casnicia:supunere si dragoste

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexia_21 spune:

A reusit sotul sa le iubeasca si sa se jertfeasca precum Hristos pentru Biserica Lui? A reusit sotia sa se supuna, sa asculte?
Mie povara de pe umerii barbatului mi se pare mult mai grea. Nimeni nu se poate smeri si supune asa cum a facut-o Hristos.


povara? adica a iubi e o povara? ideea de baza este ca fara iubire nu e nimic, decat o povara totul.
eu sunt casatorita de 20 de ani si tot de 20 de ani ne iubim , asa cum stim noi, fara a avea habar de mesajul sfantului pavel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Xenia2006 spune:

stati fetelor, ca iar am ajuns sa vorbim doar intre noi, cum era de asteptat.

unde-i capcaunul care manca jaratec despre cel mai important om din Biblie, acum cateva pagini?

ori tacerea radio e cea mai buna marturie despre 'intelepciunea barbatului casatorit'?

imi aminteste de-un banc scotian, hi-hi, care zicea... nah, poate vi-l spun alta data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Citat:
citat din mesajul lui freedelia


Ei, revenind la relatia sot/sotie. Din cum o descrii tu, casatoria crestina semana mai mult cu cea musulmana (si ma refer la musulmanii extremisti). Adica el imi spune ce e mai bine pentru mine, eu sunt ca un copil care nu are nici o parere si il asculta pe el neconditionat.Nu e nici pe departe asa.



Pina aici ai scris frumos,chiar si mesajul anterior ti l-am aprobat(pt. ca desi nu crezi/stii,Islamul este tot o religie ce se bazeaza pe exact aceleasi reguli si legi,ale lui Dumnezeu) insa aici ai dat cu batul in balta.Ai scris exact din/cu prejudecati,din imaginea generalizata (dupa cum isi inchipuie fiecare ...)a unei relatii dintre soti musulmani(fie ei si extremisti).Acelasi "standard" de extremist se poate aplica cu succes si crestinilor carora vorbele Domnului nici nu le-au ajuns pe linga urechi sau celor care se cred mai catolici decit Papa.Astea sunt defecte umane nu caracteristica religiei.Un sot care isi maltrateaza sotia,care nu-i respecta opinia...acel sot nu poseda nimic religios in el.el nu face dupa voia si porunca Domnului,ci dupa cit il duce capul sau pumnul,dupa caz.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Xenia2006
unde-i capcaunul care manca jaratec despre cel mai important om din Biblie, acum cateva pagini?

Pana una alta vad ca te-ai supus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Eu nu prea pricep ce au a face versetele din Biblie cu preotul x din Australia ca cerea bani...
Uite de aia de preotul ala de care spunea Bird (si altii j'de mii de care amintesc unii sau altii) in 20-50-100 de ani n-o sa-si aminteasca nimeni, dar de parintele Arsenie Papacioc da!
Mie nu-mi place cand se amesteca borcanele, si alea cu dulceata si cu gem si cu gogosari si se spune ca is toate cu otet....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexia_21

A reusit sotul sa le iubeasca si sa se jertfeasca precum Hristos pentru Biserica Lui? A reusit sotia sa se supuna, sa asculte?
Mie povara de pe umerii barbatului mi se pare mult mai grea. Nimeni nu se poate smeri si supune asa cum a facut-o Hristos.


povara? adica a iubi e o povara? ideea de baza este ca fara iubire nu e nimic, decat o povara totul.
eu sunt casatorita de 20 de ani si tot de 20 de ani ne iubim , asa cum stim noi, fara a avea habar de mesajul sfantului pavel.



Offf...de ce nu incerci sa treci prin filtrul gandirii ce citesti? Povara nu este sa iubesti...povara de pe umerii barbatului este sarcina pe care o are barbatul, de a proceda precum Isus...ori asta e greu, ba imposibil chiar, din moment ce noi, cei care credem in El, stim ca este unic.
Despre povara asta este vorba.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08
Eu nu prea pricep ce au a face versetele din Biblie cu preotul x din Australia ca cerea bani...

Ce vreau eu sa spun este ca biserica este formata din oameni, oameni imperfecti. Oamenii astia au fost imperfecti in trecut si continua sa fie imperfecti in prezent. Cum pot eu sa imi conduc viata dupa regulile facute de niste oameni care pretind ca stiu ce vrea Dumnezeu?

