experiente mistice - (5)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irisM spune:

Poate ca-mi scapa mie ceva..dar chiar si asa..se poate vorbi civilizat? Parca suntem la gradinta. Putem comunica sau ne batem cu noroi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Prima reactie/actiune dupa acea postare este de a ma uita la profilul userului...(mda, deformatie profesionala). 3x3 tu ai facut acest lucru? Nu stiu, dar prima mea reactie a fost....mda, e foarte normala aceasta reactie, avand in vedere profilul....Uita-te bine 3x3 si simte ceea ce vezi.

Iti spun eu ca sunt blocuri pline de aceste profiluri, adica trebuie sa fii constienta de aceasta realitate. Ele apartin acestei planete....la fel cum apartii tu si noi de aceasta planeta, in planul fizic.

Singura problema a ta este probabil mandria, asa cum spui tu. Dar si asta se poate rezolva combatand-o cu umorul. Hai sa glumim pe seama ciupercilor si sa ne vedem mai departe de treaba.
Nu acelasi lucru face preotul in biserica la liturghie. Poate ca nu ar strica putin umor pe langa rugaciunile pt cei 'sub influenta'.

Oare cei carora le place sa scoata perle pline de intelepciune cunosc acest lucru? Se pare ca lumea de mult rade de cei care cred in dogme:

http://www.nu.nl/wetenschap/1463108/mozes-aan-geestverruimende-middelen.html

Citez un citat tradus:

"Bij Mozes op de berg Sinaļ ging het niet om een bovennatuurlijk kosmische gebeurtenis of een legende die ik niet geloof, maar vermoedelijk om een gebeurtenis die Mozes en het volk van Israėl overkwam terwijl ze onder invloed van narcotica verkeerden", aldus Shanon in een artikel in het Britse wetenschappelijke tijdschrift Time and Mind

Atunci cānd Moise se afla pe Muntele Sinai nu a fost vorba despre un eveniment cosmic supranatural, sau o legend#259; pe care eu nu o cred, dar probabil despre un eveniment prin care Moise #351;i poporul lui Israel au trecut in timp ce toti se aflau sub influen#355;a drogurilor", a spus Shanon īntr-un articol īn revista stiintifica britanica Time and Mind.


@Simply-ana, ia intreaba-l pe preot duminica dimineata cum e cu ciupercile alea? Oare nu cresteau si pe muntele Sinai?






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

3x3,
iti mai aduci aminte visul pe care l-am avut cu tine pe coala mare de hartie scriind?
eu simt ca scriind aici pe forum e drumul tau pregatirea ta pt ce o sa vina, aceste intrebari incomode pt care tu trebuie sa treci mai departe sa vezi dincolo asa cum frumos a scris si IrisM, mai tarziu ai sa ai persoane care vor fi in in fata ta cu aceleasi intrebari pt care tu ai sa fi pregatita sa raspunzi fara sa-ti mai fie teama sau atinsa in ego
eu vin si spun nu pierde din vedere visul tau, eu sant aici sa te trag de maneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

3x3,
poate ma ajuti si pe mine sa inteleg experienta pe care am avuto,
m-am trezit si am vazut-o pe mama ca a venit la mine in camera era spiritul ei nu in trup, a venit la patul meu si a ingenuncheat cu capul plecat si a stat asa atunci eu m-am ridicat si am pus mana dreapta deasupra capului ei si i-am zis ca totul o sa fie bine sa nu fie ingrijorata si am mangaiato pe cap incercam sa o consolez, dar nu stiu pt ce???


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

:)))))))))))))))
A sosit si martiriul, era de asteptat.

Amonar, esti prima care mi se adreseaza! Multumesc! As putea sa stiu si eu ce ai inteles tu din profilul meu? Sunt foarte deschisa la dialog, de-aia m-am si introdus cu o intrebare (absolut legitima: ce produce 3x3 aici, e un delir, intretinut cu mare grija). Te rog!



http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:


Nu, nu e prima care ti se adreseaza, ci e prima care iti ridica mingea la fileu. Sa inceapa scandalul..aa..scuzati, discutia! Pentru ca ..hai sa fim seriosi, daca vrei sa discuti nu incepi printr-o intebare care genereaza un conflict. Stiai bine sa faci, sa nu ne mai prafacem. Raman la parerea mea..multi vin pe un forum sa-si verse frustrarile din viata.




Citat:
citat din mesajul lui simplyana_m

:)))))))))))))))
A sosit si martiriul, era de asteptat.

Amonar, esti prima care mi se adreseaza! Multumesc! As putea sa stiu si eu ce ai inteles tu din profilul meu? Sunt foarte deschisa la dialog, de-aia m-am si introdus cu o intrebare (absolut legitima: ce produce 3x3 aici, e un delir, intretinut cu mare grija). Te rog!



http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

IrisM, as vrea sa-mi citezi, te rog, mesajul care mi se adreseaza direct si il ignor eu, si sa-mi clarifici si scopul ascuns al interventiei mele. Ce zici tu ca ma prefac eu ca fac?
Scandal nu am cu cine dezlantui, 3x3 nu raspunde la provocari. Dar mi-ar fi placut o replica macar, ca dialog nu poarta ea, si asta stiu.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:

Este la pagina 14. Oricum nu asta conteaza..Era doar o observatie.

Nu, nu a fost un scop ascuns, ci dimpotriva unul foate clar. Ce voiam sa spun este ca atunci cand vrei sa deschizi un dialog nu incepi prin a genera contrariul. Eu daca vreau sa deschid un dialog cu tine nu incep prin a te injura. Daca totusi o fac se pot deschide doua variante amandoua la fel de juste: ori ma injuri la loc si incepem scandalul, ori nu-mi raspunzi,ma jgnori, ceea ce a facut 3X3. Oamenii au dreptul asta sa nu raspunda daca asa considera. Sincer nici eu nu stau la discutii decat deca de poate discuta, altfel nu sunt interesata, nici nu simt nevia sa justific ceva, nici sa dau explicatii si nici parerea altora despre mine nu ma intereseaza ca sa-mi "restabilesc onoarea".

Apoi fie vorba intre noi la ce sa raspunda, ca ce a fost aici anterior nu s-a numit dialog, ci doar executie. Dialogul este atunci cand niste oameni discuta pe picior de egalitate, chiar in contradictoriu.Cand unul e pus la zid si somat sa se justifice nu e dialog. Si daca au incercat altii ce-au rezolvat..Nimic, pentru ca nu se voia un dialog adevarat, ci se voia o discutie in directia in care anumite persoane foarte nervoase voiau sa ajunga. Cine sa fie interesat de asa ceva..

Numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Si ca sa ridic mingea inapoi la fileu cohortei de admiratoare 3x3, zic: m-am adresat lui 3x3, pentru ca ei am vrut sa ma adresez. Ei am vrut sa-i spun ceva, cu exact doza de agresivitate cu care am facut-o. Raspunsul ii apartine ei, nu mie. Si nu e ceea ce mi-as fi dorit, si nici nu ma surprinde. Si nici faptul ca se bazeaza pe reactia voastra nu ma surprinde. Si nici care anume e reactia.
Daca vrea cineva sa dialogheze cu mine, sa o faca. In nume propriu, daca se poate. Si admonestarile la fel.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:


Draga mea, sa aperi un om nu inseamna sa-i ridici osanale. Sa aperi un om care nu a facut nimanui nici un rau e o chestie crestineasca daca vrei. Daca tu vrei sa ma transformi intr-un frenetic fan al lui 3X3, e treaba ta. Nu ascund faptul ca imi place 3X3, dar de aici pana la ne transforma intr-o secta e drum lung.

Da, eu vreau sa dialoghez cu tine atata vreme cat vorbim de dialog. Ce anume te nemultumeste de ai intrat intr-o discutie linistita si in care dealtfel nu te regaseai cu tancul?



Mergi la inceput