casnicia:supunere si dragoste

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Ingrid,
din fericire am avut norocul sa cunosc si oameni extraordinari care apartineau bisericii. Eu nu am zis ca toti preotii sunt jigodii ci doar ca sub umbrela bisericii se strang si aceste jigodii care primesc protectie. Asta ma revolta. Faptul ca biseria ii apara. Se stie ce se intampla si totusi se strang gunoaiele sub pres si se pretinde ca nu exista.

Mi-as dori sa existe o biserica in care sa pot avea incredere. Nu spun o biserica perfecta dar una de incredere. Care sa curete gunoaiele din curte, sa nu accepte abuzul de putere a celor care lucreaza acolo si sa se deschida pentru tot omul.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

eu nu cred ca foloseste la ceva ca biblia sa fie luata ad literam.
exemplul lui bird cu sclavii e foarte bun. arata ca a fost adaptata si interpretata vremurilor. ceea ce am putea face si noi, fara sa se stirbeasca credinta.
aaa, sa respecti principiile, ideile, da, sigur!
dar sa iti propui sa traiesti in vremurile actuale dupa cum e scris in biblie e putin cam nepotrivit si nerealist.

si ca sa revenim la postul initial, nu cred ca o casatorie tb bazata pe supunere din partea femeii si dragoste din partea barbatului, ba chiar abordarea asta mi se pare ca impovareaza mult barbatul si nu recunoaste implicarea femeii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Ingrid,
din fericire am avut norocul sa cunosc si oameni extraordinari care apartineau bisericii. Eu nu am zis ca toti preotii sunt jigodii ci doar ca sub umbrela bisericii se strang si aceste jigodii care primesc protectie. Asta ma revolta. Faptul ca biseria ii apara. Se stie ce se intampla si totusi se strang gunoaiele sub pres si se pretinde ca nu exista.

Mi-as dori sa existe o biserica in care sa pot avea incredere. Nu spun o biserica perfecta dar una de incredere. Care sa curete gunoaiele din curte, sa nu accepte abuzul de putere a celor care lucreaza acolo si sa se deschida pentru tot omul.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper



biserici, preoti, pastori de incredere exista. eu am gasit si tu daca vei cauta vei gasi.

ca exista gunoaie...asa e si din pacate in locuri in care nu ar trebui sa fie.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
biserica, conform NT sunt credinciosii, e vb de acelasi lucru.

Deci biserica sunt oamenii. Oameni influentati de timpurile in care traiesc. Un om care a interpretat dorinta lui Dumnnezeu acum 1500 de ani a ajuns la o concluzie fooooarte diferita de ce ar ajunge un om din ziua de azi. Si atunci nu inteleg de ce biserica nu modifica mesajul ci doar incearca sa-l interpreteze sa dea bine. Faptul ca in biblie sunt mentionati sclavi inseamna ca Dumnezeu este deacord sa inrobim o alta fiinta umana?

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper



Biblia nu e un manual care trebuie updated in fiecare an. Omul trebuie sa se schimbe nu Biblia. Biblia e Cuvintul lui Dumnezeu. E bine cum a fost scrisa, transmisa si aplicabila tuturor timpurilor.

Ca exista sclavi, da asa e...pt ca exista rautatea oamenilor si va exista pana la venirea D. Isus.
Dumnezeu nu este de acord cu tot raul din lume(scalvie, prostitutie, crime...) dar acest rau e produs de oameni si D. ne lasa libertatea de a alege sa facem bine sau sa facem rau.

Daca ar vrea D. sa faca dreptate ar trebui sa eradicheze tot nu numai sclavia, nu-i asa?


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

si ca a venit vb de sclavie, stii cantecul Amazing grace?
a fost scris de un fost mare proprietar de sclavi. nu am timp sa scriu despre el. dar cine e interesat poate sa google.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Xenia2006 spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul
concluziile: incurci biblia cu biserica.


concluzie: confunzi smecheria cu profunzimea si hahaiala cu umorul

nu-i nimic, am sa punctez toate gogomaniile pe masura ce sunt afisate

@Katya, da, vorbeam despre cel mai important om. care e o femeie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Iasmin, nu la avort ma refeream ca si contraceptie. Ci la contraceptia propriu-zisa. Femeia din biblie tb sa faca dragoste cu barbatul pt procreere, nu pt placere (oricum nu pt placerea femeii). Stiu ca unele biserici sunt de acord acum cu contraceptia, chiar si cu prezervativul, dar daca ar fi sa ne ghidam strict dupa perceptele bibliei, este corect?
Si, uau, Iacob era poligam? Sa nu-mi spuneti ca e ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia_b


Si, uau, Iacob era poligam? Sa nu-mi spuneti ca e ok.


Si n-a fost singurul Majoritatea au fost,altii mai "avuti" au avut si de ordinul sutelor(vezi Solomon).Si nu,nu iti vor spune ca e ok ci iti vor spune ca asa era pe vremea VT dar ca dupa venirea lui Iisus legea s-a schimbat si ca acum se respecta doar NT.asta chiar daca Iisus a zis ca n-a venit sa schimbe legea ,ci sa o implineasca...

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Dumnezeu este propria noastra constiinta. Exista o forta care ne conduce destinele, dar sa nu confundam biserica inventata de oameni, cu forta numita Dumnezeu.
Pt cei oripilati : eu cred in Dumnezeu si merg si la biserica din cand in cand.
Biblia este o culegere de texte, scrisa de diversi barbati, interpretata si ras-interpretata de-a lungul timpului.
Femeia nu este supusa barbatului, ci partenera cu drepturi egale in casnicie.






allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Michelle, chiar nu stiu exact, m-as bucura daca mi/ne-ai spune, stiu ca barbatul(Iacob, da?) a mai avut copii si cu alta dar, din vreo 12 copii, nu mai stiu care nascuti de cine, m-am gindit ca daca la slujba o da ex pt rodnicie, o fi avut ea mai multi,dar daca zici ca-s doar 2, habar n-am de ce o pomeneste, mersi daca-ti faci timp sa-mi spui.

7 baieti cu Leah(sora lui Rachel)+1 fata
2 cu Rachel?(Rachel a murit la nasterea celui de al 2-lea fiu)
2 cu roaba lui Leah
2 cu roaba lui Rachel



michelle


Si domnul asta era dat ca model de urmat? De ce apare in Biblie? Ce a facut asa grozav ?(in afara de multi copii cu mai multe femei)



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput