Ajutoarele lui Mos Craciun in actiune -4

Raspunsuri - Pagina 48

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui papanash

Ioana_Pos - 600 ron pt familiile din Ramnic, ( Ioana, am pus si pt carne )



Super! O sa rezolv maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Am uitat sa mentionez ca pe chitantele mele totalul e de 293 parca (din 300lei), insa din piata am mai cumparat cate 4 mere + o banana + o para pt. fiecare copil. Ca sa nu ramana impresia ca am ramas cu 7 lei

(ei, glumesc si eu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

Buna seara fetele, acum am venit si eu de la familiile de la Benesti asa se numeste satul unde am ajuns azi. Ce am gasit acolo m-am ingrozit nu imi vine sa cred ca mai exista familii care traiesc asa. Am ajus la prima familie au iesit copii la poarta cand au vazut masina oprind in fata casei. L-au chemat pe tata care impreuna cu copii ne-au ajutat la descarcat, am avut o dubita plina de haine jucarii si alimente. Am intrat intr-o camera foarte mica unde stateau toti cei 5 copii plus parintii in total 7 persoane. Era cald si bine focul aprins in soba si faceau mancare. I-am rugat sa aprinda lumina pentru ca era cam intuneric. Atunci au zis ca nu au curent ca nu au avut niciodata. Am impartit cadourile la copii, dar nu indrazneau sa le despacheteze. Am inceput eu sa scot cate ceva pentru fiecare si i-am incurajat sa desfaca cadourile. Ata de multa fericire nu am vazut niciodata la nici un copil. Georgiana merge la liceu in Vaslui si face zilnic naveta are note foarte bune ii place la scoala, dar din cauza ca parintii nu au servici trebuie sa ia din caietele pe care le primesc cei care sunt la scoala generala in sat. Manuale din 12 are doar 2 la scoala. I-am promis ca o sa incerc pana in ianurie cand incepe scoala sa ii mai cumpar eu caiete si carti am rugat-o sa faca o lista cu ce are nevoie si sa ma sune cand vine la scoala si sa mi-o dea. Sper sa pot sa o ajut. I-am intrebat ce vor sa se faca cand vor creste. Unul din baieti vrea politist, al doilea vrea sa se faca preot una dintre fete vrea sa se faca cantareata are o voce minunata. Georgiana a zis ca vrea sa urmeze si facultatea daca o sa aiba parintii cu ce sa o tina la scoala. Am plecat promitandu-le ca voi tine legatura cu ei. Am plecat spre a doua familie. In masina mi s-a spus ca mai este un baiat de 22 de ani infectat cu HIV de la 2 luni jumatate de la o transfuzie Noroc ca am mai avut cate ceva pentru barbati. Este vorba despre o failie cu 6 copii si cu tatal in inchisoare. Am aflat ca face inchisoare pentru crima e undeva la Bucuresti la un penitenciar, asa ca mama creste singura copii. I s-a spus de foarte multa lume sa mai dea din copii sau cel putin pe cel ci HIV la orfrinat sau sa ii lase in spital dar a zis ca nu poate ca sunt copii ei si se chinuie asa cum poate cu ei. Au desfaut pngile si au inceput sa se joace ca noi sa putem sta de vorba. Erau atat de bucurosi si nu le venea sa creada cate au primit. La ei nu a fost niciodata Mos Craciun, au intrebat de ce au primit cadouri si cand le-am zis ca sunt de la Mos Craciun au intrebat ca cine este Mos Craciun si de ce le da lor cadouri. Va rog sa ma credeti ca mi-au dat lacrimile. Am luat si de acolo nr de telefon si le-am promis ca o sa ii mai sun sa vad de ce mai au nevoie si sa incerc sa ii mai ajut. Sunt fara cuvinte abia am reusit sa va scriu si incerc de o ora sa scriu. Va multumesc din suflet din partea lor. Am uitat sa va zic ceva familiile sunt cu faorte mult bun simt cum rar mai intalnesti in zilele noastre. Copii foarte timizi dar foarte ascultatori si isi ajuta parintii dupa puterile lor. Aici veti gai poze iar baiatul care e singur intr-o poza e cu HIV. http://www.flickr.com/photos/72360957@N03/6559862981/in/photostream si incerc ca mai pun si restul ca nu ma lasa Gata am reusit restul sunt aici http://www.flickr.com/photos/72360957@N03/6560078267/in/photostream

mami de Alex nazdravan www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii
Vine Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:


Diana multa sanatate si putere si bucurii sa-ti dea DD !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Dragi Inimoashe, m am gandit tare mult cum sa exprim admiratia pentru gestul si implicarea voastra in aceasta actiune pe cat de frumoasa pe atat de dureroasa...dar cuvintele sunt sincer prea sarace. E extraordinar sa poti ajuta, dar e mult mai usor atunci cand o faci de acasa, din spatele calculatorului, si tare greu pentru voi care ati avut puterea sa mergeti sa daruiti personal putina bucurie unor oameni cu care viata a fost cruda. Stiu ca ati infruntat durerea lor, dar si durerea voastra, a vederii, a de ce urilor, a neputintei. Sunteti nu doar cu suflet mare, dar si puternice si curajoase, si pentru asta ma cu respect.

Va doresc din suflet sa aveti sarbatori fericite, pline de caldura si iubire, sa va bucurati de familiile voastre frumoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

Citat:
citat din mesajul lui manuelacrina


Diana multa sanatate si putere si bucurii sa-ti dea DD !


Multumim frumos

mami de Alex nazdravan www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii
Vine Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Diana, o mare imbratisare, esti primul Mos al copiilor din familia aceea, trecand peste tragicul situatiei, sper ca asta sa te bucure ! Esti un Mos de isprava !


............................................................

Ajutoarele lui Mos Craciun
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )




Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Citat:
citat din mesajul lui rall

http://www.flickr.com/photos/72360957@N03/6560076257/in/photostream dragul de el



da, e foarte fericit, pui mic !



............................................................

Ajutoarele lui Mos Craciun
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:


poze de azi de la Casa Stejarel (nu am avut voie sa pozam fetele copiilor)

https://picasaweb.google.com/112947595520080188983/CasaStejarel23Dec2011#5689413152737688146

va rog confirmati daca este vizibil

Mergi la inceput