Gravidute cu trombofilie - capitolul 8

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Musette_1982 spune:

dara, esti un inger pentru ideea cu okaziile. Am gasit si eu in TM.
Eu m-am dus la primul cabinet cu medici de familie, cat mai aproape de casa si am intrebat prima asistenta iesita in cale. I-am zis ca sunt gravida si ca trebuie sa mi se administreze la 5 zile cate o fiola si daca vrea sa faca asta contra cost. M-a luat peste rand si am ramas sa ne revedem marti. Mi-a zis cum o cheama si cum lucreaza. Nu a vrut bani, o sa-i duc o cafea si o cioco. M-a intrebat doar daca am mai facut si i-am spus ca "sigur ca da!"



MTHFR C677T - homozigot si PAI 4G/5G - heterozigot.
2 avorturi spontane - 5s in 2010 si 4s in 2011
Tratament: Fragmin 5000 (seara) + doua prize de Fragmin 2500 (dimineata - luni si joi), 4 NoSpa, 2 Magne B6, Femibion 2, acid folic 5 mg, Vitamina C 1000, Aspenter (miercuri si sambata)
in 19+ cu Marin Constantin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

He he, merci fetele, pai o sa ma duc cu tupeu asa la o clinica, daca prietenul veterinar zice ca nu se baga (stie ca-l 'omor' daca nu face ceva ok, asa ca-mi zice daca nu se pricepe la chestii uleioase). Numai sa ajunga fiolele mai repede. Eu luni fac 26 saptamani, parca progesteron se face pana in 32? Ca ma gandesc ca daca mai gasesc vreo 3 fiole, sunt acoperita (ca adica am cumparat 5). Cei din Fr nu au raspuns inca.



25+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Suzie, si tie iti multumesc! Iarta-ma ca te-am omis...


8 saptamani si 6 zile
_
Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s
Tratament sarcina: Clexane 0,4, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi, Acid folic 1/zi, Aspenter 1 la 2 zile, Vitamina E 1/zi, Omega3
pentru sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

dara, mie mi-a zis dr ca voi lua/face progesteron pana in sapt 34. Stiu fete care au facut pana in sapt 36. Depinde asadar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Dara, mie clexane-ul mi-l face sotul si intr-o seara nu a fost acasa, am mers la o policlinica privata la mine in zona, am intrebat daca fac, au zis da la final am platit 6 lei si gata. Sigur gasesti o policlinica privata care sa faca, numai sa intrebi inainte.

MTHFR C677T Homozigot
+34

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

alex, daca nu iti e greu, as vrea sa te rog sa ne povestesti si noua ce s-a intamplat ieri, daca ai facut efort, daca ai sangerat, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Aha, la Clexane m-am silit singura, intai imi venea sa lesin, dar stiam ca expunerea functioneaza 100% la fobii si mi-am dat seama ca-mi va trece. Apoi am capatat un fel de rezistenta la mana, la intepatura asa (adica in loc sa bag acul din prima, ma intepam putin ca si cum nu voia mana sa impinga), vad ca trec si peste aia incet incet (eu fac Clexane din sapt. 22, ca si kraluca si cum facuse si Zsenia).

Musette, vezi ca pe okazii a ramas doza de 500, poate trebuie sa faci doar jumatate?



25+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

Valy - eu fac si clexane si am luat si aspenter (si acum mai iau dar cam la 2-3 zilr)
omega 3 - e bun pt dezvoltarea sistemul nervos la bebei (cica vor fi mai destepti :D) si pt calmarea noastra de paranoia ce suntem
Daca iei combinatia de omega3+complex b-uri (e unul de la Doppel Hertz pe care u il recomand) - e bun pt mutatii si ajuta la reglarea nivelului homocisteinei.

Alex - am auzit de multe burtici cu dezlipire sau dacalare de placenta si au fost bine pana la final dar la fel ca tine, au bagat utro la greu. Asta nu cred ca are legatura cu trombofilia, asa esti tu mai norocoasa :(

Dara - nu au de ce sa-ti ceara reteta sa-ti faca o injectie. Doar pt asta platesti

Suzie - nici acum nu faci injectia singurica? esti mortala!







in 34+ de fetita cu fundita
Doamne ajuta!
MTHFR C677 Homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea204 spune:

Dara ma bucur ca ti-am fost de ajutor...si eu m-am bucurat cand mi-a fost recomandata firma respectiva pentru ca (nu stiu dk am mai zis) eu nu pot lua Femibion pt ca are iod la care sunt alergica...si tot o fata de la topicul Trombofilia mi-a spus ca exista si fara iod, doar ca nu se importa in Rom. Iar cei de pe site-ul respectiv mi=l pot aduce. Singurul dezavantaj este ca o cutie de 30 ajunge 160ron (cutia 75ron plus racire 55ron plus transport 37)...dar pana la urma dk dr. imi va spune ca trebuie...apoi trebuie. Joi am programare la Dr. Avram.abia astept.


28 ani, MTHFR C677T homozigot
2 avorturi spontane la 5sapt si 6sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette_1982 spune:

dara, am vorbit cu domnul si mai aduce Saptamana viitoare mi le da.


MTHFR C677T - homozigot si PAI 4G/5G - heterozigot.
2 avorturi spontane - 5s in 2010 si 4s in 2011
Tratament: Fragmin 5000 (seara) + doua prize de Fragmin 2500 (dimineata - luni si joi), 4 NoSpa, 2 Magne B6, Femibion 2, acid folic 5 mg, Vitamina C 1000, Aspenter (miercuri si sambata)
in 19+ cu Marin Constantin

Mergi la inceput