Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (18)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Tigruta, reteta de care ziceam e cu somon afumat si acesta nu e recomandat in sarcina din pacate..E cu niste frunze numite roquette (fr)/arugula (en) (habar n-am care ar fi echivalentul in romana), somon, lamaie, si capera deasupra. Am aflat insa de o alta reteta care e cu somon la cuptor, simplu de facut si permisa in sarcina. E cu filé de somon taiat bucatele, deasupra se pune o crema facuta din Philadelphia, spanac proaspat taiat marunt si usturoi zdrobit (asa, groasa de 2-3 degete, dupa plac) si apoi se pune la cuptor. Se serveste cald cu lamaie si eventual o salata ( am o reteta interesanta si pt asta, daca vrei anunta-ma). Mie mi-a lasat gura apa cand le-am auzit pe colege povestind de retetele astea si pe a doua o sa o incerc cu siguranta pentru masa de Rev.
Eu sunt o mare amatoare a experimentelor culinare, si avand colegi de toate natiile mai fur cate o reteta de pe ici pe colo.

Pupicei!

Cori, mami de Bubulina - 1 anisor si acum bebe 2, ... 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Mamita si eu tot pt revelion vreau sa pregatesc..dar nu cred ca se intampla nimic daca mananc si eu putin somon afumat, mai mult de pofta asa da vreau si reteta pt salata, doar ca eu n-am spanac proaspat si am sa il inlocuiesc cu cel congelat.

Elena mami fericita de Luca (22.06.2010) si 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:



Buna dimineataaa!

Haideti cu cafelutza si ceiutzul

Eu de la 6 ma tot foiesc in pat ca s-a trezit flacaul sa-mi verifice buricul
Are si el o pasiune, baiatul, deh!

Cori-mamita ma bucur ca a reusit operatiunea "intarcarea"
Acum, gata, v-ati luat grija
Auzi, dar cand o vedea ca-l alaptezi pe bebe mic, nu i s-o face si ei iar pofta?



Elly 21+ cu Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinuta78 spune:

Neatza,
Ce va mai invidiez pe voi care-l simtiti pe bb. Eu sunt mai "nesimtita". Cand ma asez in pat, pun mana direct pe burtica doar doar o da si ea vre-un semn si nimic. Parca cand merg simt cate ceva prin josul burtii, dar nu disting clar. Zicea cineva ca la prima sarcina se poate simti clar abia la 22 saptamani. Inebunesc pana atunci. Plus ca la morfofetala sunt programata abia la sfarsitul lui ianuarie. Daca asta mica nici nu da din picioare..., nu cred ca rezist pana atunci fara eco.

18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Eu sunt la a doua sarcina, am 17s si tot nu simt pe bebe, parca cateodata se misca ceva dar nu bag mana in foc ca nu sunt altele pe acolo..si eu stau arici sa simt si sper sa se intample repede.
Si daca nu am avut greata pana acum de cateva zile vomit dimineata, ba si acum am un nod in gat si imi vine iar..

Oricum, astazi plecam catre munte, ne oprim in noaptea ast ala socrii langa Campina si maine dimineata luam drumul de la jumatate. Petrecem Revelionul la Bran si abia astept sa ne simtim bine si Eva sa se distreze maxim, mai ales ca e animatie multa acolo pentru copii. Mai am de facut la bagaje si sunt la job, vreau sa plec mai devreme sa termin tot apoi sa trecem s ao luam pe Eva si la drum..abia astept.

Nu stiu daca mai intru asa ca va urez un AN NOU superb, plin de bucurii, sa ni se nasca copii sanatosi, sanatosi sa fie si ceilalti pe care ii avem, sa avem putere si rabdare si multa dragoste sa ii crestem.

LA MULTI ANI! gradina de floricele si fluturasi.

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 15s
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinuta78 spune:

Aceleasi urari ca si blanca UN AN NOU NUMAI CU BUCURII, iar daca or sa mai fie si greutati, sa le trecem cu bine.
" LA MULTI ANI FERICITI TUTUROR

18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Burtici drage haideti sa va povestesc ceva.

Stiti ca eu in decursul acestor minunate 21 de saptamani m am panicat de mai mult ori, o data cu rubeola, ii multumesc lui Dzeu ca totul este bine, apoi cu miscarile rare ale bebelusului si tot asa.

Ieri insa am fost la o terapie cracio sacrala . Este o terapie prin atingere, cu transfer de energie si detensionarea tesuturilor. Fetelor, a fost extraordinar de relaxant, si cel mai important a fost ca in decursul la o ora si ceva Cristian dragul de el, a fost atat de activ si comunica cu mine, il simteam cum reactioneza la mana mea si dadea cu pisiorusul fix unde aveam mana. A fost vis, am fost atat de fericita sa simt o legatuira atat de puternoica cu el si tot ce am facut a fost sa ma relaxez sa stau pe spate cu piciorele putin ridicate si sa fac legatura cu puiul meu.

