Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (33)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Adriana, sa va simtiti minunat in seara asta! Si apoi sa mai repetati iesirea :)



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Citat:
citat din mesajul lui adrianaBuc

hihi diseara e prima oara cand iesim in oras de cand s-a nascut Rebeca. Stiu! De rasul lumii, dar ma desprind tare greu de ea seara. Si iesim pentru ca avem invitatii la un spectacol, ca altfel...


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010, mandra posesoare a 12 dintisori si 4 maselute
31+ cu



super, distractie placuta!!!


1an + 08.07.2010

" Nu te uita cu tristete in trecut, pentru ca a trecut si nu te ingrijora pentru viitor, pentru ca e inca departe.
Traieste in prezent si fa-l atat de frumos incat sa merite sa ti-l amintesti" - Ida Scott Taylor


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Am fost cu Raul si Raisa sa ne intalnim cu Mosul - a fost un baby party reusit!
incerc sa vad daca am un filmulet reusit

legat de homeopat am uitat s ava zic ce mi-a spus despre febra - recomanda ca pana la 38' sa nu se intervina, abia dupa 38' se poate da o doza de Ibalgin/Nurofen dar doar atat cat sa scada febra sub 38'
...si nu sunb 37' cum o coboram eu - explicatie: febra e reactia corpului de aparare impotriva virusilor, trebuie lasat corpul sa lupte fara sa se intervina de la 37'1
nu stiu daca as reusi asta


1an + 08.07.2010

" Nu te uita cu tristete in trecut, pentru ca a trecut si nu te ingrijora pentru viitor, pentru ca e inca departe.
Traieste in prezent si fa-l atat de frumos incat sa merite sa ti-l amintesti" - Ida Scott Taylor


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

ramona, si eu vroiam sa te cert mai devreme dar am fost intrerupta :) mai lasa curatenia, ca nu vine nimeni in control

mara mai nou nu mai zice "tata" zice "teta" deci..

ludmila, la multi ani!!

eu am fost putin shucarita azi. m-a sfatuit doctorul sa mai lasam copilul la dospit :)) si m-am suparat ca eu vroiam sa il cunosc mai repede, si sa fie sagetator. acum iese capricorn (na, ca sa vedeti minte de gravida..)
oricum sfatul lui a fost sa incercam sa il tinem pana in saptamana 39, pt ca oricum si la eco a iesit mai mititel cu 2 zile, si nu vrea sa riste cine stie ce probleme de sanatate. plus ca inca am colul inchis. pai daca asteptam dupa colul meu sa se deschida cred ca nasc la anu :))) la mara am ajuns la 40 de sapt cu colul inchis.(merge pe principiu "pe aici nu se iese").
acum, ca am stat sa ma gandesc, are si el dreptate (doctorul). daca organismul imi permite, de ce sa nu incerc sa duc sarcina cat mai aproape de termen? pt un moft?

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

oana, deci sa inteleg ca am procedat bine cu febra sub 38.. avea 37.8, noaptea, dar dormea. si nu am vrut sa o trezesc. iti dai seama ca nu am dormit am stat numai cu mana pe ea sa nu ii creasca temp, dar i-a scazut de la sine, si nici nu a mai facut de atunci.

apropo de planuri. mi s-au dus si mie toate :)) acum am alt timp sa pregatesc una alta pt craciun, si o sa fim doar 3. d-asta nu imi place mie sa planuiesc lucruri.



Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Alice, lasa copilul unde e!! Ce bine ii e lui acolo...Imi aduc aminte si eu, ca ultimele 2 sapt au fost crunte, nu mai puteam, dar au trecut. Si cel mai bun lucru care s-a intamplat a fost cezariana la cald, a venit si laptele mai repede si Raul era pregatit de lume. Un pic de rabdare, faci si tu sarbatorile linistita si te odihnesti pt ce urmeaza.
Raul nici nu a bagat in seama mosul!!! A dansat ce a dansat, s-a jucat printre bilute, ne-am luat cadoul si apoi am mers sa mai socializam la Raisa.
Ludmila, sa nu uiti sa ne zici ce ai primit de ziua ta!!
Nici eu nu pot sa-l las pe Raul cu febra, fara sa intervin. Nu pot si gata!!
Noapte buna mamici si puiuti!!

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit un anisor!!!

Poze mare-partea aII a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Alice, pai stie doctorul ca urmeaza ziua ta si se gandea sa te mai lase pana la urmatoarea aniversare (a puiutului), sa va reveniti din chefuiala. Nu-i bai, sanatos sa fie, si tu sa te simti bine sa poti duce sarcina!

