Viatza in Germania - cap. 73

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aruca spune:

Multumesc pt urarile de nastere usoara. Sper sa fie asa, eu as vrea sa nasc natural, desi prima fetita am nascut-o in Romania cu cezariana, si nu au trecut decat 7 luni pana am ramas din nou insarcinata cu cea de-a doua. Prima a fost cezariana deoarece fetita a ramas cu capul in sus in burtica si mai avea si cordonul ombilical in jurul gatului. Aici in Germania stiu ca poti sa optezi pt o nastere naturala dupa o cezariana, in Romania nici nu se pune problema de asa ceva. Fetita e acum intoarsa in pozitia de nastere, si dc totul decurge bine, poate reusim natural, dc apar complicatii vom recurge la cezariana. Cum o vrea Dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui aruca

Multumesc pt raspunsuri, oricum nu sunt 100% sigura de ce va fi, stiti cumva unde as putea sa ma informez oficial despre acest lucru? Dc suma de 300 de euro se da doar un an, atunci nu imi convine sa o iau de acolo, mai bine raman cu indemnizatia de aici, care e tot atat , dar macar pot sa o iau 2 ani.
O prietena a nascut acum 2 luni in Germania si mi-a zis ceva de 2 ani. Nici ea nu a lucrat, e romanca, dar sotul ei e cetatean neamt.Tot de la ea stiu ca s-a introdus un bonus in valoare de 75 euro pe luna dc ai un copil mai mic de 3 ani cand il nasti pe actualul. Poate informatia asta ajuta pe cineva.



fina mea a primit timp de un an 300 euro. apoi inca 6 luni, pana anul trecut in decembrie inca 160 euro. sotul ei lucreaza de cativa ani in Germania, au amandoi drept de munca nelimitat. ea nu a lucrat niciodata, dar a primit bani in baza sotului. i s-au cerut acte de la el de la lucru.
copilul tau va avea cetatenie romana si va trebui sa-i faci pasaport la consulatul roman.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Maraki foarte probabil ca in 2005 sa fi primit 3 ani pentru ca legea cu Elterngeld doar 1 an a intrat in vigoare de la 1 ianuarie 2007.

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

KAriguld,a primit banii sub titulatura de Elterngeld sau sunt un ajutor cu alt nume? Pt ca aici scrie clarca se dau numai 12 /14 luni: http://www.bmfsfj.de/bmfsfj/generator/BMFSFJ/familie,did=76746.html



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

KAriguld,a primit banii sub titulatura de Elterngeld sau sunt un ajutor cu alt nume? Pt ca aici scrie clarca se dau numai 12 /14 luni: http://www.bmfsfj.de/bmfsfj/generator/BMFSFJ/familie,did=76746.html



------------------
Still looking for pieces of heaven...



da, sub titulatura asta. ca eu am fost cu ea cand a depus actele. asta a fost in 2010 cand a nascut. atunci i-au spus ca ii dau timp de un an de zile 300 euro, apoi sub forma de ajutor cei 160 pe luna timp de 6 luni. acuma nu stiu daca in toate cazurile dau la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Aruca cred ca daca santeti stabiliti aici, nu poti lua indemnizatia din Ro. Daca faci o socoteala, cred ca tot la banii aia ajungi pt ca alocatia copilului este foarte mica in Ro si nu cred ca poti lua alocatia de la nemti si CIC-ul din Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Fetelor,la noi s-a anuntat maine o furtuna de 120km/ora. Sotul deja a curatat toate chestiile 'zburatoare' din jurul casei. La voi cum e, vine si pe la voi?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Si la noi bate vintul tare. De obicei dormim cu geamnul deschis,da acum tiuie prin toata casa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anduc spune:

La noi ploua si bate vantul, dar e ceva mai linistit decat ieri cand a batut destul de tare. Nu cred ca va veni furtuna pe aici, cel putin nu au anuntat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

In Bucuresti sunt +10, +15 grade zilele astea Deci oricum trebuie sa-mi iau cojocul cand plec inapoi la Munchen pe 8 ianuarie...;(

Multumesc frumos Tinatache, Aschiutza pentru sfaturi! Asa voi face, voi apela la contactul dat de tine Cristina


Marachi, felicitari pentru cele -20 Kg! Nu stiam ca sunt asa multi turci si in Munchen...:( Neuperlach e in drumul meu spre servici Eu am inchiriat un apartament in nordul orasului langa Euro-Industriepark (Sudetendeutsche Strasse) si serviciul e in sud-est in afara orasului in Hohenkirchen-Siegertsbrunn, asa ca zilnic merg 1,5 ore cu U-Bahn si S-Bahn intr-o directie... Te-as putea vizita intr-un week-end cand poti tu


Fetelor, am alta intrebare: sotul+copilul meu vor veni si ei in Germania in vara... Cum fac sa-mi inscriu copilul la gradinita? Unde trebuie sa ma adresez: direct la gradinita de langa casa, sau la primarie, sau la "Tag der offenen Turen"? Stiu ca exista o lista de asteptare, copilul trebuie sa aiba 3 ani impliniti si anul scolar incepe in august, insa ce anume concret trebuie sa fac nu stiu....

Va multumesc mult pentru ajutor!!! Si va pup pe toate





Mergi la inceput