scriitori contemporani romani

scriitori contemporani romani | Autor: aiamoni

Link direct la acest mesaj

Buna,

Ce parere aveti, mi se pare numai mie sau cei care se mai incumeta sa scrie ceva in ziua de azi (si in ultimii ani) nu mai gasesc alte subiecte decat comunism, coruptie, mizerie, delasare, injuraturi, oameni pierduti, etc. Daca ma insel va rog sa-mi recomandati si mie un roman bun pe care sa-l pot citi fara sa ma apuce depresia sau sa-mi vina sa-l ascund de copii. Ba chiar mi-ar face placere sa citesc un roman de dragoste, daca exista asa ceva.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

mie mi-au placut f tare Zilele regelui-Filip Florian, Simion Liftnicul-Petre Cimpoiesu, Istoria romantata a unui safari-Daniela Zeca.
Le-as reciti oricand cu placere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Medgidia, Orasul de apoi de Cristian Teodorescu
Cartea soaptelor de v.Vosganian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

o, da, "Cartea soaptelor" e foarte frumoasa.

as mai adauga T.O Bobe: "Cum mi-am petrecut vacanta de vara".
Dan Lungu: " Raiul gainilor"
Dumitru Tepeneag: "La belle Roumaine"
Mircea Cartarescu" "Nostalgia" (nu e noua, dar mi se pare cea mai buna carte a lui).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galisia spune:

adaug si eu "Jurnalul suedez " al Gabrielei Melinescu,volumele I-V ;
desi sunt aparute ceva mai demult sunt scrieri de introspectie interioara si de atmosfera; mie mi-au placut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Ce ar fi sa facem un "citim impreuna" pentru scriitori romani contemporani?

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Ce ar fi sa facem un "citim impreuna" pentru scriitori romani contemporani?

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi


a mai fost o incercare, dar n-a avut mare trecere... a fost totusi finalizata cu succes, as spune, Baiuteii au placut.

PS. eu ma lupt cu Degete mici de saptamani deja, nu m-a prins

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiamoni spune:

Am citit un fragment din Baiuteii, ma declar pur si simplu incompatibila cu romanul romanesc contemporan. Senzatia mea (personala, deci ma refer strict la gustul meu) e ca toti acesti scriitori noi incearca sa socheze cumva, sa scrie intr-un stil care mi se pare total diferit de literatura din afara (sau de cea romanesca dar mai veche)si parca tot timpul ma astept la cuvinte dure, fraze dure, idei dure, fapte la fel...parca trebuie neaparat sa fie ceva "gresit" la toate personajele...in fine, eu nu ma regasesc in asa ceva. Probabil am un gust limitat sau ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Ileana Vulpescu? Petru Popescu?
Cartarescu - De ce iubim femeile si Frumoasele straine?
(si Nostalgia, desigur... Sau mai bine Levantul...)


o carte foarte speciala, o incursiune ultra-documentata in Bucurestii inceputului de secol in ritm de roman: Ioana Parvulescu, www.humanitas.ro/humanitas/viata-incepe-vineri" target="_blank">Viata incepe vineri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

O pasare pe sārma, Ioana Nicolaie
Confesiunile unui cafegiu, Gheorghe Florescu - e si ceva comunism aici, dar e o carte faina tare
Jocul de smarald - Ioan Petru Culianu
Jurnal, Oana Pellea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

as mai adauga T.O Bobe: "Cum mi-am petrecut vacanta de vara".


e faina? mi-a atras atentia coperta :)))))

Mergi la inceput