Oana, nu am mai apucat sa iti zic nimic de mersul in 4 labe. Deci, nu vrea sa faca nici un exercitiu, se enerveaza la culme. Dar in schimb am reusit sa il prostesc sa mai mearga cativa pasi in 4 labe, ma pun si eu la fel, fac pe catelul, el fuge dupa mine, si uite asa. Nu ma intereseaza sa mearga in 4 labe (daca ii e mai usor in picioare), dar ma intereseaza sa aiba stabilitate si in acea pozitie, sa isi foloseasca si forta mainilor si a picioarelor. O sa il filmez zilele astea cum se ridica singur- destul de greu. Si nu isi indoaie genunchii, ci ii tine drepti de tot, apoi se sprijina in maini si asa cumva se ridica. L-am pus sa se ridice de masuta de activitati, din pozitia stand in genunchi (pe care nu o agreeaza deloc, si nu are stabilitate). La fel face-normal ar fi sa isi ridice un picior, apoi celalalt. Dar el se sprijina cu pieptul si mainile de masuta, isi impinge picioarele pana se indreapta si apoi se ridica. Scari nu stie sa urce si sa coboare - la urcare isi arunca piciorul si asteapta sa il ridici de maini. La coborare (nu neaparat de scara, ci si o treapta de 8-10cm), nu coboara numai daca ii dai mana, altfel nu vrea. No, astea is ca si constatare, nu ma plang. Mai lucram, mai face progrese si ajungem noi unde trebuie.

Michelle, tu ziceai ca ai avut operatie la ochi pt dioprie? Poti sa imi dai mai multe detalii, eventual pe Pm? Sotul se gandeste sa isi faca (are 2 si ceva la un ochi, si mai putin la celalalt). Dar nu stie cat e perioada de repaos (fara calc, tv- in conditiile in care el lucreaza pe calc 90% din timp; restul sta la Tv). Merci!



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mycya spune:

Alice mai lasa sa mai creasca daca asa stau lucrurile, cu cat e mai dolofanel cu atat mai bine. pupici si rabdare multa

Adriana distractie placuta!


fata mi-a adormit iar eu ma relaxez cu un ceai de tei.

ma pun si la un film si apoi la somn.
nbuna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

Citat:
citat din mesajul lui ooana

Am fost cu Raul si Raisa sa ne intalnim cu Mosul - a fost un baby party reusit!
incerc sa vad daca am un filmulet reusit

legat de homeopat am uitat s ava zic ce mi-a spus despre febra - recomanda ca pana la 38' sa nu se intervina, abia dupa 38' se poate da o doza de Ibalgin/Nurofen dar doar atat cat sa scada febra sub 38'
...si nu sunb 37' cum o coboram eu - explicatie: febra e reactia corpului de aparare impotriva virusilor, trebuie lasat corpul sa lupte fara sa se intervina de la 37'1
nu stiu daca as reusi asta


1an + 08.07.2010

" Nu te uita cu tristete in trecut, pentru ca a trecut si nu te ingrijora pentru viitor, pentru ca e inca departe.
Traieste in prezent si fa-l atat de frumos incat sa merite sa ti-l amintesti" - Ida Scott Taylor


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip






la o tempertatura de 39 C virusii nu se mai multiplica-este cum ai spus tu, reactia normala a organismului de aparare.
pana la 38 C se hidrateaza copilul si cam atat, homeopat pt febra este formula 1 sau feb1 se dau din ora in ora cate bilute spune medicul! si pt ca organismul sa suporte mai bine scaderea temperaturii nu se scade mai mult de un grad jumatate intr-o ora jumatate, de la 39, maxim trebuie sa se ajunga la 37,5!

la temperatura mare e risc de convulsie febrila ceea ce afecteaza creierul si nu e bine!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

www.youtube.com/watch?v=DWZ5rVih-xY&feature=youtu.be" target="_blank">...a venit Mosul
(fetita de la inceput in roz in brate la taticul ei e Raisa)
era atat de aglomerat ca din pacate a fost aproape imposibil sa filmezi din pozitia in care eram noi - e bine si asa, peste ani va fi o amintire frumoasa



Citat:
citat din mesajul lui Alice_Elena
acum iese capricorn (na, ca sa vedeti minte de gravida..)


capricorn ca mine - sunt super meticulosi, ordonati, calculati ...ce sa mai, o minune de copil o sa ai

DA, ai procedat corect cu febra!
starea subfebrila e intre 37 si 38
si cum credeam eu GRESIT ca e intre 36 si 37 ca doar la 36'6 e perfect

Paula e haios Raul cum se intoarce cu spatele la Mos
nu uita de lista de cumparaturi

Crispro o sa iti trimit maine un filmulet, am gasit din paerioada cand il invatam pe Matei sa mearga in 4 labe - macar sa vezi asa orientativ cum eram noi




1an + 08.07.2010

" Nu te uita cu tristete in trecut, pentru ca a trecut si nu te ingrijora pentru viitor, pentru ca e inca departe.
Traieste in prezent si fa-l atat de frumos incat sa merite sa ti-l amintesti" - Ida Scott Taylor


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput