experiente mistice - (5)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

calatoria in eter pe experiente mistice a ajuns la sfarsit pentru mine. Am sa cer inchiderea contului.
Multumesc tuturor celor ce au sustinut spiritul in lumina si m-au incurajat si inspirat sa scriu.
Doresc tuturor numai pace.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplyana_m

3x3, ce ciuperci folosesti?

http://www.lucamic.blogspot.com/


Nu draga mea, 3X3 nu consuma nimic. Haideti sa incercam sa dialogam daca vreti. E usor sa aruncam cu pietre, mai ales pe un forum unde nu suntem obligati sa privim omul din fata in ochi. Cel mai usor lucru din lume este sa catalogezi, sa critici. Sa intelegem ca cel care nu e cu noi nu e impotriva noastra, ci doar are alta viziune. Nu se naste nimic bun daca incepem un dilog pe picior de superioritate,cu o oarecare violenta.

3X3 nu vorbeste aici despre lucruri nebunesti, fara sens, ci doar foloseste alt limbaj pentru lucruri comune, pe care noi cei de pe forum, in majoriate crestini, le cunoastem deja. Daca nu intelegem un om nu inseamna ca este si dus cu capul. Putem sa intebam ce-a vrut sa spuna, poate ca nu e asa cum credem noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3

calatoria in eter pe experiente mistice a ajuns la sfarsit pentru mine. Am sa cer inchiderea contului.
Multumesc tuturor celor ce au sustinut spiritul in lumina si m-au incurajat si inspirat sa scriu.
Doresc tuturor numai pace.




3X3, imi pare foarte rau ca ai luat decizia asta. Stiu ca oamenii pot fi foarte duri uneori, dar se poate deschide un dialog. Putem sa incercam macar. Sunt convinsa ca cei care s-au exprimat asa de dur n-au facut-o din rautate. Putem sa incercam toti sa ne cultivam intelegerea si acceptarea.

Este adevarat ca nimic nu te poate tine intr-un loc unde nu-ti mai face placere sa stai...Nu stiu ce sa-ti spun..Oricum mie mi-a facut mare placere discutia cu tine.

Cu mult drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Eu sper sa se intample ca si data trecuta cand ai vrut sa iti inchizi contul, si ceva anume te-a atras inapoi, ai simtit ca esti asteptata aici si primita cu drag de o mare parte dintre noi.3x3irisM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

3x3 si eu sper sa nu pleci
calatoria nu sa sfarsit cel putin nu pt noi cei care te citim si te asteptam cu drag ,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

3x3 sper sa te razgandesti...pe acelasi principiu ca data trecuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui irisM

Citat:
citat din mesajul lui 3x3

calatoria in eter pe experiente mistice a ajuns la sfarsit pentru mine. Am sa cer inchiderea contului.
Multumesc tuturor celor ce au sustinut spiritul in lumina si m-au incurajat si inspirat sa scriu.
Doresc tuturor numai pace.




3X3, imi pare foarte rau ca ai luat decizia asta. Stiu ca oamenii pot fi foarte duri uneori, dar se poate deschide un dialog. Putem sa incercam macar. Sunt convinsa ca cei care s-au exprimat asa de dur n-au facut-o din rautate. Putem sa incercam toti sa ne cultivam intelegerea si acceptarea.

Este adevarat ca nimic nu te poate tine intr-un loc unde nu-ti mai face placere sa stai...Nu stiu ce sa-ti spun..Oricum mie mi-a facut mare placere discutia cu tine.

Cu mult drag.

IrisM, ,
Iti multumesc pentru intelepciunea cu care scri.

Nu cuvintele userului simplyana_m m-au miscat. Persoana a scris ce a simtit. Asemenea cuvinte se arunca fara prea multa gandire. Si de obicei poarta mesaj de intelepciune. Nu prin ele insele, ci prin ceea ce pot urni in celalalt.
cum simtirea poarta un mesaj dincolo de orice lege sau judecata, tinteste un adevar.

M-a ranit propia mandrie.nu cuvantul rostit de altul doare.ci creatia lui in propiul meu templu.
Asa cum calugarita buddista, a zis, voi sti daca am luat hotararea cea buna. Prima data am decis, si am fost intoarsa de un mesaj prin vis. A doua oara, m-am m-a durut glezna cumplit. si m-am refacut instantaneu, cand am scris.acum, este drumul meu. Mandria este un intuneric pe care il traim in iluzia unei puteri.imi poate lua de la o clipa la o eternitate.numai Domnul STIE.

Asa cum ai spus, vorbesc despre lucruri stiute de toti. Lipsa mea, asadar va trece, pentru ca sunt suflete care pot scrie cu intelepciune despre ceea ce este atat de evident.
Ceea ce am scris in plus, a fost insa o realitate unica, pe care am crezut ca o pot pune in cuvant, indiferent de ce revolta starneste.

vedem Dumnezeu in afara noastra, cand El este in noi, vedem experienta mistica in elita , cand ea exista in fiecare respiratie de viata. Psihicul este incarcat de boli, si drogat de cea mai puternica industrie de pe pamant, cea de medicamente.medicamentul folosit cu intelepciune, este un ajutor ceresc. Dincolo de intelepciune este abuz, este intuneric. Cand omul nu mai cauta ajutor in el insusi, ci in afara lui, cand propia lui forta nici macar nu este recunsocuta -exceptie fac cei care lucreaza in serviciile speciale, ei cunosc FORTA psi. Iar psi reflecta o faramitura a lumii, realitatii de dincolo.
Unirea planurilor, ca in rugaciunea Tatal Nostru, precum in cer asa si pe pamant, prin cunoastere pune Forta in mainile omului, iar atunci destinul fiecaruia ii apartine. Omul traieste, cum a zid Buddha, intr-o mare iluzie. Numai prin iluminare si cunoastere omul poate fi in controlul propiului destin.

Odata, orbita de iluzia de putere, am zis, ca pot tine piept unei lumi intregi. Ei bine, nu sunt inca pregatita pentru o reactie de genul asta. Daca as da toata informatia pe care o cunosc, pur si simplu, probabil ca as fi spulberata. Ca sa nu mai amintesc parerile despre sanatatea mea mintala, de care s-au ingrijit atatia!

Am deschis o usa.cuvintele mele s-au sustinut, pe parcursul a trei ani de zile prin experienta de viata a celor care nu au ignorat informatia. Cine are ochi de vazut sa vada.


Numai pace.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3
Prima data am decis, si am fost intoarsa de un mesaj prin vis. A doua oara, m-am m-a durut glezna cumplit. si m-am refacut instantaneu, cand am scris.acum, este drumul meu.
...
Am deschis o usa.cuvintele mele s-au sustinut, pe parcursul a trei ani de zile prin experienta de viata a celor care nu au ignorat informatia.

In trei ani, de trei ori. trei ori trei dixit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:


In trei ani, de trei ori. trei ori trei dixit.
[/quote]

Asa e, ai perfecta dreptate. Nu observasem..

3X3, asa e cum spui. Lumea e imaginea noastra in oglinda. De aceea e mai bine cand ne simtim jigniti sa cautam motivul in noi si nu in cel care a generat asta. Care este motivul pentru care a spus ceva, poate o rautate, n-are nici cea mai mica importanta. Fiecare cu ale lui, nu stau eu sa i le cercetez. Abia le vad pe ale mele. Important e ca eu am ceva nerezolvat de vreme ce am sensibilizat acolo.

Rugaciunea spune..iarta-ma Doamne pe mine, cel mai pacatos dintre pacatosi. Si asa si este, desi pentru asta mi-am primit si niste oua in cap. Ca nu vrem noi sa vedem, nu schimba cu nimic realitatea. Asta inseamna ca eu le am pe toate. Cand incepi sa decojesti "cepa" asta a egoului sau cum spune crestinul sa omori pacatul, scapi de cele mai grosiere, dar dedesupt se gasesc altele mai fine, care pot merge pana intr-acolo incat sa fie confundate cu niste virtuti. Pentru ca si raul are finetea lui la un moment dat, pe masura noilor musterii. De asta spuneam intr-un mesaj anterior ca trebuie sa incercam sa intelegem egoul, sa-l acceptam, pentru a-l schimba. Nu foloseste la nimic daca ne ferim de el, il blamam, ne blamam pe noi sau daca ne ducem pe panta deznadejdii. Mandria, orgoliul, gelozia sau invidia..sunt cele mai rele. Pot imbraca fatete atat de subtile ca nu-ti vine s acrezi. Exista si un test pentru asta. Atunci cand facem ceva, spunem ceva, gandim ceva ce intra in discordanta cu natura noastra divina atunci simtim un discomfort undeva in corp, de obicei in plexul solar sau in zona inimii. Cateodata simt asta si nu inteleg de ce pentru ca nu ma stiu sa fi facut nimic. Si apoi daca ma gandesc putin inteleg ca ce-am spus ascundea o forma subtila a unuia din cele mai sus mentionate.

Revenind..ca tot ma abat. 3X3 nu e asa cum zici, lipsa ta va fi foarte simtita aici. Pentru ca noi toti facem un intreg, ne completam, venim cu intrebari si raspunsuri diferite. E bine sa le cunoastem pe toate, chiar si pe cele care nu ne plac. Totul este parte dintr-o lectie si noi asta facem aici, mai trecem niste clase. Tu ai experiente diferite de ale noastre, realiatea unica de care vorbeai si tocmai asta te face de neinlocuit.Ce stii tu se completeaza cu ce stiu altii. Oamenii vor sa le cunoasca pe toate, au intrebari despre vise de exemplu, la care nimeni de aici nu poate raspunde. Sa nu mai mentionez perseverenta ta de cum spuneai 3 ani si pe care o admir nespus de mult. Eu ma invart in loc, pierd timpul, ma mai gandesc la nemurire, plec, vin si ma razgandesc si la sfarsit ma apuca lenea. Tare as vrea sa pot fi ca tine.

Plus de asta tu esti cu adevarat un om puternic, numai ca nu stii lucrul asta inca, pentru ca esti un om foarte delicat. Credinta ta iti da o forta si o protectie speciala.

Cu mult drag


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

chiar asa de "sensibila esti 3x3? credeam ca esti intangibila fiind asa de evoluata spiritual dupa cum sustii ca esti. cum crezi ca m-am simtit eu (sau altii) cind m-ai(ne-ai) criticat daca pe tine te-au ranit 3 cuvinte intr-atit ca sa renunti la acest popular subiect?

Mergi la inceput