casnicia:supunere si dragoste

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui greieras

Laura, personal nu ma astept ca o persoana care nu are o relatie cu Dumnezeu sa inteleaga asta. Supunerea si Dumnezeu sunt inseparabile. Nici eu nu am inteles asta pana nu am inceput sa am o relatie personala cu Dumnezeu. Din relatia mea cu El deriva relatia mea cu sotul.

Intr-o familie care nu traieste dupa preceptele Biblice nu ma astept sa functioneze, pentru ca scara de valori difera. Valorile mele sunt constante pentru ca au ca baza Cuvantul Lui Dumenzeu care nu se schimba, dar pentru cei care nu respecta Biblia setul de valori difera si e foarte variabil.

Ceea ce am spus mai sus se vrea a fi o fotografie a 2 situatii diferite si nicidecum nu arat cu degetul. Eu inteleg ce simti si gandesti pentru ca am fost si eu acolo.



Gloria si Eva (22 dec. 2004)


Vara 2011


Evil thrives when good men do nothing







Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Greieras, nu mai dau quote, dar sa stii ca apreciez mult mesajul tau de dragoste. Pentru mine, tot ce ai scris acolo demonstreaza fara tagada ca iubesti si esti la randul tau iubita. Si totul prin credinta.
Minunat draga mea, iti urez sa fie asa mereu.
Amandoua ati oferit explicatii din suflet. Nu puteti concura deoarece nu poate pierde niciuna.

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Multumesc Ingrid. Asa este.

Gloria si Eva (22 dec. 2004)


Vara 2011


Evil thrives when good men do nothing




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Michelle-Usa, felicitari sincere pentru primul mesaj postat aici si pentru subiectul foarte interesant.

Am citit cu sufletul la gura dezbaterea de aici. As avea de adaugat si eu cate ceva.

Greieras ne-a explicat foarte cuprinzator aspectul functiei. Intr-o casnicie avem functii diferite si devenim un 'tot' care urmeaza cuvantul lui Dumnezeu. Prin cununia ortodoxa, femeia si barbatul devin un trup (Pr. Arsenie Boca). Ca sa gandim mot a mot, intr-un trup inima, ficatul sau creierul locuiesc in acelasi trup, dar indeplinesc functii diferite. Femeia si barbatul nu sunt de la egal la egal (simplist vorbind). Ca doar inima nu e totuna cu plamanii. Nici nu putem spune ca inima e mai de folos decat sunt plamanii. Intr-un trup sanatos este armonie si conlucrare. Asa ar trebui sa fie femeia si barbatul dupa regulile crestine.

Dar noi astazi suntem nauciti de 'competitie'. In vechime (ex: la grecii antici) nu exista competitie in sensul inteles astazi de noi. Intrecerile sportive aveau ca ultim scop desavarsirea trupului, sufletului si al mintii. Aveau ca scop desavarsirea fiintei. Astazi 'competitia' face regulile in lumea oamenilor. Cine este mai bun? Cine este mai destept, mai inteligent, mai istet? Cine este mai frumos, mai interesant, mai atractiv? Mintea noastra este supusa ideii de competitie. Asta se pare ca nu ne deranjeaza prea tare. Sa ne supunem unui barbat? De ce? El e mai destept? E mai puternic? E mai intelept? Intelege mai multe decat noi? Cum adica? Asta e o nedreptate. E o nedreptate atata vreme cat gandim competitional. Greieras vorbea (despre alaptat) de functii si nu de cine e mai sus sau mai jos. Spiritul competitional ne complexeaza in asa masura (pe noi crestinii botezati) incat ajungem sa amestecam "Taina casatoriei" cu un podium. Femeile spun: Si eu sunt inteligenta!; Si eu pot!; Si mie mi se cuvine sa iau decizii! Dar aceasta nu este altceva decat mandrie. Din mandrie vreau sa fiu egala cu barbatul meu. Asa cum Lucifer, din mandrie, a vrut sa fie egal cu Dumnezeu.
Este paradoxal, dar daca un barbat iubeste o femeie ( in sensul Scripturii), femeii nu-i revine altceva decat sa primeasca aceasta dragoste cu smerenie. Sa-i multumeasca lui Dumnezeu pentru barbatul pe care i l-a dat.
inca ceva. O tema foarte des dezbatuta. Crucea pe care o avem de purtat. Casatoria nu e un balci unde femeile se duc si sunt rasfatate, dragalite si iubite la nesfarsit. Casatoria este parte din Crucea pe care o avem de purtat. Nu scrie nicaieri ca e usor, ca e roz si frumos si ca noi trebuie doar sa fim iubite. Adica sa fim iubite pentru ce? Pentru ca suntem si noi inteligente? Sa fim seriosi. Suntem iubite pentru ca facem copii, pentru ca ne sacrificam pentru binele copiilor si al familiei, pentru ca muncim si trecem peste greutati si incercari. Suntem iubite pentru ca suntem mai fragile (trupeste), pentru ca suntem blande, pentru ca suntem mame.
Casatoria crestina nu este patria democratiei. Asa cum a spus-o Greieras, este ierarhica. Este un lant de supuneri pentru mantuirea sufletului. Supunere, supunere, taierea vointei, ascultare, sacrificiu pentru un singur scop. Mantuirea. Iisus a facut pentru noi jertfa suprema. Iar noi ne codim si ne inartim daca putem si noi da ceva, cat de putin....inapoi.

