Gravidute cu trombofilie - capitolul 8

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Dara, Balanta, multumesc mult de sfaturi si incurajari! Da, bag progesteron la greu si stau in pat.


8 saptamani si 6 zile
_
Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s
Tratament sarcina: Clexane 0,4, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi, Acid folic 1/zi, Aspenter 1 la 2 zile, Vitamina E 1/zi, Omega3
pentru sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

musette, despre ce vama vorbesti?
Eu pana acum, am comandat medicamente din Austria, Franta si Cehia, pachetele au venit la posta de cartier si nu am platit nici o vama. Din cate stiu, la pachetele primite din Europa nu se plateste vama.
Vama a platit sotul meu cand si-a comandat diverse chestii sin USA si cand a gasit vreun functionar mai "netolerant". Dar totdeauna aceste pachete ii veneau la posta de la Gara de Nord si nu la cea de cartier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette_1982 spune:

Sorry, nu stiu de ce eu asa stiam... ca se plateste vama in jur de 15 euro??? Mai aveam un amic care comanda tot felul din afara si mereu stiu ca platea vama. Poate nu erau produse din UE. Nu am stiut ca e moca in UE. Nice. Incerc atunci si varianta directa.
dara, ne spui daca primesti vreun raspuns si care e acela?


MTHFR C677T - homozigot si PAI 4G/5G - heterozigot.
2 avorturi spontane - 5s in 2010 si 4s in 2011
Tratament: Fragmin 5000 (seara) + doua prize de Fragmin 2500 (dimineata - luni si joi), 4 NoSpa, 2 Magne B6, Femibion 2, acid folic 5 mg, Vitamina C 1000, Aspenter (miercuri si sambata)
in 19+ cu Marin Constantin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Mi-a raspuns Farmaexpress, multumesc inca o data, Andreea, si mi-au zis ca-mi pot aduce Proluton Depot http://www.mims.com/Malaysia/drug/info/Proluton%20Depot/Proluton%20Depot%20inj?type=full

Ce ma pune pe ganduri e faza cu trombofilia si cu obezitatea, eu le am pe amandoua. A mai facut cineva cu obezitate injectiile? Am citit ca se injecteaza intramuscular adanc, cum zicea Balanta, dar cat de adanc inseamna adanc? Cati cm trebuie introdus acul? Are cineva idee?

3 fiole sunt 61 lei, transportul 38 lei. Nici eu nu cred ca e cu vama, am tot comandat chestii pe-afara, la cele din UE cam vin la posta de care apartin, dar am comandat si din SUA, Hong-Kong si sub 1 kg n-am platit vama. Iar cand am platit la nu stiu ce, am dat putin, 10 lei sau asa ceva, ca eu stiu ca taxele vamale cu restul lumii sunt 3,7% din valoare. Cu UE asa ar trebui, sa nu mai fie taxe vamale. Acu' problema e cu reteta :(. Cica vor reteta originala, le-o trimiti prin posta.



25+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette_1982 spune:

Dara, eu am facut ieri. Se introduce tot acul si se administreaza incet, ac normal, pentru injectii in fund. Eu nu-s obeza, dar crede-ma ca in zona aia unde se face injectia am numai shunculitza acum, deci nu cred ca s-a inatlnit progesteronul cu muschiul foarte curand.


MTHFR C677T - homozigot si PAI 4G/5G - heterozigot.
2 avorturi spontane - 5s in 2010 si 4s in 2011
Tratament: Fragmin 5000 (seara) + doua prize de Fragmin 2500 (dimineata - luni si joi), 4 NoSpa, 2 Magne B6, Femibion 2, acid folic 5 mg, Vitamina C 1000, Aspenter (miercuri si sambata)
in 19+ cu Marin Constantin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

A, nu, problema cu obezitatea e ca in caz de obezitate si trombofilie, progesteronul creste coagularea. O creste oricum la trombofilie, dar la obezi e riscul si mai mare de cheaguri. Adica e chiar mai crescuta coagularea la obezi decat la unele trombofilii. Poate de-asta nu imi prescrie dr. mea. Ea stie ca sunt si la limita de diabet si asta e a treia contraindicatie din prospect (diabetul), adica dupa trombofilie si obezitate.

Zic din prospect, nu din capul meu. Oricum cred ca 5 fiole imi vin de pe okazii maine.

Dar merci de info cu injectarea, in niciun caz nu-s nerecunoscatoare, va multumesc mult pentru sprijin. Imi zic doar temerile :)



25+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

dara, eu din cate stiu, intramuscular profund inseamna mai degraba o injectare lenta, fiindca medicamentul fiind uleios si se raspandeste mai greu; ace nu stiu exact de care trebuie, dar cu siguranta o asistenta va sti sa aleaga acul ok pt solutia uleioasa.
Nu cred ca are nici o importanta ca esti mai plinuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

dara, nu cred ca ai de ce sa iti faci griji cu obezitatea, coagularea sangelui si progesteron. Faci Clexane, deci esti acoperita. Pe langa trombofilie, eu am varice la ambele picioare, deci teoretic am si eu niste riscuri marite daca fac/iau progesteron, dar cum nu am patit nimic la prima sarcina si nici pana acum, sunt optimista in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Furnizorul de pe okazii cica le-ar fi pus la curier azi, maine cica ar ajunge. Am un medic veterinar prieten, care-mi mai facea injectii simple :) Cand vine sotul il pun sa mai intrebe de sotia unui prieten, daca-i priceputa sau amatoare. Oare daca ma duc la o clinica sa-mi faca, imi cer reteta?



25+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Nu cred ca iti cer reteta la clinica.

Mergi la inceput