scriitori contemporani romani

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Va urmaresc cu atentie.
Spre rusinea mea sunt vreo 6 ani de cand nu am mai citit autori romani contemporani.

Citesc cu intermitente Stelian Tanase.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiamoni spune:

Din romanele mai vechi (dar contemporane totusi) mi-au placut cele cu Melania si Minerva ale Rodicai Ojoc-Brasoveanu, dar si cateva din romanele scrise de Elena Gronov-Marinescu si Ion Grecea (Talida in mod special). Sunt povesti cu personaje frumose, fara vulgaritate, care au si alte probleme de rezolvat decat vesnicele chestii sociale...si-atunci ma intreb iar, sunt eu prea limitata si ingusta??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Citat:
citat din mesajul lui buli

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

as mai adauga T.O Bobe: "Cum mi-am petrecut vacanta de vara".


e faina? mi-a atras atentia coperta :)))))


Daaa. E fix ca un copil de 8-10 ani cand incepe sa-ti povesteasca: incepe delicios, sunt niste faze si un limbaj super-amuzante. Dar dupa jumatate (a cartii), ramane fara substanta si incep niste fabulatiuni cam aiurea pe campii ...
La vremea aparitiei stiu ca erau niste faze ff similare cu ce se intampla prin societate/presa - acum nu stiu daca le-as mai prinde.
Merita, macar inceputa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Archa spune:

Mi-am cumparat si eu un T.O. Bobe - 'Contorsionista'. Inca nu m-am apucat s-o citesc dar incep sa am asteptari bune :)

aiamoni, o carte pe care sa NU o citesti daca vrei sa stai linistita: Alexandru Vakulovski - 'Bong'.

O carte pe care sa o citesti foarte linistita: Savatie Bastovoi - 'Intre Freud si Hristos'

Una care mi-a placut mie foarte mult si merita incercata: Filip Florian - 'Degete mici'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Archa, bun venit .

Degete mici am citit si eu recent, dar nu m-a entuziasmat prea tare. Mi-au placut povestile, fiecare cu ritmul ei, unele ma bantuie si acum (cea finala, a calugarului), dar am fost ff frustrata tot cautand un sens, o idee, ceva care sa le ridice de la nivelul de fapt divers.
Se pare ca am cautat degeaba - vezi fragmentul de inteviu din finalul articolului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Archa spune:

Bine v-am gasit !

Maria-alexia, tin minte ca si eu m-am intrebat care e sensul. Singurul lucru pe care l-am gasit e ca ce te impina pe drum e mai important decat drumul si mai ales, decat destinatia, rezultatul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Interesant.
M-a frustrat la maxim faza finala - pumnul de gloante aruncat ca sa deruteze. Mi-a certificat ideea ca fiecare jucase jocul lui, in propriul interes. Ca nu exista adevar . Am ramas cu impresie amara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Nici pe mine nu m-au cucerit Degete mici, am abandonat-o pe la jumatate... Nu fiindca ar fi fost rea, doar ca nu m-a atras suficient.

Aiamoni si eu iti recomand Nostalgia lui Cartarescu, dar si Zenobia lui Gellu Naum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

apropos de Cartarescu, tocmai am descoperit ca a aparut o versiune Travesti - benzi desenate .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Archa spune:

Cristina Nemerovschi ati citit? Sunt curioasa cum e 'Sange satanic'. Dupa titlu, e cam ...tulburatoare:)

Mergi la inceput