In legatura cu Bird70, nu pot altceva, decat doua citate sa dau:

"Se spune ca intelectul e dat omului ca sa cunoasca adevarul. Intelectul e dat omului, dupa parerea mea, nu ca sa cunoasca adevarul, ci sa primeasca adevarul."

"Eu cīnd discut cu un ateu e ca si cum as discuta cu usa. Īntre un credincios si un necredincios, nu exista nici o legatura. Ala e mort, sufleteste mort, iar celalalt e viu si īntre un viu si un mort nu exista nici o legatura."

Petre Tutea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Scuze, Maria, dar in cazul in care esti convinsa de ceea ce spui mai sus, de ce te plangi? Tu ai in casnicie niste functii, barbatul are altele. El e un pic mai superior si are functia de la sta la tv cat tu ai functia de a spala vasele. Deci capul jos, smerenie si supunere.


P.S : "un pic mai superior" se vrea o 'licenta poetica', stiu ca nu e corect gramatical.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Scuze, Maria, dar in cazul in care esti convinsa de ceea ce spui mai sus, de ce te plangi? Tu ai in casnicie niste functii, barbatul are altele. El e un pic mai superior si are functia de la sta la tv cat tu ai functia de a spala vasele. Deci capul jos, smerenie si supunere.


P.S : "un pic mai superior" se vrea o 'licenta poetica', stiu ca nu e corect gramatical.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



tocmai aici e problema...chiar daca pot sa spun ca nu mi-a placut mesajul tau...problema e ca ei nu sunt casatoriti, dar stau impreuna si vor sa vie binecuvintati de parca ar fi.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Maria stai bine cu teoria dar trebui sa incepi sa pui si in practica ceea ce stii.
vezi, tu esti chiar la punctul de care vorbeam in mesajul meu si pe care femeile il trateaza cu usurintza.
puneti singura intrebarea: este acesta barbatul caruia eu decid de buna voie si nesilita de nimeni sa-l urmez, sa ma supun etc...etc...?
ti-am raspuns si la capitolul celalalt ca acest barbat din faptele lui arata ca nu este credincios.vrei tu sa te casatoresti cu un barbat necredincios?

cunosti destul de bine acest barbat?

este asa cum tu ti-l doresti?

sunt multe, multe intrebari care treb sa ti le pui macar acum. cel mai bine ar fi daca ai gasi sa aveti o pregatire premaritala(la un pastor, preot...psiholog...)

nu conteaza ca au trecut atitia ani, ...conteaza mai mult sa te casatoresti cu persoana potrivita,si mai ales cu persoana care Dumnezeu o are pregatita pt tine.
pt asta ar trebui sa te rogi, sa iti lumineze mintea, DAR traind in pacat , nu ai cum sa ii auzi vocea, nu ai cum sa fii binecuvintata.

E un pas important care trebuie sa-l faci si macar acum in al 12 -lea ceas, trezeste-te si fa-l ca la CARTE.
Nu conteaza ce zic prietenii, rudele, parintii, nici macar acest domn cu care stai. Conteaza parerea ta pt ca e viatza ta si tu o sa suporti conecintzele.

Asta e sfatul meu, care ti-l dau din inima. Stiu prin ce treci,stiu unde poti sa ajungi...si draga mea,iti doresc sa iei o decizie buna.

iti pun un link de unde poti sa iei niste sfaturi bune:

http://www.rcrwebsite.com/prepare4.htm


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Maria, cintecul asta e pt tine:

http://www.youtube.com/watch?v=WB5BlYsn6nk&feature=related

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Michelle, foarte frumos cantecul.

Maria
casatoria nu a fost intentionata ca o cruce ci ca o bucurie si o binecuvantare. Nu inseamna ca nu exista incercari, dar sotul si sotia, ca un intreg, merg inainte si sunt binecuvantati de Dumnezeu.

Gloria si Eva (22 dec. 2004)


Vara 2011


Evil thrives when good men do nothing




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Michelle-usa iti multumesc din suflet pentru atitudinea sincera si minunata pe care o arati si pentru sfaturile atat de folositoare pe care mi le dai. Stiu teoria, intr-adevar. Imi doresc enorm sa o pun in practica si stiu ca daca inaintez (chiar si cu pasi marunti), Dumnezeu ma va ajuta sa imi indrept pasii.

Stiu ca statul 'in afara binecuvantarii' imi aduce problemele pe care le-am descris, si stiu ca complacerea in pacat este la fel de mare ca pacatul insusi. Mi-e rusine ca am ajuns la asta (din comoditate) si sper sa ma lumineze si pe mine Dumnezeu.

Incerc sa ma conving ca nu e bine sa ma complac, incerc sa ma rog si incerc in fiecare zi sa mai fac un pas - cat de mic - pentru a fi asa cum cred ca trebuie.

Iti multumesc si pentru cantec. Imi place :)

Iti doresc multa sanatate si pace

Mergi la inceput