casnicia:supunere si dragoste

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Michelle, imi pare rau, dar nu cred ca pot pricepe. A iubit-o atat de mult pe Rachel incat s-a culcat cu alte 3 femei si a facut cu copii cu toate. Eu cred ca atunci cand iubesti o faci cu trup si suflet. Nu iubesti de nu mai poti pe una , dar o sexsezi pe sora'sa, apoi si vreo doua sclave. Daca o iubea atat de mult, de ce nu a stat doar cu ea? Inteleg ca era sterila, nu incapabila sa aiba viata sexuala (sa aiba ca scuza faptul ca avea si el niste nevoi si nevasta nu i le putea satisface din motive medicale).



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



astea sunt concluziile care le ai cand nu citesti.

pt ea a muncit 14 ani la socru sa o primeasca de nevasta....povestea e lunga.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Da, am citit ca a lucrat 7 ani pt ca nu avea bani sa o ia de nevasta, dar tatal socru cel rau l-a pacalit si i-a dat-o pe sora cea urata (adica cum!? el nu avea ochi sa vada cu cine se insoara? cum adica i-a dat-o si abia apoi cand a si-a dat seama a facut scandal, dar a s-a apucat de facut copii cu sora cea urat), apoi a mai muncit 7 ani ca sa i-o dea in final pe Rachel. Apoi Rachel cand a vazut ca nu ramane insarcinata i-a bagat, in marinimia ei, o sclava in pat domnului sot. El nu putea refuza, asa ca s-a apucat de facut copii si cu aia.
Nu, imi pare rau, dar nu mi se pare o poveste frumoasa. O fi, dar eu nu vad nimic frumos.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Adica ok, poti sa zici ca asa erau vremurile si convingerile societatii, ca trebuie sa ai mai multe neveste sau macar sa ai cat mai multi copii, cu nevasta sau cu sclava, nu conteaza. Ca asta faceau toti si personajele din VT sunt ca toti oamenii din vremea aia.

Dar sa zici ca asta e o poveste frumoasa, imi pare rau, dar nu inteleg.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Da, am citit ca a lucrat 7 ani pt ca nu avea bani sa o ia de nevasta, dar tatal socru cel rau l-a pacalit si i-a dat-o pe sora cea urata (adica cum!? el nu avea ochi sa vada cu cine se insoara? cum adica i-a dat-o si abia apoi cand a si-a dat seama a facut scandal, dar a s-a apucat de facut copii cu sora cea urat), apoi a mai muncit 7 ani ca sa i-o dea in final pe Rachel. Apoi Rachel cand a vazut ca nu ramane insarcinata i-a bagat, in marinimia ei, o sclava in pat domnului sot. El nu putea refuza, asa ca s-a apucat de facut copii si cu aia.
Nu, imi pare rau, dar nu mi se pare o poveste frumoasa. O fi, dar eu nu vad nimic frumos.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



Socrul l-a placut pe Jacob si a dorit sa-l tina cat mai mult sa-i munceasca la el.
Lea era fiica cea mare(si mai urita), Rachel cea mica(frumoasa).

Jacob a placut-o pe Rachel si a dorit-o de nevasta. dupa 7 ani cand a venit timpul sa se insoare cu ea, socrul l-a pacalit si i-a dat-o pe Leah. (nu m-a intreba cum l-a pacalit ca nu stiu).

Socrul i-a spus ca la el e traditia ca fiica cea mare sa se marite intii de aceea i-a dat-o pe Leah.
La o sapt. i-a dat-o pe Rachel cu promisiunea ca sa mai munceasca 7 ani pt ea.
La amindoua socrul le-a dat si 2 servitoare.

Rachel, cand a vazut ca nu poate avea copii, ea a fost cea care l-a obligat pe Jacob sa aiba copii cu servitoarea ei, ca sa ii poata creste copiii acesteia.

A fost ca o competitie intre ea si sora ei Leah care sa aiba sau sa creasca copii mai multi.

Leah stia ca Jacob o iubea mai mult pe Rachel, de aceea vroia ca sa ii ofere cat mai multi copii.
Rachel era geloasa pe Leah ca avea copii si ea nu putea.

De asta Jacob a avut copii si cu servitoarele.

Dintre toti copiii Jacob a iubit cel mai mult pe Joseph-primul copil al lui Rachel.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Michelle, imi pare rau, dar nu cred ca pot pricepe. A iubit-o atat de mult pe Rachel incat s-a culcat cu alte 3 femei si a facut cu copii cu toate. Eu cred ca atunci cand iubesti o faci cu trup si suflet. Nu iubesti de nu mai poti pe una , dar o sexsezi pe sora'sa, apoi si vreo doua sclave. Daca o iubea atat de mult, de ce nu a stat doar cu ea? Inteleg ca era sterila, nu incapabila sa aiba viata sexuala (sa aiba ca scuza faptul ca avea si el niste nevoi si nevasta nu i le putea satisface din motive medicale).






Laura, esti tare scumpa.
Parca vorbim de sotul vecinei de la 3, contemporan cu noi.
Gandeste-te ca tu judeci a la 2012, un om care a trait prin secolul XVI i.e.n
Ca sa poti intelege, trebuie sa stii cate ceva despre acele vremuri si sa le lasi unde au fost, nu sa le aduci in lumea noastra si sa le judeci conform principiilor de azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Lady, stiu ca erau alte vremuri si conceptii, de asta am zis ca in acest context pot sa inteleg. Dar nu pot sa gasesc frumusetea povestii de care spune Michelle.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa




Jacob a placut-o pe Rachel si a dorit-o de nevasta. dupa 7 ani cand a venit timpul sa se insoare cu ea, socrul l-a pacalit si i-a dat-o pe Leah. (nu m-a intreba cum l-a pacalit ca nu stiu).

michelle


Miresele erau acoperite pe vremea aia,nu li se vedea fatza.
Socrul l-a pacalit acoperind-o pe Leah in locul Rachelei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Cred ca trebuia sa fiu barbat fiindca pot iubi dar nu pot sa ma supun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Lady, stiu ca erau alte vremuri si conceptii, de asta am zis ca in acest context pot sa inteleg. Dar nu pot sa gasesc frumusetea povestii de care spune Michelle.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



Michelle a spus ca e frumoasa probabil referindu-se la sacrificiul facut de Iacob. Acesta a acceptat pacaleala si a mai muncit 7 ani doar din dragoste pentru Rachela. A facut tot ce i s-a cerut pentru a o primi pe Rachela de sotie. Hai mai, ca e frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

pai, daca noi putem sa ne straduim sa sesizam frumusetea povestilor de demult, inseamna ca exista apreciere si admiratie si pentru vremurile si conceptiile actuale, nu?

Mergi la inceput