casnicia:supunere si dragoste

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Din cum a decurs discutia pana acum reiese ca limbajul biblic este inteles gresit. De exemplu cand Biblia se refera la dragoste, nu sentimentul ocupa primul loc, pe cand in lumea de azi dragostea este in primul rand sentimentala. Ca referinta cititi 1Corinteni capitolul 13.

La fel si supunerea biblica nu este aceeasi cu supunerea inteleasa de toata lumea. Sunt lucruri foarte diferite. In Biblie supunerea inseamna in primul rand ascultare, si ea exista si in Trinitate. Fiul (Isus) s-a supus Tatalui fiind ascultator pana la moarte. Deci incepe cu Isus care daca cititi Noul Testament se supune Tatalui, apoi se continua cu barbatul care se supune lui Christos si apoi cu femeia care se supune barbatului ei. Dumnezeu doreste de la femeie aceeasi supunere pe care o doreste si de la barbat. Si sotul crestin se supune lui Christos, daca nu o face relatia lui cu Dumnezeu sufera. Intrebarea mea acum pentru voi este, se supune sotul vostru lui Christos? Atunci si el stie ce inseamna supunerea. Este o experienta care te smereste ca barbat. In alta parte spune ca daca sotul nu-si trateaza sotia cu respect si nu o iubeste, rugaciunile nu ii vor fi ascultate. Ei bine, cand are un astfel de sot nici femeii nu ii este greu sa se supuna barbatului.

Sotul meu nu mi-a cerut niciodata sa ma supun, de fapt cred ca daca ar fi mentionat asta nu l-as mai fi luat de barbat, pentru mine este o bucurie sa ma supun, pentru ca am incredere in relatia lui cu Dumnezeu, vad cum el la randul lui se smereste si se supune lui Christos, discutam totul, ne rugam impreuna cand avem de luat decizii care privesc familia (si nu numai), ma rog pentru el ca Dumnezeu sa-i dea intelepciune, dar in final il las pe el sa decida. Da, a luat si decizii gresite (sau cel putin asa pareau), dar Dumnezeu a stiut inima lui sincera si intotdeauna a facut ca totul sa iasa bine in final, iar el a invatat o lectie valoroasa si s-a maturizat si mai mult. Eu nu in sotul meu ma incred in primul rand cand il las sa decida ci in Dumnezeu care il ghideaza. De multe ori el ma lasa pe mine sa decid, dar daca ajungem la o doua pareri diferite, eu il las pe el. Pentru sotul meu in particular parerile mele sunt pretioase si cautate. Eu nu sunt presul sotului meu, sau sluga lui, ci lumina ochilor lui.

Acum, nu la fel este inteleasa supunerea in lume, din contra, in cele mai multe cazuri am vazut de fapt abuzuri. Multi barbati cer sotiilor sa faca cum vor ei, dar fara ca ei la randul lor sa se supuna nimanui. Aceasta supunere, mai ales in cultura romaneasca care are o boare de crestinism in ea, este doar o arma a barbatului. Barbatul e cocos. El cere sotiei supunere ca asa cica zice biserica, dar el habar n-are pe ce lume e. De fapt el vrea sclavie si eventual sac de bataie. La fel am auzit si femei care ziceau ca barbatul e capul dar femeia gatul, si-l misca pe barbat cum vor ele. Asta nu e supunere ci manipulare si nu are nimic de a face cu ce zice Biblia. De fapt sunt paralele. Supunerea vine din dragoste si nu poate fi impusa, este o alegere.

Nici eu nu m-as supune, daca supunerea este ce se intelege astazi in lume. Si inteleg de ce multora de aici le este teama sa se supuna sotilor, nu vor sa fie ranite si luate de proaste, ceea ce arata clar ca nu au incredere in dragostea sotilor lor.

Deci recapitulam:

Isus se supune Tatalui
Sotul se supune lui Isus
Sotia sotului (si implicit lui Isus)





Gloria si Eva (22 dec. 2004)


Vara 2011


Evil thrives when good men do nothing




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

greieras, dar de ce nu scrie "femeia sa se supuna lui Dumnezeu si sa iubeasca barbatul, iar barbatul sa se supuna femeii"? Acceptand sa te supui barbatului nu accepti ca iti este superior? ca e mai destept, mai puternic, mai drept, mai viteaz, mai devreme acasa? Cu ce este femeia mai prejos, de ea trebuie sa se supuna barbatului si nu barbatul ei?

