casnicia:supunere si dragoste

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Femeia crestina face de regula mai multi copii si sta acasa cu ei. O femeie care merge la servici, care foloseste contraceptia pt a avea control asupra vietii ei, poate fi crestina adevarata? Poate alege?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Iulia, Mantuitorul spune ''Mila voiesc, iar nu jertfa". Daca femeia nu mai poate avea copii de la un punct incolo, de obicei se merge pe premisa ''din doua rele, alegem raul cel mai mic". Adica, cu alte cuvinte, avand un duhovnic, se hotaraste impreuna cu sotul si cu duhovnicul ce si cum... (atentie, primul e sotul).
Regula aceea nu e ceva batut in cuie pentru ca oamenii se mantuiesc fiecare diferit in functie de calea ep care o aleg. Si daca sa zicem femeia crestina nu poate avea copii, ce se intampla? Nu se mai mantuieste? Casatoria e o taina, presupune dragoste in primul rand, este taina cuplului si ''ceea ce a unit Dumnezeu, omul sa nu desparta"... Iar ''taina'' cuplului nu are loc doar pentru nastere de prunci cum stipuleaza unii sau altii...
Ar trebui adaugat ca nici unul din canoanele atator sinoade nu spune nimic despre asta si multi dintre sfinti au evitat sa vorbeasca despre subiectul asta...Insa este clar ca avortul este interzis (daca prin avort se intelege "metoda de contraceptie")

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Xenia2006 spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul
Pana una alta vad ca te-ai supus.


am sa te rog sa nu fii mojic.

daca nu ai nici un argument despre Maria si biblie, recunoaste si gata.
se intampla si la case mai mari, nu-i sfarsitul lumii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Ce vreau eu sa spun este ca biserica este formata din oameni, oameni imperfecti.



Cred ca mai corect este "biserica este slujita de oameni" pentru ca, cu siguranta, nu este formata din ei.
Daca accepti asta, cred ca esti pregatita sa mergi mai departe cu intelegerea. Daca insa pui semnul egal intre oamenii care intra in biserica (indiferent de motiv), si Dumnezeu, nu putem fi de acord.
Preotii au rostul de a aduce cuvantul si vointa Domnului in mijlocul oamenilor, iar faptul ca nu taie chitante la sumele incasate din pomelnice tine de latura lui umana care, pe mine, nu ma intereseaza. Sigur, un preot trebuie sa dea dovada primul in parohia lui de comportament in spiritul "fricii" de Dumnezeu...dar nu judecarea lui este problema mea cu Biserica.
De altfel, se observa usor ca intr-o discutie contradictorie primul lucru pe care un om fara credinta il baga in fata este problema preotilor.
Ei bine, eu cred in Dumnezeu si in cuvantul lui propovaduit de preoti, si nu in preoti, ca nu-s frate cu ei; desigur, fiecare in particular, deci si eu, avem duhovnicii nostri in care credem, pentru ca de ani de zile ne demonstreaza ca merita increderea si pretuirea noastra. Dar asta este altceva...

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Xenia2006
am sa te rog sa nu fii mojic.

Expliciteaza!

Citat:

daca nu ai nici un argument despre Maria si biblie, recunoaste si gata.

Te-am indrumat sa citesti Biblia. Cea in care personajele feminine au un rol secundar. Va place, nu va place, acesta-i realitatea. Care are si explicatii istorice de netagaduit. In perioada in care a fost elaborata Scriptura rolul femeii in societate era restrans. Evanghelistul Luca si apostolul Pavel fac mici (dar revolutionare pentru vremea aceea) concesii, recunoscand ici colo ca femeile erau cei mai devotati discipoli, ca sunt egale barbatului in Gratia divina, sau ca acestea au avut grija de bunastarea primelor comunitati crestine, inclusiv a cercului restrans din jurul apostolilor. Din aceste "scapari" ale Noului Testament, dar mai ales din scrierile apocrife, se intrevede adevarul ca femeia a jucat un rol major in cristalizarea crestinismului. Nomenklatura ecumenica masculina a pus insa frau avantului feminist al curentului initial crestin, primele concilii trimitand femeia inapoi in banca a doua. Acest frau s-a reflectat si in redactarea si mai ales prelucrarea cartilor biblice, dar mai ales in elaborarea canonului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