Nu mi s a mai intamplat pana acum ca puil meu sa reactioneze la mana mea, nici macar la glasul meu, stiu ca deprinderile astea le are mai tarziu cand este mai mare si fuctiile sunt mai dezvoltate .

Si fetelor eu am deja 21 de saptamani si pana ieri il simteam destul de rar si incet , iar acum il simt mai puternic si ca bule de aer asa.

Oricum cand eram mai ingrijorata asa am fost l;a eco sa ma asigur :D

va pupicesc



Ioana, viitoare mamica de baietel 20 saptamani +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Bine v-am regasit, dragelor! Noi am petrecut zilele astea ca-n povesti. Am avut parte de zapada, de sanius, de lafait langa semineu, de mancat grozav (ocazie cu care m-am mai ingrasat un kg - in total 5, la 16 saptamani), de vizionat filme. Acum iar trebuie sa fac curatenie, plus spalat o multime de masini de rufe - nici nu mai am unde sa le intind.
Cu burta sunt bine, e din ce in ce mai vizibila. Doar ca dupa masa ma ia un fel de lesinatura, o ameteala, moleseala, destul de neplacute. Cred ca sangele se duce tot in stomac, nu mai are putere sau chef sa urce pana al creier.
Virgi, succes pe 3 la morfo, si tie, Deea, la amniocenteza! Eu voi afla tot pe 3 cand merg la amnio, in Iasi. Bai, ce coincidenta fantastica, persoana care analizeaza lichidul amniotic in spitalul in care lucreaza dr Iliev e cunoastina cu nasa baietelului nostru. Nu-mi vine sa cred, asa ceva... Virgi, te rog trimite-mi prin mp numele ei, sa ma conving ca chiar asa este, poate or fi totusi mai multe persoane care se ocupa de asta. Oricum mie mi se intampla tot felul de coincidente minunate in viata.

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Am uitat sa adaug ca nici eu nu-l simt pe bb. Parca data trecuta l-am simtit mai repede, nu-mi aduc aminte prea clar.

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Hello, hello!

Elly, nu stiu cum o fi cand voi alapta din nou..Aseara am facut un experiment..dupa o saptamana jumate de ''tratament'' i-am aratat piticei sanul..s-a distrat de numa, radea din tot sufletul, s-a apropiat, m-a piscat si gata! Auzisem/citisem ca asa va fi, dar sincer nu as fi crezut - pentru mine e de neconceput..adica daca eu mananc tot anul un desert delicios si o luna nu, pai frate dupa luna aia de pauza bag dublu, nu-mi pierd interesul !!! Se pare insa ca gandirea micutilor nu functioneaza la fel..din fericireeee! Daca o sa vrea san cand ma va vedea alaptand pe cea mai mica...tot ce e posibil, chiar ieri imi povestea o colega ca fiica ei (5 ani) a vrut biberon si scutece cand a aparut pe lume fratiorul ei...I-a dat biberon, i-a pus scutecel si dupa 3 zile i-au trecut poftele de a fi bebe mic! Asta este, vom vedea ce si cum va fi, ne vom adapta si vom merge inainte..cu capul sus si cu trupa de indieni dupa noi!

Nu mai stiu care dintre fete avea la semnatura ceva de genul.. bebe va fi nascut in US din parti romane...Auziti-o pe a mea - mama romancuta, tata peruan, bebe va fi canadian.. conceput in Peru!

Tigruta, vin cu reteta de la salata - am incercat-o aseara (n-am avut in casa chiar toate ingredientele) si a iesit superrrr, i-a placut pana si lui papi (care nu prea le are cu verdeturile). Deci : reteta originala e cu frunzele alea de care ziceam, eu zic ca poti inlocui si cu altceva - salata, spanac ( nu se gaseste proaspat, doar congelat???). Se pun migdale/nuci taiate, ceapa rosie (eu n-am pus), usturoi zdrobit (dupa gust, eu am pus vreo 4 catei), rosii (daca gasesti dintr-alea micute, daca nu is bune si alea mari, doar ca le tai cubulete), ardei rosii taiati cubulete si parmezan ( de preferinta felii, nu ''pudra''), ulei de masline, otet, sare, piper. Separat faci un sos din otet, miere, oregano, suc de lamaie si ce-ti mai trece tie prin cap...si de asta isi pune fiecare dupa plac. Cam atat, mie mi-a placut fff mult, cu siguranta o fac si pt Rev. Spor!

Fug la munk, va pupaceeeeesc, aveti grija de burticute!

Cori, mami de Bubulina - 1 anisor si acum bebe 2, ... 16+

Mergi la inceput