casnicia:supunere si dragoste

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Ce nu inteleg eu e de ce se cramponeaza lumea de ce zice Biserica la cununie (ca doar zice tot acolo femeii si sa se inmulteasca ca Rachela) in leg cu supusenia femeii, din moment ce uite acuma-n sec 21 (cind lumea e mai mult atee) ce discutii sint despre discriminarea femeii. Cum se face ca-n momentul asta femeia se simte totusi inapoia barbatului? Mai bine ar avea grija femeia cum isi creste fiii, ca de-aia barbatii sint deasupra, acolo vad eu pb. Ca ce zice Biserica, ea zice, ea aude, de-aia nu mai poate lumea. Cheia e femeia, lumea poate arata asa cum vrea ea. Dar ea daca are de criticat, critica la sot, la sef, ei, dar la fiu...

Asta a propos de ce zice Bird ca Biserica e ipocrita...


sunt curioasa daca stii sa-mi raspunzi oare de ce se spune asta, "Inmulteste-te ca Rachel"? ca cine nu stie isi imagineazaa ca Rachel a avut zeci de copii, dar de fapt ea a avut doar 2(Joseph si Benjamin).


michelle

Aveau in vedere suprapopularea planetei de pe atunci.
Lasand gluma deoparte, Rahela a fost stearpa si a ramas grea prin binecuvantarea lui Dumnezeu...aici e cheia, binecuvantarea.

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Ingrid si Mihaela , mersi.Wow, ce m-am inselat, care va sa zica, ideea era de binecuvintare, iar nu de inmultire, am fost convinsa ca la inmultire se referea Mersi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
Draga mea, cand ai avut nevoie, Dumnezeu a fost prezent pentru tine prin mijlocitorul sau, preotul.

Cand am avut nevoie Dumnezeu a fost prezent pentru mine. Dar eu in preoti nu am incredere si nu i-am cautat cand am avut probleme.

Ma deranjeaza foarte tare faptul ca a spune ceva impotriva bisericii si a oamenilor care o formeaza este considerat lipsa de credinta. Sub umbrela asta se aduna in biserica o multime de jigodii pe care nu le poti critica. Si sa nu va luati de cuvanntul jigodie pentru ca un abuzator de copii, o persoana care ia ultimul banut pentru o inmormantare este o jigodie si nu merita respectul nimanui.

Citat:
...am senzatia ca te contrazici. Cand iti pui ordine in ganduri, mi-ar face placere sa discutam.

Te referi la muncitul duminica ? E una din porunci pe care eu nu pot sa o respect. Nu putem refuza tratament medical duminica si nici nu putem inchide spitalul. Dar atunci cand muncesc duminica ma odihnesc in alta zi .

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Daca insa pui semnul egal intre oamenii care intra in biserica (indiferent de motiv), si Dumnezeu, nu putem fi de acord.

Nuuu. Eu pun semnul egal intre oameni si biserica, nu intre oameni si Dumnezeu.

Citat:
Preotii au rostul de a aduce cuvantul si vointa Domnului in mijlocul oamenilor ...

Dar eu am dubii in privinta asta. Am dubii ca dorinta lui Dumnezeu este transmisa clar si fara distorsiuni prin preoti. Preotii sunt imperfecti si ei modeleaza ceea ce cred ei ca vrea Dumnezeu influentati de timpul in care traiesc, de personalitatea lor, de deschiderea lor spre lume, etc.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08
... fiind ceva atat de profund, de revelator pentru mine si pentru viata mea, vreau si eu sa fiu lasata in pace, sa nu fiu silita sa citesc despre ceea ce pune bazele fiintei si ratiunii mele..

Nu te sileste nimeni sa citesti, pe bune acum. Dar nu poti sa ai pretentia ca oamenii sa nu aibe o discutie foarte civilizata si politicoasa pentru ca iti zdruncina tie credinta. Nu intra pe un subiect care te face sa suferi si gata.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Michelle, chiar nu stiu exact, m-as bucura daca mi/ne-ai spune, stiu ca barbatul(Iacob, da?) a mai avut copii si cu alta dar, din vreo 12 copii, nu mai stiu care nascuti de cine, m-am gindit ca daca la slujba o da ex pt rodnicie, o fi avut ea mai multi,dar daca zici ca-s doar 2, habar n-am de ce o pomeneste, mersi daca-ti faci timp sa-mi spui.