eu cred ca ceea ce citim noi acum si ii spunem biblie e o interpretare strict masculina a unor texte.
si mai cred ca supusenia, chiar si in sens biblic, e total daunatoare.
bazandu-se pe forta fizica, in vremurile vechi, barbatii au stabilit niste reguli de "inegalitate" pe care le-au extins la intelect, putere de decizie etc.
din fericire, omenirea a mai evoluat si tot mai multi inteleg ca armonia nu poate exista (in cuplu) decat prin dragoste si supusenie reciproce si egal distribuite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Citat:
citat din mesajul lui buli

eu cred ca ceea ce citim noi acum si ii spunem biblie e o interpretare strict masculina a unor texte.
si mai cred ca supusenia, chiar si in sens biblic, e total daunatoare.
bazandu-se pe forta fizica, in vremurile vechi, barbatii au stabilit niste reguli de "inegalitate" pe care le-au extins la intelect, putere de decizie etc.
din fericire, omenirea a mai evoluat si tot mai multi inteleg ca armonia nu poate exista (in cuplu) decat prin dragoste si supusenie reciproce si egal distribuite.


Da, omenirea a evoluat, insa Biblia a ramas aceeasi. Si mentalitatea oamenilor cam tot acolo e, mai ales pe la noi... De aceea sunt atatea divorturi, fiindca barbatii asteapta sa ne supunem, (ce ciudat, cand vine vorba de inselat sau de scandaluri domestice, uita de biblie), iar noi, femeile suntem cam pacatoase in ultima vreme... de cand am muscat din marul cu pricina, am apucat sa lucram, sa avem venituri, sa avem prietene cu care mai iesim in oras, ba mai mult, avem si permise de conducere, si de atunci parbatilor le-a cam picat coroana regeasca din cap.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Biblia nu este o interpretare a unor texte.. Si nici credinta nu e, nu are cum sa fie ...''texte''.... Ori o ai, ori nu o ai.
Si eu as putea sa-mi dau cu parerea despre gramatica limbii chineze, fara sa am habar, ca majoritatea oamenilor, dar asta nu inseamna ca ce spun eu e si adevarul, de vreme ce habar nu am de limba chineza, desi am auzit si eu de vreo cateva ori oameni vorbind-o...
Cat despre evolutie, asa este lumea a evoluat, dar ar trebui sa intelegem ca si aceasta credinta de care ne-am lepadat, ca si sfintii care au deservit-o (cu care nu mai avem aproape nimic in comun) au fost participanti activi in evolutie, si in multe locuri continua sa fie si sa scrie intr-un fel sau altul istoria, asa neinsemnata cum e....
Ca avem tendinta sa consideram tot ceea ce nu intelegem (si nici nu catadicsim sa vrem sa intelegem) ca fiind rau, nici nu mai spunem...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08

Biblia nu este o interpretare a unor texte.. Si nici credinta nu e, nu are cum sa fie ...''texte''.... Ori o ai, ori nu o ai.
Si eu as putea sa-mi dau cu parerea despre gramatica limbii chineze, fara sa am habar, ca majoritatea oamenilor, dar asta nu inseamna ca ce spun eu e si adevarul, de vreme ce habar nu am de limba chineza, desi am auzit si eu de vreo cateva ori oameni vorbind-o...
Cat despre evolutie, asa este lumea a evoluat, dar ar trebui sa intelegem ca si aceasta credinta de care ne-am lepadat, ca si sfintii care au deservit-o (cu care nu mai avem aproape nimic in comun) au fost participanti activi in evolutie, si in multe locuri continua sa fie si sa scrie intr-un fel sau altul istoria, asa neinsemnata cum e....
Ca avem tendinta sa consideram tot ceea ce nu intelegem (si nici nu catadicsim sa vrem sa intelegem) ca fiind rau, nici nu mai spunem...

Iasmin, mama de strengar de 9 anisori


Ce te face sa crezi ca cele care scriu la topic n-au citit Biblia ?
Si ultima afirmatie pe ce o bazezi ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Mik, eu am tot respectul pentru tine, ca si pentru celelalte participante la discutie, dar deja imi jignesti inteligenta. Te rog mult, nu ma lua cu din astea...
Este mai mult decat evident ca daca stii ce contine nu poti spune ca e interpretarea unor texte. E ca si cum ai sustine ca e un comentariu la poezia ''Luceafarul". Comentariu, comentariu, bun sa o stim si noi, dar unde-i textul initial pe care se "comenteaza"?
De ultima afirmatie nici nu ma mai obosesc sa raspund, gustul amar ma impiedica sa catadicsesc s-o iau in seama....


Mergi la inceput