Un creion, un caiet, o carte

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna fetelor,
asa cum am spus, ieri a fost ziua cea mare pentru familia din Garbau; am fost din nou la ei, impreuna cu Veronica si sotiorul.
Cred ca am stat mai bine de o ora.
Dl. Macicasan ( care a ramas vaduv inainte de Craciun) are 5 copii:
Alin 26 ani, care sta in chirie in Cluj si lucreaza - plateste abonamentele la tren a celor 2 frati care merg la scoala in Cluj
Calina 21 ani, casatorita si sta in Cluj, lucreaza si ieri o asteptau sa vina in vizita.
Sebi, 15 ani e la scoala in Cluj, clasa a VI si sta in camin, merge acasa in weekend.
Lavinia 14 ani, clasa a VI, fericita ca si-a facut buletin, e in clasa cu fratele ei si sta in camin in Cluj; ambii (Lavi si Sebi) trebuie sa-si plateasca 50% din abonamentul de tren; e platit de fratele mai mare Alin.
Luca 4 ani, luat de cei de la directie dupa ce a decedat mama lui, dar vizitat de tata si frati; erau fericiti ca i-au lasat sa-i duca haine si dulciuri ce am pregatit noi pentru el.
Cand a venit vorba de Luca, tatal, un om gospodar, dar prea lovit de soarta, a inceput sa inghita greu si sa-i tremure glasul cand mi-a spus ca e la gradinita de maicute in Cluj si lacrimile ii stateau pregatite sa curga....am incercat sa-l linistesc ca e mai bine asa pentru copil si am schimbat subiectul deoarece nu aveam acceasi tarie cu el si nu-mi mai puteam controla lacrimile...
Pentru aceasta familie am dus fructe (banane, portocale, kiwi, dulciuri, biscuiti si un pui si 2 borcane de gem) i le-am dat personal deoarece dl. Macicasan a spus ca-si gateste singur, mai ales in week end cand vin copii acasa de la scoala; in rest il mai ajuta si cumnata lui cand nu are mancare facuta el.

Cea de-a doua familie Costea, are 3 baieti:
Daniel 9 ani clasa a II in Garbau,
Vasile 4 ani vrea sa-l duca la gradi din primavara.
Marius implineste 2 ani.
Pentru aceasta familie am dus dulciuri si fructe, cate un puzzle pentru fiecare din cei doi frati (Dani si Vasi) si un patut de lemn si doua bluzite si o punga de pampers pentru cel mic.
Am vizitat gospodaria, au ceva gradina unde vara isi pun straturi.
Familia Costea are o camera sus unde sta impreuna cu cei 3 copii, dar mai au una, care e doar din lemn, dar are acoperis.
Dl. Macicasan sta la subsol si o familie cu suflet i-a montat geamuri termopan; imi povestea dl. ca sotia lui era deja la pat si era iarna cand li se montau geamurile, dar desi a fost chemata de cumnata ei sus nu a vrut sa-si paraseacsa casa; din nou sotul avea lacrimi in ochi cand vorbea despre sotia bolnava si-mi spunea ca au mai ramas 14 sau 17 mil de lei vechi din banii ce s-au adunat din sat cand a murit sotia lui si o familie din sat a promis ca-l va ajuta sa mai faca ceva la casa;
Ar mai fi multe de povesti... sotul meu a ramas impresionat ca desi era sambata la amiaz nici unul dintre barbati nu consumase alcool, nu era fum de tigara in casa ( nu ca am fi noi impotriva fumatorilor....ca avem si noi acelasi viciu...)), dar ne-a ajutat psihic si pe noi sa vedem ca ne consumam pentru cineva care merita.
Asadar la Cluj ar fi nevoie de abonamente de tren platite 50% ( acum sunt platite de fratele mai mare, dar dacaii putem ajuta noi...)
caiete de mate si romana pentru Sebi si Calina, pixuri si acuarele.

o soba pentru dl. Macicasan, am facut poze la soba pe care o are acum;
le trebuie 12 mil sa traga apa, ca acum mama merge 1.5 km pana la fantana.
Cam asta ar fi pe foarte scurt poveste de la Garbau.
Aveti si poze, sper sa va placa.
M-au ajutat sa pot face aceasta vizita: Veronica, Anca si Ani (puisorul).

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=276273982430212&set=a.274154992642111.65663.141198859271059&type=1&theater da LIKE la poza sa castigam si concursul de poze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Am uitat sa pun pozele la primul mesaj asa ca revin cu pozele.
Va ,
Laura


