experiente mistice - (5)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

inainte de toate, omul este creatie a unei inteligente si vointe pe care OMUL, o cunoaste sub numele de DUMNEZEU.

omul poarta la originea creatiei, samburele de LUMINA, DIN CARE ISUS A FOST NASCUT, "mai inainte de toti vecii"; lumina exista de-o eternitate. este manifestare a inteligentei divine.am vazut-o, am simtit-o, am trait-o. de aici si dificultatea de a pune in cuvant aceasta perfectiune.este peste puterea de cuprindere intr-un concept.

Imaginea metaforica: se spune, "la inceput a fost cuvantul"; cuvantul este informatie; informatie-INTELIGENTA s-a creat Lumina. apoi au fost create elementele (apa, pamantul...)

omul este chip si asemanare de Dumnezeu. totodata omul este individualitate.
aspectul mistic al omului se regaseste in orice fiinta. aspectul individual al omului este consecinta propiilor decizii in creatie, prin viata de zi de zi,viata personala.
preotii au stiut si simtit mai mult ca sigur, aceasta prapastie si cale de ratacire pe care o poate induce informatia venita prin vis de la propia creatie a egoului, fara cunostinta inteligentei divine, prin care creatia insasi se manifesta in planul de lumina transcedentala.

minimalizarea riscului de pacat presupune de fapt mentinerea egoului, purtator de forta de decizie si in consecinta forta creatoare, in frica de Dumnezeu.
cand cunoasterea va cobora, "imparatia cerului" va veni,va fi revelata omului; va face omul responsabil de propia creatie. omul va avea ochi de vazut, urechi de auzit.
iar trendul omenirii se indreapta catre "imparatia cerului": CUNOASTEREA INTELIGENTEI DIVINE, si in consecinta, cunoasterea in procesul de creatie...la a carei veriga dintre cer si pamant, dintre CREATOR SI CREATIE, se afla omul...Chip si asemanare de Dumnezeu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Multumesc 3x3

Acesta este primul mesaj pe care il 'inteleg' in totalitate. Este exact ceea ce simt de multa vreme si ceea ce rationalizez in acelasi timp. Si anume trendul de care pomenesti tu, pe care il vad, impartasesc in jurul meu de cativa ani buni de zile. As putea spune inca din anii 95...incoace.

Dar pot sa spun ca, poate ca este o impresie subiectiva, occidentul este mai 'fertil' in acest sens deoarece mixul de religii, credinte, forme de crestinism la un loc a creat HAOS, in primul rand. Mai intai oamenii si-au pierdut echilibrul, au inceput sa 'lupte' impotriva confuziei si asa s-a nascut necesitatea de gasi un echilibrul nou. Si anume alt concept despre dumnezeu si legatura omului cu divinitatea.

In plus, individualismul societatii capitalisme este un pamant fertil, zic eu, pentru 'deschiderea ochilor si urechilor', pentru ca nu mai exista acel ceva (numai religia) care ne poate rezolva orice problema. Suportul a fost preluat si de alte forme de 'trezire' a spiritului, abordari mai 'stiintifice', preluate de si aplicate chiar in instiutii care fac profit. Asa numita trezire s-a transformat in trendul 'self empowerment', cel putin in occidentul cunoscut de mine.
De aici si abordarea mea pragmatisma a misticismului, a egoului, cum il denumesti tu. Ego-ul imi dovedeste ca numai eu sunt raspunzatoare pt faptele si gandurile mele. Dumnezeu are rabdare, asteapta. Cineva a spus 'sufletul e nemuritor, el are rabdare'.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:


3X3 poti te rog sa-mi spui cum vezi tu de fapt mentinerea egoului in frica lui Dumnezeu? Si daca nu cer prea mult ce tehnici de realizare a acestui lucru folosesti?