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Bird, in mare parte ai dreptate, dar tot asa sunt si cei din sistemul sanitar, si din cel al educatiei etc... Oare nu mai avem incredere in scoala pentru ca formatorii sunt oameni, si deci imperfecti?
Stii? E ca si cum as spune ca scoala e ceva rau, neaparat, si nu am incredere, deoarece stiu eu vreo doua educatoare/invatatoare care au pocnit copii.... Deci generalizarea e o chestie care cateodata ar trebui evitata. Iarasi parerea mea!
Si mai e si ideea ca la ''sufletul credintei'', incercam sa privim lucrurile chiar cu ''sufletul'' si chiar prin prisma credintei (fiecare ce credinta are: ca e catolic, musulman, ortodox etc)
Si inca un lucru si gata: eu personal am fost sa zic asa ''norocoasa'' aia care chiar am intalnit cativa sfinti, exact sfintii aceia dupa care se ghideaza Biserica in principiu. Aceia care n-or fi fost ei fara de pacat, dar cu siguranta erau cu mult superiori mie, pentru ca eu una nu pot face ceea ce puteau ei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Mariuta, vroiai exemple din viata personala.
A trai casnicie intru Hristos e o arta, iti cere multa putere e intelegere, iti cere sacrificiu, iti cere jertfa continua.
Hai sa ne gandim la ''luna de miere'', sau ma rog la perioada in care ne-am indragostit. Daca cel pe care cu tot sufletul il iubeam ne cerea ceva (''te rog, spala-mi sosetele, calca-mi camasa, fa-mi o ciorba", etc, etc, etc) oare nu ne duceam cu tot dragul si toata dragostea sa facem acestea? Ba inca mai si calcam sosetele, puneam masa cu o floricica intr-un pahar de apa (ca deh, vaze mai greu vezi in prima luna de casatorie), oare nu il asteptam cu mancarea calda? Ei acestea toate arata cum femeia se supune sotului din toata inima, din tot sufletul, natural, fara a se victimiza, ba inca i se pare normal sa faca ceea ce sotul ii cere. Eu cred ca toate am trecut prin faza asta, fie ca am constientizat-o, fie ca nu, ba poate ne intrebam mai tarziu ''ce-o fi fost in capul meu"?
Asisderea barbatul indragostit, ar fi in stare sa jertfeasca totul pentru femeia lui, a lui, aceea unica !
In timp insa aceasta stare de gratie scade, in functie de experientele prin care trecem, dar invatam o altfel de jertfa.
De pilda eu invat sa tac cand e momentul. Adica daca el tuna si fulgera, ce rost ar avea sa urlu si eu, ce mai iese atunci? Poate a avut o zi proasta, asa cum si eu am alta data, poate ca este ceva care nu doreste sa impartaseasca cu mine ca sa nu ma incarce, si atunci e si mai nervos. Alta data cand tun si fulger eu, tace el, si e mai bine asa. Asta e unul din exemple- invatam sa ne ''mulam'' unul dupa nevoile celuilalt, nevoi care se schimba in permanenta.
In fond si la urma urmei toti evoluam, cateodata sotii evolueaza separat, in directii diferite, si atunci e bine sa gaseasca o punte de legatura comuna. Cateodata pot fi copiii, desi e mult mai important sa fie un tel comun, un ideal comun.
Sa zicem ca noi, crestinii vrem sa ne mantuim, vreau si eu, vrea si el. Dar aici intervine evolutia separata, caci desi telul e comun, calea poate fi separata (o sotie se mantuieste prin cresterea pruncilor, sa zicem, in timp ce sotul se mantuieste prin mila pe care o are in suflet si cu care priveste pe toti si toate)...
Noua parintele duhovnic ne spunea ca ''oamenii isi imagineaza ca se casatoresc spre trai de vesnica veselie si fericire, dar nu e asa, fericirea e o stare de gratie, pe cand casnicia e o jertfa continua"...
Sau cum cu mult umor sustinea cineva ''casnicie vine de la casna (cazna)"... Bine, asta e o gluma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08
Eu nu prea pricep ce au a face versetele din Biblie cu preotul x din Australia ca cerea bani...

Ce vreau eu sa spun este ca biserica este formata din oameni, oameni imperfecti. Oamenii astia au fost imperfecti in trecut si continua sa fie imperfecti in prezent. Cum pot eu sa imi conduc viata dupa regulile facute de niste oameni care pretind ca stiu ce vrea Dumnezeu?

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper



Draga mea, cand ai avut nevoie, Dumnezeu a fost prezent pentru tine prin mijlocitorul sau, preotul. Chiar daca ti-ai schimbat opiniile intre timp, te rog eu frumos, nu barfi sentimentul pe care l-ai trait atunci, pacea aceea interioara.
Daca nu vrei sa te conduci dupa niste reguli, bine, insa...
Citat:
Dumnezeu e perfect si legile lui sunt valabile oricand si oriunde.

...am senzatia ca te contrazici. Cand iti pui ordine in ganduri, mi-ar face placere sa discutam.

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput