experiente mistice - (5)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Amonar, ai rationat corect in ultima postare. Eu nu am intentionat vreo demonstratie, nici macar o ipoteza, era doar exemplificarea unei posibile interpretari.

Iar daca, de exemplu, separarea lui Isus (numai iubire) de un Dumnezeu razbunator, ca sa se asocieze apoi cu Karma, este nonconformism, da, probabil ca nonconformismul lui 3x3 ma provoaca.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

In fine, daca vreti la ZZ, va duceti singure, ca eu m-am saturat sa ma justific pe-aci, mai ales cand evaluasem corect situatia de la bun inceput. Am zis sa las haitasii sa ma duca la colt, pentru onoarea de a primi macar lovitura de gratie de la stapana . Dar...vise, taica, vise.

O mai rog doar pe 3x3, ca data viitoare sa nu mai fie asa sfioasa, acum ca ne cunoastem! Pe curand!

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

simplyana, tortura e la voi ca va chinuiti din rasputeri sa ii fortati pe altii sa gandeasca ca voi.
Noi doar ne miram si amuzam de indarjirea voastra fara nici un rezultat favorabil voua.
Poti/puteti sa scrieti si sa va exprimati oful dar cred ca va pierdeti vremea aiurea !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:


Parerea mea este ca toata discutia asta cu Simplyana nu-si are rostul. Pentru ca ea nu intelege doua lucruri elementare in relatiile intre oameni. In primul rand nu pricepe si pace ca oamenii nu au dreptul sa se santioneze prin cuvinte care lezeaza demnitatea unui om. Nu ai dreptul asta cu cei apropiati, cu copiii tai, dar cu un om strain aflat pe un forum. Nu se face asa ceva nici macar intr-o institutie, daca un om e concediat nu i se spune ca-si pierde jobul pentru ca-i dus cu pluta. Sunt reguli elementate de buna convietuire cu semenii. Poate ca oamenii din viata si experientele traite au invatat-o pe Simplyana ca se poate. Dar se vede treaba ca nu e asa.

Al doilea lucru pe care, in opinia mea, nu-l intelege este ca atunci cand santionezi, la modul asta cel putin, nicidecum nu deschizi o cale spre dialog, ci dimpotriva deschizi o cearta. Si nu ne mai trebuie alt exemplu pentru ca-l avem in fata ochilor. Daca mergea cum crede Simplyana nu iesea ce-a iesit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Tocmai sunt pe cale sa termin de citit "Religiile lumii - ghid esential" de Brandon Toropov si Luke Buckles

Capitolul 3 intitulat "Vorbeste bland si nu da cu parul" si mai ales pasajul Puneti Intrebari la pg. 45 sugereaza cum ar trebui cineva - interesat de contactul interuman si nu de dipute si prejudecati -- sa puna intrebari unui interlocutor de o religie/credinta diferita:

"Atunci cand vine vorba de a cladi punti intre oameni cu credinte diferite, cele mai eficace unelte la care puteti apela sunt intrebarile oportune, care se concentreaza mai degraba pe 'cum' si 'ce' decat pe 'de ce'. Nu declaratiile sau sentintele agresive, ci intrebarile inteligente ii pot convinge pe ceilalti ca aveti [NA daca aveti] o minte deschisa si pregatita pentru dialog.
De ce sa te perfectionezi in a construi intrebari? Pentru ca intrebarile pertinente contribuie la dezvoltarea relatiilor intre oameni! Intrebarile care nu ameninta, nu intimideaza, si nu interogheaza le confirma celorlalti ca vreti sa va informati, nu sa emiteti judecati."
Intrebarile care dovedesc ca sunteti pur si simplu curios in legatura cu religia si practicile interlocutorului va vor ajuta sa creati o relatie ca de la om la om, nu una de la prozelit la prozelit."