http://www.flickr.com/photos/69163743@N03/6699911693/in/photostream/



http://www.facebook.com/photo.php?fbid=276273982430212&set=a.274154992642111.65663.141198859271059&type=1&theater da LIKE la poza sa castigam si concursul de poze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Laura, par mai relaxati oamenii de data asta, cred ca s-au obisnuit cu voi:). Ma bucur sa aud ca sunt oameni gospodari si fara vicii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Asa e, eram si noi si ei mult mai relaxati; m-am bucurat cand mi-a spus Lavinia ca acel ceas rosu a ajuns la sora ei de 21 ani (desi noi initial stiam ca are 15); matusa ei mi-a spus ca a fost de fata cand i-a dat Lavinia ceasul si calina, cea care l-a primit a fost foarte fericita, evident nu avea ceas si a spus ca e cel mai frumos cadou pe care l-a primit, si chiar a pupat ceasul.
Acum am vorbit la telefon cu Alin, fratele cel mai mare a familiei Macicasan care mi-a spus ca nu are rost sa le facem abonament copiilor care sunt la scoala in Cluj pentru ca ei merg acasa la sfarsit de saptamana si ii costa 5 lei calatoria dus intors pe fiecare, deci 10 lei/saptamana 8 4 saptamani = 40lei, pe cand abonamentul cu reducere e 70 de lei/ o persoana 8 2=140 lei, asadar economisim 100 lei/luna;
inca o dovada ca incearca sa dramuiasca banii, chiar daca nu ei ii platesc. Jos palaria....
Ii voi duce lui Alin 10 lei pentru calatoria din weekend-ul care a trecut si apoi vom vedea pe viitor cum facem.
Va ,
Laura

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=276273982430212&set=a.274154992642111.65663.141198859271059&type=1&theater da LIKE la poza sa castigam si concursul de poze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

zilele astea voi merge sa ii cumpar fetitei care merge la liceu la Vaslui niste caiete ca zicea ca nu prea are caiete si sa vad ce mai are urgent nevoie. Stiu ca mai are nevoie de manuale dar sa vad ce manuale ii trebuie si cam ce preturi sunt.

mami de Alex nazdravan www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii
poze Alex http://www.flickr.com/photos/72360957@N03/6573967211/in/photostream

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Laura-s, ma bucur ca i-a placut ceasul, sper ca de cate ori se uita la el sa spere intr-o viata mai buna! Deci a ajuns la Calina...ce nume frumos!

Dianaalex, te asteptam cu vesti! Copii de la gradinita ce mai fac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

Acum sunt in vacanta. Astept sa inceapa gradinita si sa vad ce mai zice prietena mea despre ei.

mami de Alex nazdravan www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii
poze Alex http://www.flickr.com/photos/72360957@N03/6573967211/in/photostream

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Alin, fratele mai mare imi spunea ca nici de caiete sau de manuale nu ar trebui sa duca lipsa fratii lui pentru ca, daca nu au absente la scoala, mai primesc inca 160 lei lunar ca un sprijin de la stat pentru a nu abandona scoala. Asadar la Cluj vom lua strictul necesar de caiete, pixuri si acuarele.
Lavinia ne-a aratat carnetul de note; am vazut note de 3, 4,5, dar si de 8,9,10, mai putine, e adevarat, dar la educatie plastica (cred ca desenul de pe vremea mea) are numai 9 si 10; a zis ca-i place sa deseneze; poate de aceea nu mai are acuarele,desi de Craciun a primit de la noi.
Ca o prioritate vad eu soba pe lemne pentru tatal ei si aici avem nevoie si de ajutorul vostru, nu stiu exact cat e o soba, dar cred ca undeva la 1000 lei; cu rechizitele si cei 40-50 lei lunar de transport monentan cred ca ne descurcam pe plan local; inca nu am vorbit cu Veronica si Anca si Ani, dar ma gandesc ca vom gasi o solutie sa-i ajutam.
Cam atat deocamdata.
Va
Laura

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=276273982430212&set=a.274154992642111.65663.141198859271059&type=1&theater da LIKE la poza sa castigam si concursul de poze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:

Citat:
citat din mesajul lui laura-s

Ca o prioritate vad eu soba pe lemne pentru tatal ei si aici avem nevoie si de ajutorul vostru, nu stiu exact cat e o soba, dar cred ca undeva la 1000 lei; cu rechizitele si cei 40-50 lei lunar de transport monentan cred ca ne descurcam pe plan local; inca nu am vorbit cu Veronica si Anca si Ani, dar ma gandesc ca vom gasi o solutie sa-i ajutam.
Cam atat deocamdata.
Va
Laura



ar fi buna o soba de teracota . se construieste in casa din caraminda, e tare buna pentru ca pastreaza caldura, adica nu se raceste in casa imediat ce s-a oprit focul. dar se construieste numai de anumiti oameni care stiu "meserie". e mai complicat...
m-au impresionat tare oamenii de la Cluj. ei saracii ar avea nevoie de mult mai mult...ma uitam la ce au pe paturi, niste zdrente . cred ca lenjerii si paturi ar fi binevenite. of, si inca cate...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Citat:
citat din mesajul lui laura-s

Am uitat sa pun pozele la primul mesaj asa ca revin cu pozele.
Va ,
Laura


http://www.flickr.com/photos/69163743@N03/6699911693/in/photostream/



Oamenii au inventat respectul ca sa ascunda locul gol,unde ar trebui sa fie iubirea. Lev Nicolai Tolstoi

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=276273982430212&set=a.274154992642111.65663.141198859271059&type=1&theater da LIKE la poza sa castigam si concursul de poze.


Fetelor, voi ati schimbat viata celor 2 familii !
am vazut pozele si sunt profund impresionata ! Nici nu-mi gasesc cuvintele, este extraordinar, fetzele lor sunt vesele, sunt primitoare si cu toata saracia din jur vad in ochii lor bunatate si speranta. Asta ati facut, ati dat oamenilor speranta ca nu sunt singuri pe lume, voi sunteti pentru ei garantia ca le va fi bine !

............................................................

Ajutoarele lui Mos Craciun
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )




Mergi la inceput