Ingineri fosti, viitori...(38)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:

Salutare.
Mi-am insusit ce mi-a zis Cristina pe Facebook, mi-am facut "mea culpa" si am decis sa intru sa va scriu.

Nu am mai scris demuuuuuuuuuuuuuult....am cam evitat sa intru pe acest forum ca sa nu ma deprim...inevitabil intru si la alte subiecte si nu imi face deloc bine.
In plus, am fost super ocupata si, capac, cu moralul la pamant - astea doua nu s-au schimbat, inca sunt cu moralul jos dar il mai atarn seara de tavan, sa n-ajunga la vecinii de dedesubt.

La servici: foarte nasol in ultima vreme dar nu vreau sa detaliez ca imi aduc aminte.
Acasa: relativ ok, mai putin dezamagirile cu adoptia, grijile continue cu mama care se simte tot mai rau, bunicile care sunt pioneze s.a.m.d.
Sanatatea: pe linia de plutire, mai putin in ultimele 2 saptamni in care mi-a fost rau continuu, probabil din cauza stresului.

Otilia, am vazut ca mi-ai scris pe mess dar nu am reusit sa iti raspund. Eu intru de pe telefon si mi se mai deconecteaza. Dar am vazut ca m-ai intrebat de tiroida...eu fac tratament si sunt relativ sub control. Daca vrei ceva sfaturi pe tema asta, iti dau oricand, cu placere, in masura in care ma pricep.

Cristina, nici nu stii cat de aproape ai fost de mine cand ai fost la Slanic, ar fi fost tare frumos sa ne intalnim.

Pisi, tu ce mai zici?? Cum e cu baietii acasa?

Pupici tuturor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Neata!

Anca, draga de tine ce de necazuri in jurul tau. Te inteleg ca ai avut si ai o perioada de detasare. si iti doresc sa iasa cat mai repede soarele si pe strada ta.
Citeam o carte, The Hormone Diet, si m-a dus cu gandul la tine care arati atat de bine si totusi tiroida nu e ok, caz atipic. Sper ca ti-au iesit bine analizele acum ca din cate tin minte nu gasise doctorita doza ideala de Euthyrox (te rog, scuza-ma daca memoria imi joaca feste).
Eu incerc sa o iau in ordine inversa, sa mananc disciplinat si sanatos in speranta ca un organism sanatos isi regleaza singur si hormonii si greutatea.
Dar intr-adevar stresul este un mare inamic. Aseara citeam ceva interesant in cartea amintita mai sus. Scria ca pentru a face fata stresului organismul consuma progesteronul, il transforma in cortisol, si iaca se dezechilibreaza balanta hormonala si se ajunge la estrogen in exces si problemele aferente.
Asa mi-ar place cateodata sa fiu mai relaxata in anumite privinte...
Si din pacate cred ca toata lumea ridica mana sus daca intreb cine se resimte de la stres?

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuinea spune:

Buna dimineata,

Ancuta draga bine ai revenit. Sper sa iti mearga mai bine de acum incolo...Si mie imi pare rau ca nu ne-am intalnit. Poate cand ajung prin Bucuresti iti dau un mesaj inainte si ne vedem.

Otilia draga te cred ca vrei vacanta. Tu mama luptatoare cum esti - model ce sa mai le induri pe toate.

Cat despre tiroida eu am pierdut-o de sub control definitiv si nu stiu ce sa fac asa ca nu mai fac nimic decat sa iau pastila, sa ma duc la sala si sa mananc OK. Acus ce sa fac - sa mor ca nu sunt slaba?

Eu fug la treaba ca am o saptamana nebuna si ura vine weekenul.

Pupici si weekend super.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Cristina, sigur ca nu ai pierdut lupta. Faptul ca mergi foarte des la sala inseamna ca esti pe baricade. Si sportul ajuta mai mult decat dieta in lupta cu metabolismul, cu grasimea. Cred ca la tine masa musculara atarna greu la cantar dar e foarte bine asa ca ea indica un organism tanar si in putere. Plus ca muschii consuma din calorii si cand faci repaos
Ce se intampla daca nu iei pastila zilnica? stai bine cu somnul?

