dl. Macicasan are o alta problema: cei de la directie l-au anuntat ca ar vrea sa-l declare pe Luca (baietelul de 4 ani) adoptabil; Alin, fratele mai mare mi-a dat vestea la telefon; am vorbit cu el, am incercat sa-l linistesc, i-am spus ce trebuie sa faca sa nu se ajunga acolo (daca timp de trei luni nu este vizitat de membri familiei se poate incepe procedura de declarare a adoptiei, iar rudele de gradul pana la patru vor fi doar informate, nu vor mai fi convinse sa adopte ele copilul); legea in sine cred ca e buna, dar trebuie aplicata separat pe fiecare caz... sora lui Luca care sta in chirie in Cluj nu vrea sa auda de adoptie; Alin imi spunea ca si pe vremea cand traia mama lor, Calina, sora mai mare il aducea pe Luca in Cluj si-l tinea la ea, ca e foarte atasata de fratiorul ei.
Un alt lucru care m-a socat a fost faptul ca cei de la directie nu-i lasa (pe Alin si Calina) sa-l duca pe Luca in weekend la ei acasa...eu cred ca e o prostie; maine voi suna la directie sa vad ce se intampla; am vrut sa-l aduc pe Luca la mine acasa in weekend si mi s-a spus ca se poate, dar ca trebuie sa merg la directie sa depun o cerere si va veni cineva de la ei sa faca o ancheta sociala, sa vada conditiile unde vreau sa-l aduc....problema este ca au program pana la 16 si nu ajung pana la ora aceea la ei.
Pe de alta parte i-am spus lui Alin ca trebuie sa se gandeasca la viitorul fratiorului lor, la binele lui...daca ei nu au posibilitatea sa-l tina cu ei, i-am indemnat sa nu-i rapeasca dreptul la o familie care l-ar iubi si ingriji, i-ar oferi vacante si dragoste in permanenta. Ce greu poate fi pentru ei....
Va si ma bucur ca am cui sa impartasesc ceea ce se intampla cu cei din Garbau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Laura 25, ti-am trimis un pm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Katya, doamna aceea in ce oras este ? Te rog sa-mi trimiti pe PM adresa pt dansa, sa-i punem felicitarea-martisor.

..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

aoleu Laura, cum sa declare copilul adoptabil daca are tata si are si frati mai mari care se pot ocupa de el ? Cred ca este o neintelegere, cineva depune prea mult zel pe-acolo pe la directiea copilului !

..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

eu am o singura explicatie: copil clinic sanatos, din familie de romani, nu de alte etnie....acestia sunt cei mai doriti...
Nu vrea sa supar pe nimeni de la directie, cu mine chiar au fost foarte dragute doamnele de acolo, inclusiv directori de departamente.
Probabil si ei incearca sa-si faca datoria; adevarul este ca trebuie toata lumea sa faca ceea ce este mai bine pentru Luca si in acest moment familia nu-l poate ingriji.... nu se stie cat va dura situatia asta.....si in acest timp Luca sta singur sau ar putea fi adoptat de o familie care sa-l iubeasca; oricum e o hotarare grea pe care va trebui sa o ia familia; sambata cand vom merge la Garbau voi vorbi cu dl. Macicasan, ii voi oferi tot sprijinul meu si al nostru, ca fara acest forum nu faceam absolut nimic si vom vedea atunci ce putem face.
va pup,
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Laura, fratii din Cluj sunt majori ? (scuza-ma dar n-am retinut). Fiindca nu inteleg care ar putea fi motivul pentru care nu li se da voie sa ia copilul la ei ,macar in weekend. Cine a luat decizia ca acel copilas sa fie institutionalizat dupa decesul mamei? Este o situatie extrem de delicata si dureroasa !

..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Diana, ce bine imi pare ca si tu ai tinut legatura cu familiile de-acolo. Am citit ca a venit codul si la voi, si ca sunt inchise scolile si gradinitele. Sie eu imi doresc tare mult sa reusim sa le "dam curent" , ar fi o schimbare majora pentru toti, sa aiba lumina, sa aiba prize, televizor, radio...Cineva mi-a promis un TV pentru ei, de-aici din Bucuresti, vedem noi cum il trimitem. Important e sa aiba la ce-l conecta. Copilasii din Tanacu sunt acasa, inteleg. Dna educatoare ce mai face, tot n-a induplecat primaria sa le repare centrala ? Parca la voi si baietii primesc martisoare, nu-i asa ? Cred ca ii va invata dna sa faca felicitari si martisoare pentru mame, nu-i asa ? uite ca mi-a venit ideea asta, sa vedem daca mai gasim pe-aici niste rechizite sa le trimitem, gen snurulete, cartoane, etc.

..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

Simona eu ii sun macar o data pe sapt sa vad ce fac si cum sunt. La Tanacu 2 zile nu s-a invatat nu se putea urca spre sat de azi s-au deschis scolile si gradinitele. Ce frumos ar fi si ce m-as bucura sa ii putem ajuta sa aiba curent si ei Doamne ajuta. Cu educatoarea am vb azi si i-am zis si ei sa faca martisoare si felicitari pentru parinti. A mai vb cu primarul si a zis ca nu au fonduri pentru asta asa ca raman tot asa noroc de caloriferul de la voi . E asa de trist ce se intampla acolo.

mami de Alex nazdravan www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii
poze Alex http://www.flickr.com/photos/72360957@N03/6573967211/in/photostream
http://www.lesch-nyhan.eu/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna fetelor,
Simona, cei doi frati care stiu in Cluj sunt majori: Calina are 21 ani si Alin 26. Ambii stau in chirie in Cluj; copilul este sub tutela tatalui si el cred ca a semnat actul prin care a acceptat ca Luca sa fie dus la directie. Cei doi frati mai mari nu-l pot lua in weekend, trebuie sa mearga la Directie si sa faca o cerere si se va face o ancheta sociala sa vada unde il vor duce pe Luca; Alin imi spunea ca el nu are sanse deoarece mai sta cu 3 baieti si nu stiu cate camere are; si eu trebuie sa fac acelasi lucru daca vreau sa-l aduc in weekend acasa: cererela Directie, se face ancheta, etc....si e normal sa fie asa, sa nu poata lua toata lumea un copil doar pe semnatura, e totusi o raspundere mare; ce ma nemultumeste pe mine e faptul ca au program numai pana la ora 16 si eu nu pot ajunge si nu au in format electronic formularul de cerere sa-l completez si sa-l trimit si apoi pot veni sa faca ce ancheta vor ei.
Voi suna azi la directie sa vad ce putem face si va anunt.
Va ,
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Laura, la fundatia asta am facut eu voluntariat cand eram in Ro: http://www.bethany.ro . Atunci scopul lor principal era sa evite destramarea famiilor prin darea copiilor spre adoptie, adica exact cazul acestei familii. Nu stiu daca ajung si in zona voastra dar o intrebare n-ar strica. De ex. ajuta la repararea casei, stiu sigur ca atunci asta faceau. Sau la diferite acte de rezolvat.

PS: mersi de info . Daca merg cu trenul inseamna ca au abonament si ar trebui sa primeasca banii de la stat pt transport. Ar folosi acesti 40 lei pt altceva. Poate sa se intereseze Alin, ca e in oras?

Mergi la inceput