casnicia:supunere si dragoste

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ideile si conceptiile, credintele oamenilor se mai schimba de-a lungul vietii. Eu la 18-19 ani (cat avea bird cand s-a casatorit) credeam ca tot ce scrie Pavel Corut e pe bune si vedeam numai atacuri energetice, spioni si bubuli peste tot. Asta nu inaseamna ca acum trebuie sa cred si sa sustin acelasi lucru ca atunci.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Laura, lasa bubulii deoparte, ca nu se compara. Gandeste-te la un om care te ajuta, iti ofera dragoste, siguranta si dupa ani de zile esti prima care sa-l loveasca, sa-l acuze. Ce ti-a facut tie omul acela, Laura, in afara de a-ti da ce i-ai cerut? Merita el dispretul tau?

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ingrid, vroiam sa fac o comparatie despre cum se schimba ideile si convingerile oamenilor in timp. Nu am nimic cu nimeni si nu dispretuiesc pe nimeni.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Stiu. Ca se schimba ideile, inteleg. Ca lovesti in cine te-a ajutat, asta nu.

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Parintele Arsenie Papacioc:
"Femeia nu trebuie vazuta ca o roaba. Pentru ca, desi spunem in rugaciunile Tainei Cununiei, ca femeia trebuie sa se supuna barbatului, acesta din urma trebuie sa fie atent ca i se spune, tot in aceeasi rugaciune, ca trebuie sa o iubeasca. Daca nu o iubeste, nu o sa-l asculte. Barbatul, daca nu asculta de acest cuvant, se face raspunzator de indaratnicia femeii. Deci, trebuie sa o iubeasca cu orice chip.
In casnicie se intra prin foarte multe transformari si lucruri neprevazute, datorita marilor intimitati: nastere de copii, care nu se face numai citind cum se face, ci se naste in modul cel mai normal de catre toate femeile, fie imparateasa, fie femeie de rand.
Intre cei doi soti nu exista grad de rudenie. Daca barbatul este capul, femeia este tot cap. Trebuie sa se supuna unul fata de altul; fiindca sunt foarte dese situatiile in care barbatul o intreaba si-si asculta femeia.
Ei trebuie sa se iubeasca. Daca nu se iubesc, relatia dintre soti este numai o ordinara galceava.
Daca barbatul este cap, femeia este inima! Si inima este mai mult decat orice, este adancul cel mai adanc al fiintei omenesti, este chiar locul unde Dumnezeu si-a facut locas. Si daca ea este inima, e si el inima, fiindca iubirea armonizeaza casnicia.

Am cununat odata pe cineva si, cand am ajuns la rugaciunea unde preotul spune: “Iar femeia sa asculte de barbat!“, toata lumea s-a uitat la mireasa si mireasa a plecat capul. Mie nu mi-a convenit acest moment. Dar am tacut pana mi-a venit vremea la predica si i-am spus: “Am constatat ca lumea n-a fost atenta la cuvintele de mai inainte care spuneau ca barbatul este dator sa-si iubeasca sotia. Draga mireasa, daca nu te iubeste, sa nu-l asculti! Draga mireasa…” Sa nu ne jucam cu cuvintele! Fata nu e numai o jucarie de pat sau o jucarie de bucatarie. Femeia, cu gingasia ei: “ésprit de finesse“, e libera si nu o sa asculte la infinit de un nepasator. Ca femeia buna nu e nimic mai bun, si ca femeia rea nu e nimic mai rau. Deci trebuie cu orice chip sa o faci buna."

Asta e parerea Bisericii ortodoxe romane, si nu alta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
Intre cei doi soti nu exista grad de rudenie. Daca barbatul este capul, femeia este tot cap. Trebuie sa se supuna unul fata de altul; fiindca sunt foarte dese situatiile in care barbatul o intreaba si-si asculta femeia.
Ei trebuie sa se iubeasca. Daca nu se iubesc, relatia dintre soti este numai o ordinara galceava.

Mult adevar in cateva cuvinte.

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

tatal meu a fost si este inca un om foarte intelept si priceput in sfaturi. atat de priceput incat nu ne-a batut la cap sa facem asa sau pe dincolo.
cand eram la 18 ani m-am indragostit de un baiat. nu mai stiu in ce imprejurare l-au cunoscut si parintii mei. dupa cateva zile tata mi-a spus "fata mea, acel baiat nu te iubeste si nici nu te va iubi cu sinceritate vreodata. el se joaca doar cu tine, nu e demn sa-i oferi iubirea si inima ta. cauta un baiat care sa-l iubesca pe Dumnezeu, acela va stii ce sa faca cu inima ta."
mentionez ca ai mei nu au fost religiosi, nu ne-au dus la biserica decat rar.

dupa ani, constat ca tata avea dreptate.

