Un creion, un caiet, o carte

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Asa e fetelor, simt ca facem ceva, ca le dam sperante la o viata mai buna si nu numai sperante, facem ceva pentru ei; sunt oameni care nu profita de ajutorul nostru, nu asteapta doar sa le "pice din cer"; lupta sa poata trai; mai este o familie in sat care doreste sa-i ajute si care i-a ajutat deja, le-a montat geamuri termopan si sper sa reusim sa adunam, si noi ceva bani pana la primavara si impreuna cu acea familie sa reusim sa facem camera de sus (acolo unde acum e doar acoperisul si peretii sunt din scanduri) si camera de jos unde sta dl. Macicasan si Lavi cu Sebi cand vin in weekend acasa; aici nu e prea mult de lucru, camera e la demisol si ar trebui sapat in podea(care e de fapt doar pamant) pentru a avea inaltimea necesara si apoi turnata o sapa si eventual gresie ca e mai usor de intretinut pentru un barbat; si apoi tencuit interior si exterior.
Sotul meu a fost aseara la Alin la servici si i-a dat 10 lei pentru biletele de tren a fratilor din weekend-ul 14-15 ian.
Poate veti considera ca 40 lei/luna nu e asa mult si ar pute plati in continuare Alin, dar pe langa cei 40 lei a fratilor mai plateste inca 40 lei transportul lui cand ii duce acasa si 80 lei/luna din salarul lui de vrea 700-800 lei e destul de mult. Oricum asa cum am mai spus cu acesti 40 lei/luna e vom descurca local.
Asa cum spunea si Aka, multe ar mai trebui acolo, de la asternuturi de pat la paturi ca ceea pe ce dorm ei numai pat nu se poate numi;
Copii erau intr-adevar murdari pe fata si haine, dar e de inteles, mama lor trebuie sa mearga 1,5 km pana la fantana si inca 1,5 km inapoi si sa lase copii de 2 si 4 ani acasa cu "cel mare" (8 ani).
Cam atat deocamdata de la Cluj.
Ma gandesc ce putin le trebui unor copii sa fie fericiti: cateva mere, banane si putine dulciuri.... si la 4 ani Vasile stie sa nu manance toata ciocolata odata, isi lasa si pe alta zi, fara sa-i fi spus mama lui....
Ba bucur ca v-am cunoscut si ca am reusit impreuna sa redam speranta.
Va ,
Laura

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=276273982430212&set=a.274154992642111.65663.141198859271059&type=1&theater da LIKE la poza sa castigam si concursul de poze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

laura-s

un ochi plange
altu'mi rade

haideti fetelor
sa completam lista cu necesitati, poate sunt oameni care vor sa ajute concret si direct cu ce au nevoie micutii astia

pe de alta parte mai putem strange bani cu martisoarele
scrieti si pe la Odiseele voastre, pe la subiectele unde mai activati, puneti o intrebare / poate se ofera voluntare mamici sa ne ajute la confectionarea unor bijuterii/martisoare
stiu ca sunt multe fete aici pe forum care confectioneaza bijuterii
e o oportunitate momentul 1-8 martie
Zic sa evaluam, sa vedem in ce masura am putea merge pe o actiune de acest fel

oamenii cumpara oricum martisoare si diverse bijuterii pentru femei / cu atat mai mult si mai cu inima deschisa ar face-o si cu un gest de suflet

le-am putea spune "Martisoare umanitare de suflet"





Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">party in FEERIE de muzica si dans



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Eu am doua lenjerii noi pe care le pot da. Trebuie sa le spal, ca sunt tinute de bunica-mea in cufar de an de zile sa mi le dea zestre ( asa ca mi-a adunat la lenjerii sa dorm toata viata in ele). Problema este ca acum sunt cu amandoi copii acasa si sunt cam dezorganizata, incerc sa ma axez pe martisoare, sa fac cateva modele sa vi le arat.
Fata o duc la gradinita abia in februarie, din motive de economie si de boli cu care mi-ar mai putea veni de acolo, deobicei iarna o tin acasa o luna- doua. Asa ca se cam plictiseste si trebuie sa-i fac program artistic zilnic, plus cel mic.

Asa cum spuneam, mie imi place ultimul titlu al campaniei "Martisoare umanitare de suflet". Ideea este, ca pana pe 15-20 februarie ar trebui sa cam fie incheiata actiunea, sa avem timp sa si trimitem martisoarele pana pe 1 martie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

buna fetelor!
ptr tot ce faceti ptr aceste familii,tot respectul meu;
am zis ca o sa incerc sa ajut si eu cu ce pot,stiti de la mine mai putin de la D-zeu mai mult,;nici noi nu ne descurcam roz dar din putinul nostru sa ajutam si alti copii;
o sa pregatesc si eu un mic colet cu niste rechizite,de aceea va rog sa imi dati o adresa unde le pot trimite ca sa le sortati voi,cele care va ocupati cu primitul coletelor si trimisul lor acolo unde este nevoie;
chiar daca nu sunt multe,eu zic ca putin cate putin se strange si le va prinde bine
astept adresa pe PM daca este
o zi buna tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanzi spune:

Si eu as putea trimite un colet, daca e nevoie. Am o lenjerie de pat noua, pot cumpara si niste rechizite. Mai am niste plovare si camasi barbatesti in stare foarte buna, pentru tatal copiilor, doar ca nu stiu daca ii vin. Sotul meu are 1.87 si 90 kg, sunt marisoare.
Mai spuneti voi de ce e nevoie. Voi pune si ceva bani, dar luna viitoare, acum nu stau deloc bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Vreau si eu sa ma alatur campaniei de ajutorare a acestor familii. Am o plapuma din lana si posibil si o patura groasa si-as mai gasi cate ceva: un costum barbatesc, ceva camasi, geaca de iarna, ghete (si pentru fete, marimea 37), prosoape.
Ar fi utila o lista de necesitati.

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Acum am citit putin in urma, e prima oara cand intru aici, la umanitare. Asa ca am doua intrebari:
Tinatache, cu ce trimiteti pachetele din Germania? Aveti cu ce? Sotul meu ajunge din cand in cand in Germania, trece pe la marginea orasului Munchen, am vazut ca esti de acolo, ar putea ajunge el sa ia ce e de adus aici. Daca insa iti convine sa trimiti pachetul cu posta germana in Germania (daca nu e prea scump), iar el sa preia exact din locatia unde ajunge el (i-ar fi mai comod asa), ti-as putea da adresa locatiei in care merge. Daca ai cu ce trimite pachet in Romania, e ok, din partea mea era doar o sugestie de a nu mai plati transportul din Germania in Romania.
Laura25, ce nevoi mai are familia la care mergi? Eu sunt tot de prin Moldova, mi-ar fi la indemana.

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

'Neata fetelor,
am mai dus ieri pentru una din familiile din Garbau o pereche de cismulite pentru Marius (baietelul de aproape 2 ani) si ceva hainite pentru el.
Pentru domnul Macicasan (dl. a carui sotie a decedat) voi duce azi o garnitura de pat si ceva haine pentru Alin si Calina (cei de 26 si 21 ani) care stau in Cluj in chirie.
Puisorul va plati cei 20 lei care vor acoperi transportul pentru luna ianuarie pentru Lavi si Sebi.
Voi vorbi azi cu Alin si vom vedea exact de ce mai au nevoie si voi reveni cu informatii.
Va ,
Laura

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=276273982430212&set=a.274154992642111.65663.141198859271059&type=1&theater da LIKE la poza sa castigam si concursul de poze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anitta_O

Acum am citit putin in urma, e prima oara cand intru aici, la umanitare. Asa ca am doua intrebari:
Tinatache, cu ce trimiteti pachetele din Germania? Aveti cu ce? Sotul meu ajunge din cand in cand in Germania, trece pe la marginea orasului Munchen, am vazut ca esti de acolo, ar putea ajunge el sa ia ce e de adus aici. Daca insa iti convine sa trimiti pachetul cu posta germana in Germania (daca nu e prea scump), iar el sa preia exact din locatia unde ajunge el (i-ar fi mai comod asa), ti-as putea da adresa locatiei in care merge. Daca ai cu ce trimite pachet in Romania, e ok, din partea mea era doar o sugestie de a nu mai plati transportul din Germania in Romania.
Laura25, ce nevoi mai are familia la care mergi? Eu sunt tot de prin Moldova, mi-ar fi la indemana.

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 18+


salut si bine ai venit! ideea e f buna, inteleg ca si tu esti din estul tarii ar putea sa le duca la Tanacu? Ar fi super, eu ma gandeam sa trimit cu autobuzul dar costa si nici nu ajung decat la Vs in oras, de aici ar fi tb organizat altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

Astazi am vb cu prietena mea care e educatoare la Tanacu la gradinita si copii sunt asa de fericiti ca au caldura stau langa calorifer. Ieri au venit toti cu papuceii cei noi si erau asa de incantati. Multumim din suflet tuturor pentru ca ati facut niste copii fericiti. Celelalte 2 familii au nevoie doar de rechizite pentru copii la scoala caiete, pixuri, culori, acuarele. Multumim din suflet

mami de Alex nazdravan www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii
poze Alex http://www.flickr.com/photos/72360957@N03/6573967211/in/photostream
http://www.lesch-nyhan.eu/

Mergi la inceput