Viatza in Germania - cap. 73

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Buna seara,

Kari multumesc Fetelor eu stiu ca daca este nascut copilul aici, poate fi declarat neamt si hotaraste el la 18 ani cu ce cetatenie ramane. Eu sant romanca, sotul grec nascut si crescut in Munchen. Noi cand umblam pt diverse acte si santem intrebati ce este Angelo, il declaram neamt si asa scrie in toate actele. Cei 300 euro pt mama stiu ca se dau timp de 3 ani. Suma de fapt se calculeaza in functie de salariul tatalui, ca mai scade putin nu-i nimic dar de primit se primeste timp de 3 ani. Acum nu stiu daca este valabil si pt al doilea copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Aruca nastere usoara cu bebelina sanatoasa Cum vei naste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui maraki

Buna seara,

Kari multumesc Fetelor eu stiu ca daca este nascut copilul aici, poate fi declarat neamt si hotaraste el la 18 ani cu ce cetatenie ramane. Eu sant romanca, sotul grec nascut si crescut in Munchen. Noi cand umblam pt diverse acte si santem intrebati ce este Angelo, il declaram neamt si asa scrie in toate actele. Cei 300 euro pt mama stiu ca se dau timp de 3 ani. Suma de fapt se calculeaza in functie de salariul tatalui, ca mai scade putin nu-i nimic dar de primit se primeste timp de 3 ani. Acum nu stiu daca este valabil si pt al doilea copil.

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
http://www.dropshots.com/maraki6
mami cu Angelo ( 29 Dec. 2005 )



La multi ani!
Un An Nou fericit cu multa sanatate si realizari sa aveti!

Maraki,dar sotul tau are si cetatenie germana,nu?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Alina, sotul meu a trebuit la majorat sa hotarasca cu ce cetatenie ramane si a ales greaca. A fost si a facut armata la greci. Nu cred ca poti avea dubla cetatenie in Germania pt ca, am intrebat o doamna de la jugendammt despre Angelo, si a spus ca isi va alege singur la majorat ce vrea sa fie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anduc spune:

La Multi Ani!

Aruca, nastere usoara si bebita sanatoasa! Eu am nascut aici acum 7 luni si jumatate o fetita si e declarata cetatean roman (noi amandoi suntem cetateni romani), primesc alocatia lunara de 184 euro plus cei 300 euro - suma minima pe care o primesti daca ai forme legale in Germania.

Maraki, se putea declara si cetatenie germana in acte? Stiam ca ei pot alege la majorat ce vor sa fie, insa chiar nu aveam habar de faptul ca poti sa declari copilul direct cetatean german daca ambii parinti nu sunt nemti. Interesanta faza cu cei 300 euro. 3 ani ar fi super sa-i primim chiar daca mai putin cum zici tu. Eu stiam numai de 12 luni, maximum 14 luni.

Referitor la cure de slabire, ma asteapta de dat jos cam 10 kg Mi-am propus sa ma mobilizez acum dupa Sarbatori Salate, legume, apa multa (plata), peste, pui, fara dulciuri, fara pizza:) sa vedem ce-o iesi...desi trebuie sa iasa ca anul asta ne cununam religios si vreau sa pice bine rochia de mireasa

Va pup,
Anda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Maraki,in primul rind,felicitari pt kg pierdute!
Inteleg dar inseamna ca Angelos e cetatean grec,stiu ca cetatenia germana se primeste automat daca unul din parinti e german.Daaa,acum e voie cu dubla cetatenie,romana si germana si cred ca multe dintre fetele de pe subiectul nostru o au.

Anduc,succes cu slabitul.E fain ca te gindesti la rochia de mireasa .A mea nici nu mai stiu pe unde e ,cred ca totusi la parintii in dulap dar sunt sigura ca intru inca in ea .

Seara faina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

La multi ani!

Copilul poate primi cetatenie germana daca cel putin unul din parinti locuieste de cel putin 8 ani in Germania. Am auzit si de cazuri in care copilul a primit cetatenia cu toata ca parintii locuiau de 6 ani.
Maraki Elterngeld (300 euro) se dau doar 12 luni, inca din 2007. Tatal are dreptul la inca 2 luni si e platit cu 67% din salariu.


Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Buna dimineata,

Fetelor eu am nascut in decembrie 2005 si am primit 3 ani elterngeld. La inceput 300 dupa care primeam anual o hartie in care era calculata suma si parca in ultimul an am luat doar 180 euro. O sa il intreb diseara pe sot dar nu cred ca ma insel in privinta celor 3 ani.
Agelos este neamt pana la majorat Bine ca ne-ai lamurit Angiuta cum sant legile Anul asta vom scoate pasaport german pt el, este mai convenabil pt ca nu stam sa alergam pe la consulate si sa asteptam 2 luni pana sa fie gata( in cazul celui romanesc )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

La mine ar fi culmea sa am pretentii la cetatenie germana atata timp cat nu stapanesc bine limba lor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruca spune:

Multumesc pt raspunsuri, oricum nu sunt 100% sigura de ce va fi, stiti cumva unde as putea sa ma informez oficial despre acest lucru? Dc suma de 300 de euro se da doar un an, atunci nu imi convine sa o iau de acolo, mai bine raman cu indemnizatia de aici, care e tot atat , dar macar pot sa o iau 2 ani.
O prietena a nascut acum 2 luni in Germania si mi-a zis ceva de 2 ani. Nici ea nu a lucrat, e romanca, dar sotul ei e cetatean neamt.Tot de la ea stiu ca s-a introdus un bonus in valoare de 75 euro pe luna dc ai un copil mai mic de 3 ani cand il nasti pe actualul. Poate informatia asta ajuta pe cineva.

Mergi la inceput