Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (18)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinuta78 spune:

joana, tigruta sopune ca e bb jos. Al meu are placenta ok, posterioara. Doar ca la bitest colul avea doar 27mm, iar la 17 saptamani o alta doctora mi-a interzis efortul(sa ridic), contactul cu sotul si chiar sa tusesc. Nu mi-a spus ce dimensiune are colul, dar a zis ca e scurt(la limita), dar inchis, sa respect recomandarile ca sa fie totul ok.

18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Sa va povestesc si eu de fluturasul meu(ça tôt intreba ELLY),care nu mai e deloc fluturas,si a devenit fotbalist cu acte in regula(loveste din ce in ce mai puternic de il simt si tatsu si sorsa).Pana azi a miscat tot asa cum zice ELENA ,foarte,foarte jos,dar azi la pranz pt prima data si-a facut simtita prezenta chiar in jurul buricului.Pe masura ce creste si va ocupa mai mult spatiu si avea din ce in ce mai multa forta ,bebelusul se va face simtit in tot mai multe locuri( si vom ajunge sa simtim si altceva decat lovituri de picioare, si manutze,coate,cap,”fund in sus”
Cat despre masuratori,da se fac tot in 2D,3D aduce informatii suplimentare despre eventuale malformatii ale fetzei,pielii si tesurilor moi care nu sunt vizibile in 2D.4D e pt impresie artistica

Virginia 20+,mami de Ioana(22.12.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Va multumesc fetelor..sper sa se ridice si el mai sus ca tot are loc destul.eu fac si comparatie cu prima sarcina cand foarte putin timp l-am simtit in partea de jos, apoi tot mai sus a fost, dar acum de la 16 sapt vad ca bebe tot acolo sta.

Elena mami fericita de Luca (22.06.2010) si 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Scuze Tinuta, neuronul meu, eh :))

Oricum si mie prin saptamana 14 mi a spus dr ca am colul de 2.5 si m a pus sa stau la pat cateva zile iar apoi si a revenit si e 3.4-3.5 nu mai mare. Sunt fete care il au si de 5 cm, mama natura a fost tare darnica:)).

Virginia felicitari pt miscarile vivace ale lui Constantin :)

Va pupicesc cu drag:)

Ioana, viitoare mamica de baietel 20 saptamani +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Salutare, burticute!
Cum stati cu apetitul? Eu am mancat toata manacarea gatita si acum traiesc din amintiri....imi vin in minte meniurile pe care le-ati insirat pe aici..mmmmm...Am o intrebare - ''jufla'' ce e? Ca eu n-am mai auzit in viata mea cuvantul asta!

Joana, la multi ani si felicitari pentru inelus, sa fiti fericiti pana la adanci batraneti!

Despre bebe...si eu il simt pe ici pe colo, dar destul de rar, stiu ca e normal la aceasta varsta a sarcinii, ma ingrijoreaza totusi cateodata..Am incercat aparatul de ascultat inimioara,am sperat ca poate-poate aud ceva, insa n-am avut succes..imi aduc aminte insa ca si cu Ilinca l-am folosit doar de pe la 20 de saptamani, deci mai am putin de asteptat..

Fetelor,eu ma tot gandesc la meniul de Rev si am atatea idei ..chiar acum cautam pe net sa vedem ce zic ''astia'' de somon afumat, aveam o reteta bestiala de la o colega, dar cica e de evitat....ma agandeam eu! Asa ca tre sa reprogramez cate ceva pe acolo prin meniu..Voi ce mai gatiti?

Va pupacesc cu drag, ma intorc la munca desi n-am niciun chef!




Cori, mami de Bubulina - 1 anisor si acum bebe 2, ... 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arwen92 spune:

Buna tot navigand pe net am gasit un articol interesant despre sexul din timpul sarcinii care este considerat de cele mai multe ori un subiect tabu...iata cateva informatii utile http://www.informatiiprofesionale.ro/productie/service/cum-sa-ne-protejam-sarcina (o zi buna!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

CORI,julfa(asa se zice correct) se prepara din seminte de canepa.acestea se zdrobesc in piua sau intr-o rasnita si se fierb. spuma care se ridica deasupra oalei se colecteaza si se amesteca cu zahar ,esente ,coaja de lamaie rezultand o crema delicioasa si fina cu care se umplu turtele(facute doar din faina ,apa si sare,cu cateva zile inainte).Asta asa...in mare...dar procesul e unul foarte laborios.Am vazut la bunica,cand eram copil,acum ne face soacra mea,dar mai sunt putini care au si fac reteta clasica.Oricum e o delicatesa traditionala din zona Moldovei.

Virginia 20+,mami de Ioana(22.12.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Virginia, super interesanta julfa asta..n-am auzit pana acum de asa ceva..Ce gust are...asemanator cu ce?

Aaaa.... am uitat sa va zic ca intarcatul a luat sfarsit in 3 zile, suntem super fericite amandouaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!

Cori, mami de Bubulina - 1 anisor si acum bebe 2, ... 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

Felicitari Corina, ma bucur tare mult! Chiar ma gandeam la tine.
Joana, la multi ani si te rog sa ma scuzi ca nu am fost atenta! Eu tin foarte mult la chestiile astea.
Fetelor eu desi sunt la a doua sarcina si am 17 saptamani nu prea il simt pe bebe.Cred ca l-am simtit de vreo doua ori, dar foarte vag. Abia astept sa ma duc la control pe 03 ianuarie.

pozeBianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Mamita vreau si eu reteta aia bestiala..te rog frumos

Elena mami fericita de Luca (22.06.2010) si 20+

Mergi la inceput