Laura, asa cred si eu. ca oamneii isi schimba ideile de-a lungul vietii. cred ca e un lucru bun si benefic, altfel am ramane ancorati si legati in trecut.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Ingrid,
eu nu vad pe Dumnezeu si biserica ca fiind un tot. Biserica e formata din oameni care sunt imperfecti si care raspund vremurilor in care traiesc. Dumnezeu e perfect si legile lui sunt valabile oricand si oriunde. Nu cred ca trebuie sa amintesc ce mizerii de oameni reusesc sa se aciueasca in biserica, abuzatori de copii, mincinosi, betivi, care iau si ultimul ban de pe om ca sa-i inmormanteze ruda, chiar si la nivele mari au fost Papi gen Borgia, etc. Oamenii asociati cu biserica au facut greseli enorme de-a lungul timpului, au trimis copii la razboi, au macelarit populatii intregi, etc. totul in numele Domnului. Pentru mine este o mare distictie intre ce zice Dumnezeu si ce zice omul sau ce interpreteaza omul din dorinta lui Dumnezeu, evident influentat de timpurile pe care le traieste. Cum am zis, la vremea aia sa poruncesti barbatului sa iubeasca femeia era ceva foarte progresiv, iar fara supunerea femeii nici nu se putea concepe viata. Asa era atunci. Vremurile s-au schimbat.

Ce ma deranjeaza pe mine este ca biserica alege sa o intoarca si sa interpreteze supunerea ca un mare dar si o mare libertate acordata femeii , in loc sa schimbe textul si sa-l aduca in rand cu zilele noastre. Mesajul este oricum de egalitate, de ce nu putem sa o spunem pe fata?

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
Gandeste-te la un om care te ajuta, iti ofera dragoste, siguranta si dupa ani de zile esti prima care sa-l loveasca, sa-l acuze.

Comparand biserica cu un om ar iesi tare rau. Ar fi si 'omul' ala care te jumuleste de bani la botezuri si inmormantari si care iti abuzeaza copiii, etc.

Am fost la un botez la ortodoxi aici in Australia. Era o slujba de duminica dupa care avea 2 botezuri. Primul lucru a inceput preotul sa ceara bani pentru niste picturi . Dar asa agresiv, ca sunt atatea familii inscrise si ar fi suma asta de familie . Apoi a venit cu o poveste de groaza cum o femeie care lucra duminica Dumnezeu a pedepsit-o si i-a lovit copilul cu masina . Si ea s-a rugat si si-a cerut iertare si copilul a supravietuit. Sper din tot sufletul ca preotul asta cand ajunge vreodata in spital sa il lase duminica singur acolo ca pleaca toata lumea acasa, sa nu cumva sa le omoare Dumnezeu copiii. Asa ceva ridicol nu am auzit in viata mea. La botez la nepotica mea, tot aici dar la alta biserica ortodoxa, intreaba frate-miu cat costa si preotul zice: atat pentru biserica (cu chitanta) si pentru mine cat vrei tu . Poate ne-am dezobisuit noi de obiceiuri din astea dar aici daca dai banul ti se da chitanta. Nu asta e jobul lui? Mie nu imi da nimeni nimic in plus.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
Gandeste-te la un om care te ajuta, iti ofera dragoste, siguranta si dupa ani de zile esti prima care sa-l loveasca, sa-l acuze.

Comparand biserica cu un om ar iesi tare rau. Ar fi si 'omul' ala care te jumuleste de bani la botezuri si inmormantari si care iti abuzeaza copiii, etc.

Am fost la un botez la ortodoxi aici in Australia. Era o slujba de duminica dupa care avea 2 botezuri. Primul lucru a inceput preotul sa ceara bani pentru niste picturi . Dar asa agresiv, ca sunt atatea familii inscrise si ar fi suma asta de familie . Apoi a venit cu o poveste de groaza cum o femeie care lucra duminica Dumnezeu a pedepsit-o si i-a lovit copilul cu masina . Si ea s-a rugat si si-a cerut iertare si copilul a supravietuit. Sper din tot sufletul ca preotul asta cand ajunge vreodata in spital sa il lase duminica singur acolo ca pleaca toata lumea acasa, sa nu cumva sa le omoare Dumnezeu copiii. Asa ceva ridicol nu am auzit in viata mea. La botez la nepotica mea, tot aici dar la alta biserica ortodoxa, intreaba frate-miu cat costa si preotul zice: atat pentru biserica (cu chitanta) si pentru mine cat vrei tu . Poate ne-am dezobisuit noi de obiceiuri din astea dar aici daca dai banul ti se da chitanta. Nu asta e jobul lui? Mie nu imi da nimeni nimic in plus.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper




bird, dar de ce nu te-ai adresat direct preotului?
intreaba-l de ce nu plateste picturile din buzunar, critica-l pentru predica, etc.
nu e o tara libera?
scuze, dar ce ne povestesti nu are nici o legatura cu subiectul.


eu as vrea sa le rog pe persoanele care au adoptat in viata personala perspectiva biblica asupra casniciei (nu sufar cuvantul "reguli" folosit de cateva ori aici), sa ne dea si noua exemple de viata in care au reusit sa aplice mesajul Sfantului Pavel.
A reusit sotul sa le iubeasca si sa se jertfeasca precum Hristos pentru Biserica Lui? A reusit sotia sa se supuna, sa asculte?
Mie povara de pe umerii barbatului mi se pare mult mai grea. Nimeni nu se poate smeri si supune asa cum a facut-o Hristos.

Mergi la inceput