casnicia:supunere si dragoste

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui buli

pai, daca noi putem sa ne straduim sa sesizam frumusetea povestilor de demult, inseamna ca exista apreciere si admiratie si pentru vremurile si conceptiile actuale, nu?


Nu ne straduim, pur si simplu unele povesti plac, indiferent in ce epoci au avut loc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

sunt complet off topic. Cum, mey Laura, sa spui despre Iacob ca s-a "sexat" ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

ok, ok ... a intretinut raporturi sexuale. E mai bun asa?



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Ca sa poti intelege, trebuie sa stii cate ceva despre acele vremuri si sa le lasi unde au fost, nu sa le aduci in lumea noastra si sa le judeci conform principiilor de azi.

Exact asta ziceam si eu. De ce trebuie sa aducem niste reguli de pe vremea cand femeia era considerata fiinta inferioara si sa le aplicam in ziua de azi.

In contextul acelor vremuri este evident ca cererea de-a fi supusa pentru femeie si de-a iubi pentru barbat vine in sprijinul femeii. Este mare lucru sa-i ceri barbatului sa-si iubeasca nevasta cand aceasta era doar pentru facut copii si munca. Cand nu era buna de facut copii, mergea si sora sau sclavele .

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
In schimb, respingerea ta te priveaza de doua lucruri esentiale: spovedania si impartasania. Cum le rezolvi pe asta fara un preot?

Pentru mine astea sunt legate de biserica, ritualuri bisericesti. Din cand in cand imi iese in cale un om deosebit, sau poate mi-l trimite Dumnezeu ? Si atunci pot sa stau de vorba cu el, un fel de spovedanie dar fara biserica si ritualuri. Ultima data faceam vizite la domiciliu la mama unui preot catolic. Era paleativa batrana dar incredibil de ascutita la minte si avea un minunat simt al umorului. Preotul era un tip deosebit, foarte modest, foarte implicat in viata comunitatii. Initial mergeam mai rar dar pe masura ce batrana se apropia de sfarsit am ajuns sa merg zilnic sa o vad. Am avut discutii lungi cu el, mi-a placut ca om si ca preot. Nu era genul care sa judece, care sa dea lectii necerute. Dupa ce batrana a murit s-a mutat la alta parohie. Nu am fost niciodata la slujba desi m-a invitat, nu a insistat. Dar am simtit ca am discutat cu el lucruri esentiale si mi-am descarcat sufletul.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Ca sa poti intelege, trebuie sa stii cate ceva despre acele vremuri si sa le lasi unde au fost, nu sa le aduci in lumea noastra si sa le judeci conform principiilor de azi.

... Cand nu era buna de facut copii, mergea si sora sau sclavele .

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper




bird, degeaba incerci sa dezbati, sa invirtesti pe toate partile aceste idei din Biblie daca tu nu le-ai citit, iar daca incerca cineva sa ti le explice, tu iti indrepti tot urechea surda...no offence.

iti mai repet inca o data, ca nu era o regula ca un barbat sa aiba mai multe neveste...nu a fost asta porunca, sau "dat" de la Dumnezeu.

de multe ori, de cele mai multe ori nevasta era cea care din dorinta de a creste copii( cum e pe vremea asta cand ii infiaza) ii "dadea" sotului servitoarea pt a avea copii cu ea, si acestia sa fie totusi copiii naturali ai sotului.

eu asa inteleg aceste povestiri din Biblie si incerc sa nu ma impiedic de anumite traditii, obiceiuri de la acele vremuri/popoare.
si de la fiecare personaj am ceva de invatat, asa cum este el cu bune, cu rele...

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
Socrul i-a spus ca la el e traditia ca fiica cea mare sa se marite intii de aceea i-a dat-o pe Leah.
La o sapt. i-a dat-o pe Rachel cu promisiunea ca sa mai munceasca 7 ani pt ea.
La amindoua socrul le-a dat si 2 servitoare.


cum s-ar spune (in Noul Testament) cine scoate sabia de sabie va pieri. Si Iacov l-a pacalit (de doua ori) pe Esau deci "pacaleala" asta n-a fost chiar o intamplare. doar o consecinta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui patou

Citat:
Socrul i-a spus ca la el e traditia ca fiica cea mare sa se marite intii de aceea i-a dat-o pe Leah.
La o sapt. i-a dat-o pe Rachel cu promisiunea ca sa mai munceasca 7 ani pt ea.
La amindoua socrul le-a dat si 2 servitoare.


cum s-ar spune (in Noul Testament) cine scoate sabia de sabie va pieri. Si Iacov l-a pacalit (de doua ori) pe Esau deci "pacaleala" asta n-a fost chiar o intamplare. doar o consecinta.




www.pasipecaleacredintei.wordpress.com" target="_blank">pe cont propriu


da ,asa este ... uitasem de fratele lui geaman Esau, ca l-a pacalit pt a-i lua dreptul de primul nascut. asa si el la rindul lui a fost pacalit de altcineva.

thanks

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
In schimb, respingerea ta te priveaza de doua lucruri esentiale: spovedania si impartasania. Cum le rezolvi pe asta fara un preot?

Pentru mine astea sunt legate de biserica, ritualuri bisericesti. Din cand in cand imi iese in cale un om deosebit, sau poate mi-l trimite Dumnezeu ? Si atunci pot sa stau de vorba cu el, un fel de spovedanie dar fara biserica si ritualuri. Ultima data faceam vizite la domiciliu la mama unui preot catolic. Era paleativa batrana dar incredibil de ascutita la minte si avea un minunat simt al umorului. Preotul era un tip deosebit, foarte modest, foarte implicat in viata comunitatii. Initial mergeam mai rar dar pe masura ce batrana se apropia de sfarsit am ajuns sa merg zilnic sa o vad. Am avut discutii lungi cu el, mi-a placut ca om si ca preot. Nu era genul care sa judece, care sa dea lectii necerute. Dupa ce batrana a murit s-a mutat la alta parohie. Nu am fost niciodata la slujba desi m-a invitat, nu a insistat. Dar am simtit ca am discutat cu el lucruri esentiale si mi-am descarcat sufletul.





Foarte bine ai facut.
Intelegi acum de ce nu poti intelege ()ce vorbim: in credinta crestin-ortodoxa, spovedania si, mai apoi, impartasania, cel putin cea cu trupul si sangele Domnului, este dorinta cea mai mare a noastra, a credinciosilor, pentru ca ea ne uneste cu Dumnezeu. Este, precum vezi, o mare sfintenie, din punctul nostru de vedere, mai mult decat decat descarcarea sufletului printr-o discutie cu un om destept. Mult mai mult.
Fara aceste lucruri de care am pomenit, practica crestina nu exista sau, daca exista, este lipsita de valoare. Este foarte usor sa spui ca Dumnezeu a zis ca biserica gasim oriunde dorim sa ne rugam Lui si sa crezi ca ai vreo comunicare speciala cu Dumnezeu, dar ocolind biserica si, evident, pe preot. Dar este foarte gresit.
Gresit din punct de vedere al religiei. Din fericire, fiecare e liber sa procedeze asa cum vrea si da, oricat de credincios as fi, n-as putea blama un om fara credinta. E treaba lui.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:



Citat:
citat din mesajul lui Rufus


Foarte bine ai facut.
Intelegi acum de ce nu poti intelege ()ce vorbim: in credinta crestin-ortodoxa, Spovedania si, mai apoi, Impartasania, cel putin cea cu Trupul si Sangele Domnului, este dorinta cea mai mare a noastra, a credinciosilor, pentru ca ea ne uneste cu Dumnezeu. Este, precum vezi, o mare sfintenie, din punctul nostru de vedere, mai mult decat decat descarcarea sufletului printr-o discutie cu un om destept. Mult mai mult. Fara aceste lucruri de care am pomenit, practica crestina nu exista sau, daca exista, este lipsita de valoare. Este foarte usor sa spui ca Dumnezeu a zis ca biserica gasim oriunde dorim sa ne rugam Lui si sa crezi ca ai vreo comunicare speciala cu Dumnezeu, dar ocolind biserica si, evident, pe preot. Dar este foarte gresit.
Gresit din punct de vedere al religiei. Din fericire, fiecare e liber sa procedeze asa cum vrea si da, oricat de credincios as fi, n-as putea blama un om fara credinta. E treaba lui.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


[/quote]

Mergi la inceput