Viatza in Germania - cap. 73

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Ela, fiecare oras are sistemul lui de inscriere la gradinite. Cel mai bine mergi acum la una si intreaba, aici in Gifhorn se fac pina in februarie inscrieri pt anul scolar care incepe in august!

In afara de gradinita mai ai si alte posibilitati, precum Tagesmutter (e o femeie care se ocupa in privat de copii, insa la ea acasa) sau au pair (bona, aici conditiile sunt insa mai severe ca in tara, trebuie sa o platesti cu minim o suma, trebuie sa o asiguri tu, si inca multe altele). Poti intreba la oras ce posibilitati ai, multe orase / comune publica o brosura despre conditiile locale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

La mine a inceput furtuna azi noapte, am dormit ca iepurele ca auzeam cum trosneste acoperisul si auzeam galagia vantului pe tiglele casei. Dar azi dimineata a fost de groaza! A inceput sa cada grindina si pt ca furtuna inca nu se oprise va dati seama ce-a insemnat asta. Am crezut ca imi sparge geamul de la ferestre. Si ferestrele trosnesc si cateodata imi este frica sa nu cedeze Si acum mai este furtuna, doar grindina s-a oprit.

Am fost cu catelul afara tocmai cand cadea grindina aia si am fost pur si simplu 'biciuita' si in 5 minute am fost leoarca. Al meu catel a facut repede pipi si lipsa mare si a inceput sa fuga inspre casa tragandu-ma cu viteza in directia contrara vantului si grindinei
Asa, si a fulgerat si tunat ca primavara. O vreme ciudata si infricosatoare....anul asta mi s-a parut ciudat in ceea ce priveste vremea, rau de tot.....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Buna ziua,

Bate un vaaant si aici.....stau cu geamul deschis la bucatarie pt ca fumez dar suiera de zici ca as avea deschis si in alte camere Nu stiu ce termopane sant astea dar de cate ori bate putin vantul ( nu zic de cel de acum ) si am geamuri deschise in camere ( cu usile inchise ) se aude rau de tot.
Amonar, ce catel aveti? Noi am avut un canish 16,5 ani.In comparatie cu Romania, mi se pare foarte scump sa ai catel in Germania. Scumpe platile la veterinar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

baaaarrr. ce vreme e asta!!! si aici a cazut piatra, a tunat ca in mijlocul verii. apoi a nins cam juma de ora, acuma deja s-a topit. in ciuda vremii nebune am fost in oras cu copii, ne-am distrat pe cinste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Si la noi e vijelie. NU am fost decit repede cu cel mic la doctor, are la ochi Bindenhautentzündung (ce e asta in romana? *emoticon cu omulet care se scarpina pt ca nu gaseste cuvintul potrivit*). SI pt ca e contagios, nu vreau sa mai dea si altui copil,asa ca stam frumusel in casa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selina-d spune:

E conjunctivita. Trece repede cu tratament

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Saru'mina, Selina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Da, am citit ca este vorba despre un orcan! Si in Olanda si in Franta au fost probleme.

http://de.nachrichten.yahoo.com/orkantief-andrea-fegt-%C3%BCber-deutschland-hinweg-100209455.html

Nu am inteles daca sunt doua....unul a fost. Mai vine si Andreia?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Maraki, avem un ciobanesc caucasian, acum are 6,5 luni. Nu mi se pare chiar asa de scump. Dar adevarul e ca se aduna costurile, taxele la primarie, asigurarea, mancarea etc. Mie mi se pare veterinarul aici mai ieftin decat in Olanda. Poate pt ca traim la 'tara'. Soacra mea este crescator de caini in Olanda, deci merge la concursuri si chestii din astea si spune ca ea se mira ce ieftin e veterinarul nostru



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Si la noi e o vreme cacacioasa rau. Masina mea nu e tanc dar nici mica insa ma zguduia vantul la intersectii ingrozitor.

In alta ordine de idei, in seara asta a venit preotul cu Boboteaza. Fie-mea era moarta de curiozitate sa stie ce are el in gentuta aia mica rosie. Cand a ajuns cu aghiazma sa strapeasca si in camera Mirunei, ea isi facea griji sa nu dea popa apa peste laptopul ei...asa ca popa a avut grija sa nu dea pe birou.



Mergi la inceput