Citind intrebarea legitima a userului X catre userul Y: " Y tu ce ciuperci consumi?" singura reactie pe care am avut-o a fost sa scanez energia de joasa vibratie continuta in aceasta intrebare si am ales sa nu ma idenific cu intrebarea, userul sau motivul userului. Energia mea vibrationala nu a rezonat cu energia vibrationala emisa in acea intrebare. That's it, that's all. Si cum a sugerat 3x3 mai demult, am binecuvantat sincer formulatorul intrebarii, si mi-am continuat calea. It's that simple

Si va mai dau un pasaj din cartea de mai sus care sintetizeaza destul de bine natura umana:

Cand aveti indoieli, repetati: "Suntem cu toti in aceeasi barca" - pg 48

"Amintiti-va ca traditiile religioase de toate tipurile reprezinta, in ultima instanta, o incercare profund umana de a formula intrebari fundamentale despre viata, crestere, maturitate si moarte. In concluzie, indiferent de diferentele incontestabile dintre membrii diferitelor culte, fiecare practicant religios se confrunta exact cu aceleasi piedici si dileme omenesti.
Daca va intalniti cu o traditie religioasa care vi se pare total straina, amintiti-va ca, numai in virtutea faptului ca toti apartinem speciei umane, fiecare reprezentant al unui cult este partas alturi de voi la urmatoarele provocari:
- Mostenirea comuna a nasterii fizice
- Destinul comun al mortii fizice
- Dorinta comuna de a gasi sens si finalitate in activitatile cotidiene din viata.
Oricare ar fi formatia voastra, educatia religioasa ori experientele anterioare cu membrii unui alt grup religios decat al vostru, trebuie sa retineti ca aveti in comun mai mult decat va puteti imagina. Asemenea fiecaruia dintre membrii cultului pe care i-ati intalnit, si voi insiva participati la dansul vietii - o fiinta pentru care nasterea si cresterea copiilor inseamna un prilej de mare bucurie, o fiinta care contempla intensitatea de necuprins a unei nopti reci si instelate, muta de uimire dinaintea imensitatii creatiei, un om al carui relatii cu prietenii, familia si cu cei cu care se intersecteaza zilnic au suisuri si coborasuri."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui irisM


Parerea mea este ca toata discutia asta cu Simplyana nu-si are rostul. Pentru ca ea nu intelege doua lucruri elementare in relatiile intre oameni. In primul rand nu pricepe si pace ca oamenii nu au dreptul sa se santioneze prin cuvinte care lezeaza demnitatea unui om. Nu ai dreptul asta cu cei apropiati, cu copiii tai, dar cu un om strain aflat pe un forum. Nu se face asa ceva nici macar intr-o institutie, daca un om e concediat nu i se spune ca-si pierde jobul pentru ca-i dus cu pluta. Sunt reguli elementate de buna convietuire cu semenii. Poate ca oamenii din viata si experientele traite au invatat-o pe Simplyana ca se poate. Dar se vede treaba ca nu e asa.

Al doilea lucru pe care, in opinia mea, nu-l intelege este ca atunci cand santionezi, la modul asta cel putin, nicidecum nu deschizi o cale spre dialog, ci dimpotriva deschizi o cearta. Si nu ne mai trebuie alt exemplu pentru ca-l avem in fata ochilor. Daca mergea cum crede Simplyana nu iesea ce-a iesit.


Draga Iris, inainte sa judecati voi ce are un om dreptul sau nu sa faca, si ce tine de demnitatea cui, as vrea sa-ti spun ca misticismul in sine se caracteriseaza prin niste stari speciale, in afara realitatii obisnuite, si care de cele mai multe ori sunt obtinute cu ajutorul unor metode cum ar fi sexul, durerea sau psihotropicele. Reactia voastra imi arata ca nu prea stiti cu ce se mananca unele aspecte din Misticismul asta misterios, si daca va oripileaza asa de tare ce mi-am permis eu sa sugerez, nu sunteti deschise chiar la orice. Va rog sa o rugati voi pe 3x3 sa va dezvaluie metodelele ei, iar pe ea o rog sa fie sincera.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:


What? sau What? Psiho..ce?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:


3X3, nu ma deranjeaza sa-ti scriu pe privat, dar eu pot sa raspund, in masura in care ma pricep si direct pe forum. Cum iti este tie mai comod.

Visele la care face parintele Argatu referire sunt o alta realitate decat visele controlate. Sunt niste modalitati prin care Dumnezeu iti te ghideaza in viata si care nu depind de tine. Toti oamenii care cauta cu adevarat primesc puncte de reper in viata, pe care de multe ori nici nu le iau un consideratie sunt doar niste "coincidente". Intalnesc omul potrivit la momentul potrivit, o inspiratie de moment, o intamplare fericita.. sau un vis.

Oamenii sunt reticenti cand vine vorba de vise. Aici vorbesc in special de crestinii de tot felul, pentru ca sunt avertizati la biserica. Visul poate veni de la Dumnezeu cat si de la demon, ca "persoana" spirituala. Demonul e altceva decat egoul, din punctul meu de vedere. Exista un moment pe drumul spiritual al omului, prin care eu am trecut nu din plin, ci oarecum razant, cand intelegi foarte bine care e diferenta. Cand uiti si de ego si de cum te numesti. Si atunci indrumatorii spirituali, preoti, calugari ca parintele Cleopa sau alti oameni de valoare, nu neaparat din biserica, ne sfatuiesc ca mai bine sa nu luam in seama visele. Parintele Cleopa chiar subliniaza acest aspect, spune ca mai bine ne petrecem noaptea dormind decand visand. In schimb parintele Argatu, care avea un umor deosebit am inteles, ca nu l-am cunoscut, vine si spune ca da, e bine sa nu visezi nimic daca ti-e frica de raspunsuri. Dar omul care vrea raspunsuri va avea si vise si vedenii. Pe langa asta noi trebuie sa intelegem ca Dumnezeu nu ne vrea pierderea,ne vrea salvarea. El ne da tot ce avem noi nevoie sa invatam si sa crestem spiritual. Nici macar raul nu te poate atinge fara voia lui Dumnezeu. Vezi istoria lui Iov. De ce sa ne fie teama? Sa fim atenti, asta da.

Cum stii de unde vine visul? Nu stii. Dar inveti. Inveti in timp pentru ca orice primesti de la Dumnezeu nu se spulbera ca cenusa in vant. Ramane si se verifica. Parintele vorbea de cele doua modalitati de a tria. Nu le mai mentionez, exista un video pe net cu un interviu al parintelui. Apoi nu cred ca exista un tipar, fiecare om are particularitatile lui, lectiile lui de invatat, pentru fiecare om Dumnezeu are un plan.

Realitatea Domnului se face cunoscuta in fiecare secunda in viata, se manifesta in viata de zi cu zi. Trebuie doar sa te opresti putin sa asculti.Nu este un miracol, ci doar o normalitate pe care noi am uitat-o. Si pe care ne-o vom aminti cand vom reusi sa nu mai despartim ceea ce credem, de ceea ce traim. Cand toate cele bune si minunate pe care le stim din carti vor fi parte cu adevarat din viata de zi cu zi. Macar sa punem prima caramida.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:


Vezi eu ma feresc sa vad ce e cu visul, mesajul altuia. Si asta pentru ca tocmai spuneam ca fiecare om are particularitatile lui. Numai tu stii ce trebuie sa intelegi si daca e ceva de inteles.Sa nu inteleaga cineva ca orice vis e bun de rastalmacit si cara un mare adevar dupa el. Dar exista si asa ceva, rar e adevarat. Din experienta personala ,si poate ca se aplica numai la mine, am observat ca cu adevarat importante sunt mesajele destul de clare, simple, fara prea multa culoare. In care eu nu apar calare pe un cal alb cu pletele in vant, ci in situatii mai degraba normale in care chiar daca mi se recunoaste o reusita, se face cu multa modestie, fara excese, fara ispitirea egoului.E stiut ca Dumnezeu nu te ispiteste, dar te lasa in grija cuiva care o poate face. In general sunt foarte atenta la ce reprezinta sentimentul de grandoare din jurul meu. Daca e vorba de mine. Dar repet, vorbesc numai din experienta mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:

Am sa explic putin mai bine ceea ce am spus aseara despre interpretatea viselor mele. Era foarte tarziu in noapte si nu am fost prea explicita.

Lectia mea principala in viata si in momentul asta este smerenia. Stiind lucrul asta mi-e greu sa cred ca Dumnezeu, care imi vrea binele imi va amesteca graul cu neghina. Exemplul cu calul nu a fost prea inspirat, pentru ca grandoarea naturii nu este un pericol niciodata. Dar lucruri "sclipicioase" si momente de iesire la rampa stiu ca nu-mi va trimite niciodata. Sau cel putin nu acum cand nu am nevoie de ele, ci de simplitate si modestie. Dar repet aceasta este in conformitate cu viata mea, alti oameni au nevoie de alte lucruri. Nu exista o "reteta".

Mergi la inceput