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

irisM, pentru a fi sigura ca vorbim despre acelasi lucru, vreau sa imi spui, te rog, ce intelegi tu prin frica de Dumnezeu? Ca sa stiu cum sa iti raspund.
Cum poate sa iti fie frica de ce Este , Iubire, pace, Lumina, armonie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:

Vezi tu, oamenii se gasec pe diverse trepte de evolutie. Pana la iubirea de Dumnezeu exista si aceasta frica de Dumnezeu. Am intalnit-o si la cea mai de jos intelegere, in care Dumnezeu cel bun si drept era inteles asa doar teoretic, practic statea cu o jordie in mana sa articuleze la cea mai mica gresala. Atunci cand ajungi sa intelegi dincolo de asta, nu trebuie sa pierzi nici o clipa din vedere de unde ai plecat, drumul si etapele parcurse. Unii oameni au parte de indrumatori dibaci, altii trebuie sa se descurce singuri.Eu fac parte din a doua categorie. Este datoria omului sa tina cont de asta, altfel te izolezi intr-un punct in care rupi legatura de comunicare cu mare majoritate a oamenilor, nu mai esti inteles deloc sau esti inteles gresit. Asta-i frumusetea forumului ca poti sa discuti orice la orice nivel. POate fi o modalitate de crestere pentru oricine, precum poate fi o modalitate de a ne intelege pe noi insine, reactiile, lucrurile la care trebuie sa mai lucram. In tot dialogul asta de pana acum, eu personal mi-am exersat si cizelat multe lucruri care nu erau cum voiam eu.

Intrebarea pe care ti-am pus-o este intr-adevar confuza. Pentru ca m-am gandit la una si am spus alta. Din pacate nu mai am timp in urmatoarele saptamani sa port un dialog, graba generaza intodeauna confuzie in exprimare. Raman sa va citesc.

Light, n-am uitat de promisiunea facuta.





Citat:
citat din mesajul lui 3x3

irisM, pentru a fi sigura ca vorbim despre acelasi lucru, vreau sa imi spui, te rog, ce intelegi tu prin frica de Dumnezeu? Ca sa stiu cum sa iti raspund.
Cum poate sa iti fie frica de ce Este , Iubire, pace, Lumina, armonie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

La multi ani 3x3

Sanatate , liniste si forta iti doresc sa-i fii alaturi ingerasului tau!
Oameni minunati sa-ti puna Domnul in calea ta, esti un om deosebit!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:


La multi, multi ani, frumosi si luminosi ca sufletul tau.

Cu mult drag,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

La multi ani tuturor femeilor si mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Multumesc pt urari! Si voua fetelor va doresc acelasi lucru, chiar daca e dupa....

3x3, sunt curioasa, ieri a fost si ziua te nastere?

Oricum, mai stiu o 'pestisoara' aici dar nu stiu cand este ziua ei. La multi ani, sper ca nu a trecut....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

multumesc din suflet gandurilor de bine si urari.am intors binetea prin rugaciune, inclusiv tatilor, care nu sunt sarbatoriti. Aici exista si o zi a taticilor.
IrisM, exista multa intelepciune in cuvintele tale. Prezenta ta este o binecuvantare.
Amonar, nu a fost ziua mea.eu sunt geaman cu ascendent in taur.dupa 30ani porti mai mult caracteristicile ascendentului, decat al semnului de nastere.orice cuvant de binete, este un balsam. Multumesc din inima.
Nikole, sa iti se intoarca Domnul prin ingerii lui si inimi de oameni urarea neconditionat, in forma de mare iubire de viata, sa restabileasca sanatate acolo unde este durere, armonie, acolo unde este suferinta, speranta acolo unde este ratacire, incredere acolo unde este singuratate, sa uneasca acolo unde se simte parasit, sa vegheze acolo unde se rataceste, sa dea speranta unde inima plange, sa mangaie cand se suspina, sa cantareasca acolo unde este nechibzuinta, intr-un cuvant, sa ridice omul in lumina lui interioara pentru ca sufetul sa gaseasca raspuns atunci cand inima plange.
Light, esti un om frumos, atat de frumos, ca modestia cuvintelor tale aduce mereu lumina, indiferent de incercare.raspunsul tau va fi acelasi, plin de daruire si iubire.

Toti purtam aceasta resursa interioara. Indiferent de credinta. Omul este Lumina Iubire, Templu, in care coboara Inteligenta Divina Prin cuvant, gest de viata, si creator, prin vointa de viata.
Pace tuturor.

Mergi la inceput