(Mi-a placut mai mult interpretarea lui michelle )



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Acceptand sa te supui barbatului nu accepti ca iti este superior? ca e mai destept, mai puternic, mai drept, mai viteaz, mai devreme acasa? Cu ce este femeia mai prejos, de ea trebuie sa se supuna barbatului si nu barbatul ei?



Nu, nici vorba. Suntem creati diferiti pentru a indeplinii functii diferite. Vezi tie ti se pare nedrept ca femeia sa se supuna, dar sotului meu i se parea nedrept ca eu sa fiu singura care alapteaza. Barbatii sunt superiori in anumite domenii iar femeile sunt superioare in altele. Este chestie de constructie.



Gloria si Eva (22 dec. 2004)


Vara 2011


Evil thrives when good men do nothing




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Deci tu esti de acord ca barbatul iti e superior (esti convinsa de asta) intelectual, psihic, moral (din moment ce i te supui in toate deciziile ce le ia). Exemplul cu alptatul pe mine nu ma convinge .. toate mamiferele alapteaza, dar asta nu inseamna ca o vaca e superioara unei femei ce nu are lapte.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Nu ai inteles nimic. Nu ma supun pentru ca sotul mi-o cere, sau pentru ca recunosc ca el imi este superior ci pentru ca asta doreste Dumnezeu de la mine.

Si hai sa fim sinceri, tu te supui sefului (sefei) la servici pentru ca esti convinsa ca iti este superioara?

Contra argumentele cu care vii tu sunt penibile.

Laura, nu te obliga nimeni sa te supui dar ierarhia exista in orice domeniu, chiar si in Trinitate.

Gloria si Eva (22 dec. 2004)


Vara 2011


Evil thrives when good men do nothing




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Adevarul e ca-i mult mai simplu sa accepti suprematia sotului ca fiind adevar incontestabil, decat sa lupti pt a fi egala cu el.
In caz de deces al sotului ( Doamne fereste ! ), cu cine il inlocuim pt a ne raporta la cineva superior noua ?



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Daca ierarhia exista si tu te supui barbatului, logic este ca barbatul iti este superior. Si comparatia cu sefii nu mi se pare ok in acest context. Cu sefii nu traiesc, nu iau ei decizii ce tin de viata mea de zi cu zi, de viitorul meu si al familiei si eu ma supun. Si daca a fost cazul, i-am demonstrat sefului ca nu are dreptate si ca eu stiu/fac mai bine. Cu sefii pot rupe oricand relatiile. Ori intr-o casnicie ar trebui sa fie cu totul altfel, nu relatie sef-subordonat.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Dar suntem egale cu sotii nostri. In drepturi suntem egale cu ei, dupa cum si spune Biblia. In Christos nu mai exista femeie sau barbat, ci toti suntem una, dar atributiile si responsabilitatile noastre difera.

Laura25 ce te face sa crezi ca ma deranjeaza faptul ca iti place mai mult ce a scris Michelle? Are loc un concurs aici de care eu nu stiu. Eu am spus punctul meu de vedere. Michelle a scris foarte bine ce a scris si ma bucur daca iti place.



Gloria si Eva (22 dec. 2004)


Vara 2011


Evil thrives when good men do nothing




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Nu am zis ca imi place mai mult ce a spus Michelle ca sa te supar, sa te deranjez. Nu m-am gandit nici o secunda ca ar fi vreun concurs. Era doar o constatare ca interpretarea ei mi-e mai usor sa o accept.

Si tot nu inteleg, logic, cum vine "suntem egali in drepturi" dar barabtul ia deciziile si eu ma supun.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Laura, personal nu ma astept ca o persoana care nu are o relatie cu Dumnezeu sa inteleaga asta. Supunerea si Dumnezeu sunt inseparabile. Nici eu nu am inteles asta pana nu am inceput sa am o relatie personala cu Dumnezeu. Din relatia mea cu El deriva relatia mea cu sotul.

Intr-o familie care nu traieste dupa preceptele Biblice nu ma astept sa functioneze, pentru ca scara de valori difera. Valorile mele sunt constante pentru ca au ca baza Cuvantul Lui Dumenzeu care nu se schimba, dar pentru cei care nu respecta Biblia setul de valori difera si e foarte variabil.

Ceea ce am spus mai sus se vrea a fi o fotografie a 2 situatii diferite si nicidecum nu arat cu degetul. Eu inteleg ce simti si gandesti pentru ca am fost si eu acolo.



Gloria si Eva (22 dec. 2004)


Vara 2011


Evil thrives when good men do nothing




Mergi la inceput