Gravidute cu trombofilie - capitolul 8

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

valy, eu nu iau Aspenter. Fac doar Clexane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

valy - nici eu nu mai iau aspenter din sapt 30, ci doar clexane... insa, sincer, ma simteam mai in siguranta cu aspenterul decat cu clexane (eu pana in sapt 22 nu am luat decat aspenter)
am sunat la fundeni si am inteles ca dr U revine pe 23 ian (parca). asa ca am vb cu asistenta si mi-a recomandat sa mentin doza de 0.4 pentru ca rez sunt bune, iar o doza mai mare de antic ar putea creste tensiunea (eu fiind cu risc de hipertensiune). asa ca, am scapat de un drum extraordinar de obositor la buc...

34+

mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Merci Balanta, le-am scris la cei din Fr. Sa vedem ce zic.
Intre timp sper sa fi gasit pe net ceva care ar trebui sa-mi vina prin curier. De ieri sa bat in lemn si sa nu ma deochi :), parca-s mai bine, ca si cum s-ar fi ridicat bebe mai sus sau si-o fi schimbat pozitia, ca recunosc ca nu ma prind, ca simt miscari in toate partile, am placenta anterior. Am mai vazut pe la noi ceva tip progesteron retard, stiu ca mai vorbeam cu fetele ca exista si o forma romaneasca, insa parca n-am mare incredere.

IP este indicele de pulsatilitate, IS nu stiu ce este.



25+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Raluca, mai mergi la Fundeni?

MTHFR C677T Homozigot
+34

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Valy, nu stiu cat timp voi lua Omega3, adevarul e ca il mai ratez, nu il iau chiar zilnic. Nici eu nu mai iau Aspenter, am avut ieri o experienta, dar nu as vrea sa va sperii. Cert e a suntem ok, am facut eco si e in regula, avem o mica dezlipire de placenta, asa ca stam in pat, bagam mai mult Utrogestan 600 mg, 3 No-spa, 3 Scobutil, 2 gr. Cetebe, 6 pastile Tarosin.


9 saptamani
_
Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s
Tratament sarcina: Clexane 0,4, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi, Acid folic 1/zi, Aspenter 1 la 2 zile, Vitamina E 1/zi, Omega3
pentru sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea204 spune:

Dara acest site mi-a fost recomandat la topicul tromobofilia.
Au cont si pe facebook daca va ajuta cu ceva
http://www.farmaexpress.ro/



28 ani, MTHFR C677T homozigot
2 avorturi spontane la 5sapt si 6sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

MeAlex, am mai auzit de fete cu dezlipire, care s-au lipit la loc. Tu ai simtit ceva? Scobutil stiu ca exista si sub forma de supozitoare, cred ca e Uscosin numit, si am auzit de multe fete care au luat.
Tipa cu gemenii de care mai ziceam, la primul FIV nu s-a prins sarcina, la ET in schimb si-a pus 900 de progesteron si s-a prins si a tinut-o asa cel putin primul trimestru, cu 900, se mai uitase cat se mai da in alte tari, isi facuse si analiza de progesteron si il avea mic si i-a tinut pe bebei cu 900, isi punea cate 3 ovule de 100, de 3 ori pe zi.

Andreea, multumesc mult de tot, ma uit. Am gasit si pe net ca i-au ramas cuiva 5 fiole si le-am cumparat, sper sa fie ok. Am zis sa am mai repede pana reusesc din strainatate. LE: le-am scris si lor.

Eu iau si acuma DHA in Folowise, ca ajuta la treaba cu coagularea.



25+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Alex eu stiu ca trebuie foarte multa odihna, asa ca trebuie sa ai grija de tine si sa nu faci nici cel mai mic efort si cat mai mult in pat.

MTHFR C677T Homozigot
+34

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Si eu zic ça progesteronul este sfant in sarcina si ajuta mult. De asemenea, si odihna este f f importanta.
alex, protejeaza-te cat de mult poti si au grija de tine si de bebe .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette_1982 spune:

Cei de pe site-ul propus de andreea pot aduce Producton depot, inteleg ca e acelasi lucru cu Progesteron depot. Conditiile sunt aceleasi, trebuie reteta de la medic. Ce mi se pare ok sunt preturile de transport, mult mai mici decat daca ar fi sa platim vama.


MTHFR C677T - homozigot si PAI 4G/5G - heterozigot.
2 avorturi spontane - 5s in 2010 si 4s in 2011
Tratament: Fragmin 5000 (seara) + doua prize de Fragmin 2500 (dimineata - luni si joi), 4 NoSpa, 2 Magne B6, Femibion 2, acid folic 5 mg, Vitamina C 1000, Aspenter (miercuri si sambata)
in 19+ cu Marin Constantin

Mergi la inceput