Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (33)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

macar unu sa fie ordonat in casa asta :))

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_vlad

Citat:
citat din mesajul lui ooana

Am fost cu Raul si Raisa sa ne intalnim cu Mosul - a fost un baby party reusit!
incerc sa vad daca am un filmulet reusit

legat de homeopat am uitat s ava zic ce mi-a spus despre febra - recomanda ca pana la 38' sa nu se intervina, abia dupa 38' se poate da o doza de Ibalgin/Nurofen dar doar atat cat sa scada febra sub 38'
...si nu sunb 37' cum o coboram eu - explicatie: febra e reactia corpului de aparare impotriva virusilor, trebuie lasat corpul sa lupte fara sa se intervina de la 37'1
nu stiu daca as reusi asta


1an + 08.07.2010

" Nu te uita cu tristete in trecut, pentru ca a trecut si nu te ingrijora pentru viitor, pentru ca e inca departe.
Traieste in prezent si fa-l atat de frumos incat sa merite sa ti-l amintesti" - Ida Scott Taylor


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip






la o tempertatura de 39 C virusii nu se mai multiplica-este cum ai spus tu, reactia normala a organismului de aparare.
pana la 38 C se hidrateaza copilul si cam atat, homeopat pt febra este formula 1 sau feb1 se dau din ora in ora cate bilute spune medicul! si pt ca organismul sa suporte mai bine scaderea temperaturii nu se scade mai mult de un grad jumatate intr-o ora jumatate, de la 39, maxim trebuie sa se ajunga la 37,5!

la temperatura mare e risc de convulsie febrila ceea ce afecteaza creierul si nu e bine!



Anca, mami de bebelina MARIA (30.07.2010) si astronaut Vlad-Mihail (05.11.2003)



mai, 38' la copii
cica la adulti cum zici si tu nici la 39' nu recomanda sa se intervina ci doar atunci cand sunt temperaturi mari 40-41 grade


1an + 08.07.2010

" Nu te uita cu tristete in trecut, pentru ca a trecut si nu te ingrijora pentru viitor, pentru ca e inca departe.
Traieste in prezent si fa-l atat de frumos incat sa merite sa ti-l amintesti" - Ida Scott Taylor


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

eu de la 38,5 fac urat daca stau pana trec de 39 ....
la copii stiam de 39, daca e 38 cu atat mai bine pt ca de la 39 e ff usor sa ajungi 40...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

kynderica, bine ati venit in delfinariu

vad ca sunteti in plina activitate de curatenie. nooo, pai eu duminica am spalat baia bine de tot, si peretii si tavanul . si mai spal draperiile si husele de pe fotolii si sofa, restul nu ma stresez, ca sters praful si dat cu mopul nu e mare lucru . clar e ca anul asta nu simt deloc ca vine Craciunul, n-am facut inca nici liste nici cumparaturi nici meniuri, imi tot imaginez ca mai este vreme

crissy, e vorba de faraonul T care-i place Elisei?? sau o fi vreun personaj de pe undeva cu acelasi nume .

am vazut ca mosul a venit deja printre noi, ce fain! mai facem album de Craciun sau... fiecare pe cont propriu?

am papat o cutie de raffaello singura mai devreme si-acum m-a luat somnul, hihi. va pup cu drag, noapte buna


Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)
Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Alice, si eu la fel ca tine as fi gandit . Lasa ca e mai bine sa mai stea puiutul la caldurica sa mai creasca, sa fie mai puternic (eu cu Raducu m-am chinuit o gramada cu suptul, ca nu avea putere, era pricajit, desi a iesit cand a vrut el )

Ooana, e asa scump Matei cum se uita el la Mos si la toata lumea adunata acolo , iar tu esti trup si suflet langa el sa-i explici ce si cum, sa-i dai incredere, sa-l faci sa nu se teama - intr-adevar va fi o amintire tare draga peste ani!

Adriana, distractie frumoasa! Nu sunteti singurii, nici noi nu am iesit nicaieri doar noi doi, chiar nu avem cu cine sa-l lasam pe Raducu. Eventual sa-l adorm si sa-l lasam in patut si sa iesim si noi pe la 11 noaptea .

Rodyka, o cutie de Raffaelo cred si eu ca o sa dormi bine! Eu in seara asta am reusit sa nu mananc nimic dulce

Acum ca ati repetat cum intervenim in caz de febra, mi-am verificat si eu pediatra sa vad daca mi-a zis bine. Are un 10 de la mine

Sa ma duc si eu la culcare, maine am o zi super grea. Va pup cu drag!!!



Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ooana

Am fost cu Raul si Raisa sa ne intalnim cu Mosul - a fost un baby party reusit!
incerc sa vad daca am un filmulet reusit

legat de homeopat am uitat s ava zic ce mi-a spus despre febra - recomanda ca pana la 38' sa nu se intervina, abia dupa 38' se poate da o doza de Ibalgin/Nurofen dar doar atat cat sa scada febra sub 38'
...si nu sunb 37' cum o coboram eu - explicatie: febra e reactia corpului de aparare impotriva virusilor, trebuie lasat corpul sa lupte fara sa se intervina de la 37'1
nu stiu daca as reusi asta


1an + 08.07.2010

" Nu te uita cu tristete in trecut, pentru ca a trecut si nu te ingrijora pentru viitor, pentru ca e inca departe.
Traieste in prezent si fa-l atat de frumos incat sa merite sa ti-l amintesti" - Ida Scott Taylor


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip





eu am tinut-o in frau peste zi asa,am rezistat fara sa ii dau nurofen etc..dar inainte de culcare chiar homeopata mi-a spus ca pot da o doza de siguranta de nurofen daca e peste 38,ca sa nu creasca in somn Doamne Fereste



Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


Sa-l ajutam pe Vladut

produse la bazar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Neata fetele!

Am avut cateva nopti in care nu mai statea treaz( adica se trezea de minim 4 ori pe noapte, dar reuseam sa il potolesc rapid si adormea repede la loc). Si speram sa scapam definitiv de statul treaz cu orele noaptea. Se pare ca inca nu, ca de cateva nopti iar sta treaz... Cam nasol, ce sa zic...



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

Neata

vin cu , aseara nu am apucat sa intru pentru ca am avut Kids Christmas Party mi l-a adus mama la serviciu....atatia copii pe metru patrat nu am mai vazut de multa vreme Andrei a fost fascinat de bradut,de aglomeratie nu prea, in lift tot zicea "altii", adica alti copii a trebuit sa il pazesc, ca cei mai mari numai cu picioarele pe sus erau, ca sa se joace cu baloanele. era sa isi ia vreo 3 picioare in cap. de asta nu am putut sa ii fac poze, ca eram numa dupa el. si pana sa vina mosul deja isi pierduse rabdarea. a gasit o camera goala, unde era racorica, si se juca singurel acolo, se ascundea si era foarte fericit ca ma jucam cu el

noroc ca pe astia mici mosul i-a chemat mai repede, ca era clar ca isi pierdusera rabdarea. a primit un escavator teleghidat foarte simpatic, abia astept sa ii cumparam baterii sa vedem ce face.

apoi am venit acasa, ne-am jucat. eu linistita ca am terminat cu munca multa, cu examenul, Andrei linistit si fericit ca e mami cu el si ca se joaca cu el asa de mult conteaza!!! a fost asa simpatica minunea mea mica! dar tot am adormit inaintea lui

dar trebuie sa raportam niste mofturi mari: daca ii iei ceva din mana sau nu ii dai, incepe sa urle!!! ieri la petrecere un copil avea o masinuta in mana si a plecat, a inceput instant sa urle, pana nu a venit mamica copilului sa i-o dea si lui Andrei acasa il mai las sa urle, ii mai explic, dar acolo era jale....

diseara am petrecere de Craciun, fug de acasa dupa ce se culca copilul trebuie sa ii explic, ca daca se trezeste noaptea de laptic o sa planga ca mami nu e acasa....o sa tipe si o sa planga tare adica

il aud ca s-a trezit, fug

aaa, eu nu fac nimic de Craciun face femeia curat in fiecare saptamana

desi al meu sot se gandeste sa o concedieze, pentru ca a aratat de cateva ori neglijenta in ceea ce priveste lucrurile periculoase...Doamne ajute sa nu se intample nimic!!! trebuie sa vorbesc cu bona sa aibe grija cand e si femeia la noi, ca poate ea mai uita una alta...

si inca ceva, si noi platim bona luna intreaga, chiar daca mergem in concediu. si concediul ei e concediul nostru. adica atunci sa isi ia si ea, nu alta data. si ii mai dam mici prime de Paste / Craciun. plus atentie de 8 martie etc...e greu cu bonele astea, daca vrei sa le mentii multumite.

am un coleg, pe care l-a lasat bona, ca cica la un moment dat s-a simtit ca nu e parte din familie s

acum chiar am plecat

am implinit un anisor, sunt baiat mare de acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

Crisule, la un homeopat ati fost?

mie pediatra voia sa imi dea homeopate pentru trezirile lui Andrei...

am implinit un anisor, sunt baiat mare de acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

neata,
nici mie nu imi place viata mea.
nu cred ca e telenovela, mai degraba se indreapta spre un fel tragedie antica, nu de alta dar ma regasesc destul de mult in Casandra,oarecum in Electra si deloc in Clitemnestra.
prima mea licenta a fost masculinizarea femeii in tragedia lui Eschyl.

la examen am facut atat cat imi este nivelul meu acum.atat am putut. nu cred ca il iau.daca il iau,e o minune de la Dumnezeu.

azi prefer sa ma adancesc in lucrari, o sa mai citesc ceva pt teza de doctorat.
de sapt viitoare voi relua insa toata materia la germana.

maine tai porcul.e al doilea. din primul am avut doar o jumatate si deja nu mai este.carnea d eporc contine diaminoxidaza,enzima pe care eu nu o produc. treb sa pap zilnic.

am intrat aseara in bucatarie si am crezut ca fac infarct:
fi-miu statea cu ta-su in jurul ceaunului cu untura rece de porc, intingeau cu paine ,muscau si din ceapa si mancau de le trozneau falcile!
tata,ca sa ma consoleze ,zice saracu:lasa tata ca azi i-am dat ciorba acrita cu zeama de varza de casa.la inceput nu a vrut sa o manance ,dar i-am ras niste biscuiti (f dulci) in ea si a mancat-o toata!biscuiti dulci cu zeama de varza si leustean?????
deja era prea mult!
strumf nu a avut nimic. a dormit de la 12 la 3.30 fara pauza,ceea ce a fost f bine.apoi s-a trezit din ora in ora pt papa.

Mergi la inceput