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuinea spune:

Buna dimineata,

Oti draga eu cu sportul nu o sa o rup nicodata pentru ca imi place. Mai ma si eu zile ca orice om cand nu vreau si nu vreau dar ma tarasc dar sunt mai rare. Cat despre pastiluta daca nu o iau vreo cateva zile apare senzatia de sufocare dimineata. La somn nu simt diferenta.

In rest ce sa va zic: eu sunt bine, tot racita, ieri am fost la o plimbarica dar acum in paine iar.

Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuinea spune:

Buna dimineata,

Nimeni pe aici....
Eu sa va zic ca am acelasi program nebun dar sper sa supravietuiesc lunii asteaia nebune.

Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisicuta spune:

Salutare, fete dragi!

In buna traditie a vorbei romanesti "planul de acasa nu se potriveste cu cel din targ" tot asa si eu, in loc sa fiu in concediu, acasa, cu piticii mei, sunt la lucru si fara copii, pe deasupra. ... Si aste, dupa cum cred ca banuiti, se datoreaza ideii traznite din capul Abramburicii de a muta cu o saptamana data inceperii anului scolar, ca, vezi Doamne, intr-o saptamana pun la punct tot ce n-au reusit intr-o vara intreaga! Asa ca, am fost o saptamana la mama, in concediu si, cand sa ma pun sambata sa le fac bagajele copiilor, iaca vestea: nu mai incepe scoala in 10 septembrie. Mi-am luat "la loc comanda", am sunat sefa sa o rog sa-mi faca rechemare pentru saptamana asta si-acum, iaca-ta-ma-s iar pe baricade, impotriva vointei mele, iar pruncii-s tot pe batatura mamii! Sambata incerc iar sa merg sa-i iau, alti 840 km strabatuti de dragul plimbarelii pe drumurile pitoresti ale patriei.

Ancuta, te pup dulce si sper sa treaca toate cu bine, fara sa te stoarca prea tare de energie!

Otilia, Cristina, sunteti in sufletul meu si va admir pentru tot ceea ce faceti, fiecare la locul vostru!

Am inceput mesajul pe la 11 si-l termin la 3 jumatate!

Va pup dulce pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuinea spune:

Buna dimineata,

Pisi draga te inteleg ceea ce vrei sa spui cu schimbatul ute-scoala-nu e scoala....plus chestia cu ingrasatul porcului in ajun merge la nebunie. Imi pare rau ca nu ai putut sa-ti aduci pisoiasii acasa ca stiu ca asta te deranjeaza cel mai mult.

Eu azi merg la doctor ca am o luna de cand tusesc si am avut asa cateva imboldeli prin spate. Sper sa nu fie serios.

In rest am fost la sala ca nu ma pot lasa de ea cu toate ca am behait ca o oaie nebuna de zici ca-mi ies plamanii pe care orificiu vreti voi.

Acus la servici raspund la e-mailuri si fug la medic dupa care ma asteapta acelasi program voios si anevoios...

Va pupic si o zi super sa aveti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuinea spune:

Buna dimineata,

Vad ca toata lumea se pregateste de scoala si nu mai zice nimic, nimic. De la Nico, Elena, Glimmer si alte fete nu am mai auzit nimic de un car de vreme...

In rest la mine toate asa cum le stiti, acelasi program dar ma bucur ca mai este o zi si vine weekendul.

Pupici.

PS Macar este soare afara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuinea spune:

Buna dimineata,

Fetelor chiar ca ati disparut de tot.

Eu acelasi program decat ca azi fara sala ca nu puteam de dimineata sa respir deloc.

Va doresc un weekend placut.

Pupici!

Mergi la inceput