7 baieti cu Leah(sora lui Rachel)+1 fata
2 cu Rachel?(Rachel a murit la nasterea celui de al 2-lea fiu)
2 cu roaba lui Leah
2 cu roaba lui Rachel



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Ce nu inteleg eu e de ce se cramponeaza lumea de ce zice Biserica la cununie (ca doar zice tot acolo femeii si sa se inmulteasca ca Rachela) in leg cu supusenia femeii, din moment ce uite acuma-n sec 21 (cind lumea e mai mult atee) ce discutii sint despre discriminarea femeii. Cum se face ca-n momentul asta femeia se simte totusi inapoia barbatului? Mai bine ar avea grija femeia cum isi creste fiii, ca de-aia barbatii sint deasupra, acolo vad eu pb. Ca ce zice Biserica, ea zice, ea aude, de-aia nu mai poate lumea. Cheia e femeia, lumea poate arata asa cum vrea ea. Dar ea daca are de criticat, critica la sot, la sef, ei, dar la fiu...

Asta a propos de ce zice Bird ca Biserica e ipocrita...


sunt curioasa daca stii sa-mi raspunzi oare de ce se spune asta, "Inmulteste-te ca Rachel"? ca cine nu stie isi imagineazaa ca Rachel a avut zeci de copii, dar de fapt ea a avut doar 2(Joseph si Benjamin).


michelle

Aveau in vedere suprapopularea planetei de pe atunci.
Lasand gluma deoparte, Rahela a fost stearpa si a ramas grea prin binecuvantarea lui Dumnezeu...aici e cheia, binecuvantarea.

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues


mersi. nu m-am gidit la varianta asta. de fapt nu cred ca expresia se afla in B. cred ca e auzita doar pe la nunti de la preoti...
asa e?

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Daca insa pui semnul egal intre oamenii care intra in biserica (indiferent de motiv), si Dumnezeu, nu putem fi de acord.

Nuuu. Eu pun semnul egal intre oameni si biserica, nu intre oameni si Dumnezeu.

Citat:
Preotii au rostul de a aduce cuvantul si vointa Domnului in mijlocul oamenilor ...

Dar eu am dubii in privinta asta. Am dubii ca dorinta lui Dumnezeu este transmisa clar si fara distorsiuni prin preoti. Preotii sunt imperfecti si ei modeleaza ceea ce cred ei ca vrea Dumnezeu influentati de timpul in care traiesc, de personalitatea lor, de deschiderea lor spre lume, etc.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper



biserica, conform NT sunt credinciosii, e vb de acelasi lucru.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Katya,.
Bird,

Citat:
Ma deranjeaza foarte tare faptul ca a spune ceva impotriva bisericii si a oamenilor care o formeaza este considerat lipsa de credinta. Sub umbrela asta se aduna in biserica o multime de jigodii pe care nu le poti critica. Si sa nu va luati de cuvanntul jigodie pentru ca un abuzator de copii, o persoana care ia ultimul banut pentru o inmormantare este o jigodie si nu merita respectul nimanui.

Esti foarte inversunata. Nu te opreste nimeni sa critici preotii sau sa discuti cu ei nu? ca si cu orice alt om fata de care ai niste reprosuri. Biserica, la randul ei, are datoria de a-si sanctiona slujitorii si pana acum am vazut destule exemple care sa-mi confirme faptul ca isi recunoaste greselile. Doar Dumnezeu e infailibil, noi nu putem aspira la o atare lumina.
Dar nu se justifica tonul tau, supararea ta. Spui ca nu ai apelat la preoti cand aveai nevoie. Si? Daca ii descrii ca pe niste "jigodii" de ce ai vrea sa te ajute? Poate ma luminezi ca nu inteleg de ce esti atat de furioasa.
Aspectul de care m-am legat a fost doar termenul de ipocrizie. Stiind ca te-ai folosit de Biserica, m-am revoltat.

Nu stiu ce probleme ai avut, dar vorbesti ca o persoana ce a suferit, si nu putin. Imi pare rau.


Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
biserica, conform NT sunt credinciosii, e vb de acelasi lucru.

Deci biserica sunt oamenii. Oameni influentati de timpurile in care traiesc. Un om care a interpretat dorinta lui Dumnnezeu acum 1500 de ani a ajuns la o concluzie fooooarte diferita de ce ar ajunge un om din ziua de azi. Si atunci nu inteleg de ce biserica nu modifica mesajul ci doar incearca sa-l interpreteze sa dea bine. Faptul ca in biblie sunt mentionati sclavi inseamna ca Dumnezeu este deacord sa inrobim o alta fiinta umana?

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput