casnicia:supunere si dragoste

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Michelle, chiar nu stiu exact, m-as bucura daca mi/ne-ai spune, stiu ca barbatul(Iacob, da?) a mai avut copii si cu alta dar, din vreo 12 copii, nu mai stiu care nascuti de cine, m-am gindit ca daca la slujba o da ex pt rodnicie, o fi avut ea mai multi,dar daca zici ca-s doar 2, habar n-am de ce o pomeneste, mersi daca-ti faci timp sa-mi spui.

7 baieti cu Leah(sora lui Rachel)+1 fata
2 cu Rachel?(Rachel a murit la nasterea celui de al 2-lea fiu)
2 cu roaba lui Leah
2 cu roaba lui Rachel



michelle


Si domnul asta era dat ca model de urmat? De ce apare in Biblie? Ce a facut asa grozav ?(in afara de multi copii cu mai multe femei)



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



Oameni buni, voi mai cititi si altceva decat forumul DC?
Pune mana pe Biblie si citeste! E in Cartea Facerii.


Daca ai probleme cu Biblia, subiectul e preluat destul de frumos de Thomas Mann in romanul Iosif si fratii sai. Ai sa te lamuresti singura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Multumesc pentru raspuns, mariuta. Citesc destul de mult, zic eu. Doar ca 'the book' nu e printre preferintele mele literare momentan.
Dar da, ai dreptate, nu trebuia sa inoportunez cu mirarile mele. Ma duc sa ma minunez un pic mai incolo.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70


Citat:
Preotii au rostul de a aduce cuvantul si vointa Domnului in mijlocul oamenilor ...

Dar eu am dubii in privinta asta. Am dubii ca dorinta lui Dumnezeu este transmisa clar si fara distorsiuni prin preoti. Preotii sunt imperfecti si ei modeleaza ceea ce cred ei ca vrea Dumnezeu influentati de timpul in care traiesc, de personalitatea lor, de deschiderea lor spre lume, etc.



Eu nu pot sa te fac sa n-ai dubii, daca asa crezi tu. Personal, n-am de ce sa am dubiile astea, n-am observat interpretari diferite in functie de zona, preot, timp. Poate doar discursurile s-au schimbat...cand eram mic nu-mi aduc aminte sa se fi pus accente ca in ziua de azi pe moralitate, de exemplu. Asta indica schimbarea "vremilor", ca si altele...dar nu vad nimic rau in abordarea diferita.
In schimb, respingerea ta te priveaza de doua lucruri esentiale: spovedania si impartasania. Cum le rezolvi pe asta fara un preot?

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Michelle, chiar nu stiu exact, m-as bucura daca mi/ne-ai spune, stiu ca barbatul(Iacob, da?) a mai avut copii si cu alta dar, din vreo 12 copii, nu mai stiu care nascuti de cine, m-am gindit ca daca la slujba o da ex pt rodnicie, o fi avut ea mai multi,dar daca zici ca-s doar 2, habar n-am de ce o pomeneste, mersi daca-ti faci timp sa-mi spui.

7 baieti cu Leah(sora lui Rachel)+1 fata
2 cu Rachel?(Rachel a murit la nasterea celui de al 2-lea fiu)
2 cu roaba lui Leah
2 cu roaba lui Rachel

Si domnul asta era dat ca model de urmat? De ce apare in Biblie? Ce a facut asa grozav ?(in afara de multi copii cu mai multe femei)


Pe vremea cand a fost scrisa Biblia era ceva normal ca barbatii sa aiba mai multe sotii. Femeile erau inferioare barbatilor. Singurul lor rol pe lumea asta era sa fie supuse barbatilor.





allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Michelle, chiar nu stiu exact, m-as bucura daca mi/ne-ai spune, stiu ca barbatul(Iacob, da?) a mai avut copii si cu alta dar, din vreo 12 copii, nu mai stiu care nascuti de cine, m-am gindit ca daca la slujba o da ex pt rodnicie, o fi avut ea mai multi,dar daca zici ca-s doar 2, habar n-am de ce o pomeneste, mersi daca-ti faci timp sa-mi spui.

7 baieti cu Leah(sora lui Rachel)+1 fata
2 cu Rachel?(Rachel a murit la nasterea celui de al 2-lea fiu)
2 cu roaba lui Leah
2 cu roaba lui Rachel



michelle


Si domnul asta era dat ca model de urmat? De ce apare in Biblie? Ce a facut asa grozav ?(in afara de multi copii cu mai multe femei)



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me




Din cei 12 fii a lui Iacov au descins triburile lui Israel.

De Isac ai auzit? Iacob a fost fiul lui Isac.Al doilea, mai exact.

Isac a fost fiul lui Avram.

Avem asadar trio-ul: Avram-Isac- Iacob, de care cred ca ai auzit.

Avram mai avea un fiu, conform credintei islamice. Ismail. Astfel, figura avramica e prezenta in toate cele 3 religii monoteiste: iudaism, crestinism, islam.
Nu e vreun sfant, nu il slaveste nimeni, e mai mult o figura istorica.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Multumesc, Lady! Am googalit si eu intre timp si am aflat ca in esenta e in Biblie pt ca a facut o gasca de copii, acei copii devenind fiecare intemeietorul unui trib.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Multumesc, Lady! Am googalit si eu intre timp si am aflat ca in esenta e in Biblie pt ca a facut o gasca de copii, acei copii devenind fiecare intemeietorul unui trib.



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai



Cu placere, Laura.
Insa nu faptul ca a facut o gasca de copii l-a adus in paginile vechiului testament, ci toata relatia familiei lui(avram si isac) cu divinitatea. Cei trei sunt parintii strabuni ai evreilor.
VT are si un puternic caracter istoric.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Multumesc, Lady! Am googalit si eu intre timp si am aflat ca in esenta e in Biblie pt ca a facut o gasca de copii, acei copii devenind fiecare intemeietorul unui trib.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



de pe google afli doar superficial.
povestea lui Jacob este f. frumoasa si interesanta daca reusesti sa-i intelegi esentza.
cat de mult Jacob a iubit-o pe Rachel si cum a muncit la tatal socru pt ea atitia ani pana sa o obtina de nevasta...

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui hannen

Citat:
citat din mesajul lui iulia_b


Si, uau, Iacob era poligam? Sa nu-mi spuneti ca e ok.


Si n-a fost singurul Majoritatea au fost,altii mai "avuti" au avut si de ordinul sutelor(vezi Solomon).Si nu,nu iti vor spune ca e ok ci iti vor spune ca asa era pe vremea VT dar ca dupa venirea lui Iisus legea s-a schimbat si ca acum se respecta doar NT.asta chiar daca Iisus a zis ca n-a venit sa schimbe legea ,ci sa o implineasca...

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!




sa o completez un pic pe Hannen, sutele de neveste care le-a avut Solomn nu au fost o binecuvintare, daca se citeste mai bine povestea lui. L-au facut sa se departeze de Dumenzeu.

La fel cu alte personaje din VT care au avut mai multe neveste de ex. Avram.
Sotia lui, Sarah nu putea avea copii si desi Dumnezeu i-a promis ca v-a avea mostenitori ei nu au avut rabdare sa astepte binecuvintarea lui Dumnezeu si de aceea si-a luat inca o nevasta pe Hagaar(de fapt a fost sugestia lui Sarah nu a lui Avraam).
Iar pt greseala asta inca se mai plateste si in prezent.

Cand a venit timpul Sarah a avut un copil Isaac (asa cum promisese Dumnezeu).

Deci poligamia este tot de la oameni nu de la Dumenzeu.
Dumnezeu nu a lasat pe Adam si Eva si alte neveste...doar una.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Michelle, imi pare rau, dar nu cred ca pot pricepe. A iubit-o atat de mult pe Rachel incat s-a culcat cu alte 3 femei si a facut cu copii cu toate. Eu cred ca atunci cand iubesti o faci cu trup si suflet. Nu iubesti de nu mai poti pe una , dar o sexsezi pe sora'sa, apoi si vreo doua sclave. Daca o iubea atat de mult, de ce nu a stat doar cu ea? Inteleg ca era sterila, nu incapabila sa aiba viata sexuala (sa aiba ca scuza faptul ca avea si el niste nevoi si nevasta nu i le putea satisface din motive medicale).



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput